Rekonstrukce bytového domu Orelská

Rekonstrukce bytového domu Orelská

Orelská ulice, Praha - Vršovice

(26. 10. 2020) Petr Drexler ve spolupráci s PM architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce bytového domu Orelská

Dům je tvořen hlavním uličním objektem o sedmi nadzemních podlažích, bývalá konírna ve dvoře vnitrobloku má dvě nadzemní podlaží. Uliční fasáda je orientována na sever, dvorní na jih. V domě se nachází 11 bytových jednotek a obchod, v bývalé konírně tři ateliéry.


Původní dokumentace je datována z roku 1909, stavba byla dokončena roku 1911. Dům patří do městské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice a zároveň se nachází v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace.

Podstatou stavebních úprav byla kultivace vnitřních prostorů, přizpůsobení půdorysů bytů současným nárokům na bydlení a zlepšení technických vlastností vybraných konstrukcí. V domě došlo k nejvýraznějšímu zásahu v 6. a 7. NP, kde vznikla dvojice bytů díky půdní vestavbě. Fasáda do ulice Orelská byla renovována, okna nahrazena replikami původních špaletových oken. Všechna okna z bytů do dvora jsou francouzská, mají nové přisazené ocelové balkony.

Největších změn doznala konírna, kde jsme navrhli nové dispozice bytů a také zcela novou kompozici otvorových výplní. Francouzská okna v obou podlažích nyní korespondují s dvorní fasádou hlavního objektu.

Plocha dvora byla původně asfaltová s betonovými panely. Tyto povrchy jsme odstranili a vytvořili předzahrádky ateliérů, oddělené habrovým porostem.

Ing. arch. Štěpán Mančík
Foto: PM architekti s.r.o., archiv PSN


Investor: Pražská správa nemovitostí, spol. s r.o.
Zastavěná plocha domu a bývalé konírny: 339,8 m2
Užitná plocha domu a konírny: 1118,3 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 10. 2020 15:08:00. Re: Rekonstrukce bytového domu Orelská. Jiří Rozkovec

26. 2. 2024 15:59:46. Velmi rychlá nabídka půjčky mezi jednotlivci. Eva Pujcka

 
 
 
 

26. 10. 2020 15:08:00. Re: Rekonstrukce bytového domu Orelská. Jiří Rozkovec

  Prosím o upřesnění, zda v konírně byly vytvořeny bytové nebo nebytové prostory. V prvním a posledním odstavci jsou zmiňovány ateliéry, v předposledním byty.
Dál by mě zajímalo, čím je tvořena tenká mezibytová příčka mezi ložnicemi bytů v typickém podlaží a jaké má akustické parametry. Děkuji.

26. 2. 2024 15:59:46. Velmi rychlá nabídka půjčky mezi jednotlivci. Eva Pujcka

  Velmi rychlá nabídka půjčky mezi jednotlivci
Nabízíme 100% důvěrné služby, abychom uspokojili všechny vaše finanční potřeby potřeby na adrese: . Jednoduché a rychlé řešení pro získání profesionální osobní půjčky s úrokovou sazbou 2 % a dobou splácení 12 až 360 měsíců. Odešlete svou žádost a obdržíte okamžitou odpověď. Částka mezi 10 000 Kč a 70 000 000 Kč. Obdržíte jej maximálně do 24 hodin. eva4747@email.cz

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2024 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a