Rekonstrukce auly Masarykovy univerzity na právnické fakultě

Rekonstrukce auly Masarykovy univerzity na právnické fakultě

(21. 8. 2014) Brněnská právnická fakulta dokončila rekonstrukci historické auly

 
 
 
 

Rekonstrukce auly Masarykovy univerzity na právnické fakultě

Brněnská právnická fakulta dokončila rekonstrukci historické auly

Aula Masarykovy univerzity na právnické fakultě v Brně (zdroj foto: http://www.online.muni.cz)

(ČTK) -
Brněnská právnická fakulta po ročních pracích otevřela zrekonstruovanou historickou aulu z roku 1932. Masarykovu univerzitu stála rekonstrukce 6,6 milionu korun. Prostorám vrátila částečně vzhled z doby vzniku stavby a udělala ji bezbariérovou, sdělila 8. srpna ČTK mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Budova je památkově chráněná, škola proto konzultovala postup oprav s památkáři. Nové dřevěné obložení je proto v tomtéž odstínu hnědé, jaké zde bylo před válkou. Stejně tak se s památkáři konzultovaly i opravy dalších dřevěných prvků a repase kovových prvků a svítidel.

Návštěvníci si však nejčastěji všímají velkého nástěnného obrazu Antonína Procházky, jenž zdobí čelní stranu auly. Jde o plátno o rozměrech 13 krát 7,5 metru s tématem Prométhea přinášejícího lidstvu oheň. "Podařilo se jej již po několikáté zrestaurovat a také zakonzervovat. Za války byl ukrytý před nacisty pod hromadou uhlí, takže již tehdy bylo nutné jej zrestaurovat. Odborník nyní přišel na lokální i rozsáhlejší poškození vrstev malby, které posléze opravil," vysvětlila Fojtová.

K promocím bude aula znovu v sloužit od 15. září, v době rekonstrukce univerzita využívala kino Scala, které má pronajaté od města. "Na právnickou fakultu si nyní budou moct pro diplom dojet i studenti na vozíku, a to až na pódium," uvedla tajemnice fakulty Blanka Přikrylová.

V budově fakulty pokračuje ještě rekonstrukce knihovny v suterénu, která skončí až na jaře. Dělníci při ní koncem června nalezli základní kámen univerzity, který by měl být po dokončení prací v knihovně vystavený.
Model Akademického náměstí podle návrhu architekta Aloise Dryáka z roku 1925. Kvůli hospodářské krizi se uskutečnila jen stavba právnické fakulty. (zdroj: http://www.online.muni.cz)
Doplněno Stavbaweb

Právnická fakulta MUNI
Budova právnické fakulty měla být podle prvorepublikových plánů první stavbou z plánovaného univerzitního městečka. Škola totiž už v době svého vzniku v roce 1919 narážela na prostorové potíže – v Brně tehdy nebyl dostatek vhodných prostor pro výuku. Na právnickou fakultu měla navázat výstavba přírodovědecké, filozofické a lékařské fakulty či rektorátu, kvůli nedostatku financí, způsobeném meziválečnou hospodářskou krizí, ale z původní myšlenky sešlo. Podle plánů architekta Aloise Dryáka tak byla dokončena pouze první z plánovaných staveb. Na přednášky sem budoucí právníci začali docházet v roce 1932.

Více informací o historii haly najdete zde - Auditorium maximum (Celouniverzitní aula)
nástěnný obraz Antonína Procházky Prométheus přinášející lidstvu oheň

zdroj obr: online.muni.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz