Naše řešení vychází z daných možností prostoru. Největším zásahem bylo propojení se stávajícími prostory restaurace. Došlo tak k možnosti rozšíření o návštěvnické centrum, jehož cílem je informovat o historii, řemeslech (kamenářství, šperkařství,…) a krásách blízkého okolí (Český ráj). V tomto zvětšeném prostoru, který je vizuálně propojený s informačním centrem, se mohou konat i krátkodobé výstavy pomocí zavěšených posuvných systémů. Nalezneme zde i takzvanou klidovou zónu, kde si mohou dát turisté drobné občerstvení či zajít na toaletu. Celý prostor by měl být vybaven volným přístupem k wifi. Prostor je vybaven přenosným nábytkem na sezení (taburetky s logem RTIC) či stolky o dvou výškových úrovních.
Prostor návštěvnického centra jsme nechtěli navrhnout jako muzeum, ale jako „ochutnávku“ toho, co Turnov nabízí. Jednotlivá témata proto chceme ukázat spíše z hlediska praktického využití než jako exponáty ve specializovaných muzeích. Horolezectví – skála a na ní ukázka kruhů, vrcholových knížek či vázání uzlů, řemesla – strom plodů místních umělců či škol, granáty – možnost vyzkoušení nalezení v rýžovišti.
Autorská zpráva
Foto: MgA. Jiří Ernest
Umístění: Náměstí Českého Ráje čp. 26, Turnov
Klient: Město Turnov
Autoři: BLOK architekti: Michaela Chvojková, Petra Novotná Stránská, Alžběta Bláhová
Studie: 2017
Projekt: 2018
Realizace: 2021
Realizace: 2021
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!