Referendum rozhodlo, že nádraží ve Stuttgartu se bude stavět dál

Referendum rozhodlo, že nádraží ve Stuttgartu se bude stavět dál

(28. 11. 2011) Berlín 27. listopadu (zpravodaj ČTK) - Stavba kontroverzního vlakového nádraží ve Stuttgartu bude pokračovat. V referendu v německé spolkové zemi Bádensku-Württembersku ji podpořilo 58,8 procent účastníků hlasování. Oznámila to podle agentury DPA vedoucí hlasovací komise. Projekt za více než čtyři miliardy eur (104 miliard Kč) provázejí od počátku budování bouřlivé protesty a křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové stál ztrátu vlády nad touto zemí na jihozápadě Německa.
Autory projektu jsou Ingenhoven Architects (doplněno Stabaweb).

 
 
 
 

Referendum rozhodlo, že nádraží ve Stuttgartu se bude stavět dál

Berlín 27. listopadu (zpravodaj ČTK) - Stavba kontroverzního vlakového nádraží ve Stuttgartu bude pokračovat. V referendu v německé spolkové zemi Bádensku-Württembersku ji podpořilo 58,8 procent účastníků hlasování. Oznámila to podle agentury DPA vedoucí hlasovací komise. Projekt za více než čtyři miliardy eur (104 miliard Kč) provázejí od počátku budování bouřlivé protesty a křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové stál ztrátu vlády nad touto zemí na jihozápadě Německa.
Autory projektu jsou Ingenhoven Architects (doplněno Stabaweb).


Ještě před zveřejněním oficiálních výsledků uznali svou porážku kritici projektu, včetně bádensko-württemberského premiéra za Zelené Winfrieda Kretschmanna. "Budeme toto rozhodnutí akceptovat," prohlásil Kretschmann a přislíbil, že umožní pokračování stavby.

Pro odstoupení tamní zemské vlády od spolufinancování projektu z názvem Stuttgart 21 se v referendu vyslovilo jen 41,2 procenta hlasujících. K urnám dnes přišlo 48,3 procenta voličů.

I přes svou porážku nechtějí někteří odpůrci projektu od protestů ustoupit. "Naše aktivity ukončíme teprve tehdy, až bude ukončen Stuttgart 21," řekl podle DPA mluvčí jedné ze skupin nespokojenců Matthias von Herrmann.

Podle kritiků představuje plánovaný moderní podzemní nádražní komplex, který má v roce 2019 nahradit stávající vlakové nádraží, zbytečně vyhozené peníze. Navíc se obávají dalšího prodražování stavby. Podle německých drah má nové nádraží přijít na 4,1 miliardy eur, odpůrci však varují, že se náklady vyšplhají nejméně na šest miliard eur.

Proti stavbě se od jejího zahájení v loňském roce konají pravidelně v okolí nádraží demonstrace, které několikrát přerostly v potyčky s policií. Zastánci tohoto projektu argumentují ulehčením dopravy v centru Stuttgartu a zrychlením mezinárodních spojů, neboť nové nádraží má být napojeno na chystanou trať pro expresy ICE.

Spory se promítly i do letošních zemských voleb v Bádensku-Württembersku, které ukončily téměř šedesátiletou vládu CDU v této spolkové zemi. Jedním z důvodů neúspěchu kancléřčiny strany byla i obhajoba kontroverzního projektu nádraží.

Ve vedení země po volbách stanuli jeho velcí kritici Zelení, jejichž hlavním volebním heslem byl konec Stuttgartu 21. Kvůli nesouhlasu koaličních partnerů ze sociální demokracie (SPD) se bádensko-württemberská vláda nakonec rozhodla nechat o osudu nového nádraží rozhodnout občany v referendu.

Související články:

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz