Rekonstrukce bytového domu Orelská

Rekonstrukce bytového domu Orelská

Orelská ulice, Praha - Vršovice

(26. 10. 2020) Petr Drexler ve spolupráci s PM architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce bytového domu Orelská

Dům je tvořen hlavním uličním objektem o sedmi nadzemních podlažích, bývalá konírna ve dvoře vnitrobloku má dvě nadzemní podlaží. Uliční fasáda je orientována na sever, dvorní na jih. V domě se nachází 11 bytových jednotek a obchod, v bývalé konírně tři ateliéry.


Původní dokumentace je datována z roku 1909, stavba byla dokončena roku 1911. Dům patří do městské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice a zároveň se nachází v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace.

Podstatou stavebních úprav byla kultivace vnitřních prostorů, přizpůsobení půdorysů bytů současným nárokům na bydlení a zlepšení technických vlastností vybraných konstrukcí. V domě došlo k nejvýraznějšímu zásahu v 6. a 7. NP, kde vznikla dvojice bytů díky půdní vestavbě. Fasáda do ulice Orelská byla renovována, okna nahrazena replikami původních špaletových oken. Všechna okna z bytů do dvora jsou francouzská, mají nové přisazené ocelové balkony.

Největších změn doznala konírna, kde jsme navrhli nové dispozice bytů a také zcela novou kompozici otvorových výplní. Francouzská okna v obou podlažích nyní korespondují s dvorní fasádou hlavního objektu.

Plocha dvora byla původně asfaltová s betonovými panely. Tyto povrchy jsme odstranili a vytvořili předzahrádky ateliérů, oddělené habrovým porostem.

Ing. arch. Štěpán Mančík
Foto: PM architekti s.r.o., archiv PSN


Investor: Pražská správa nemovitostí, spol. s r.o.
Zastavěná plocha domu a bývalé konírny: 339,8 m2
Užitná plocha domu a konírny: 1118,3 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 10. 2020 15:08:00. Re: Rekonstrukce bytového domu Orelská. Jiří Rozkovec

 
 
 
 

26. 10. 2020 15:08:00. Re: Rekonstrukce bytového domu Orelská. Jiří Rozkovec

  Prosím o upřesnění, zda v konírně byly vytvořeny bytové nebo nebytové prostory. V prvním a posledním odstavci jsou zmiňovány ateliéry, v předposledním byty.
Dál by mě zajímalo, čím je tvořena tenká mezibytová příčka mezi ložnicemi bytů v typickém podlaží a jaké má akustické parametry. Děkuji.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz