Rekonstrukce bytového domu Orelská

Rekonstrukce bytového domu Orelská

Orelská ulice, Praha - Vršovice

(26. 10. 2020) Petr Drexler ve spolupráci s PM architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce bytového domu Orelská

Dům je tvořen hlavním uličním objektem o sedmi nadzemních podlažích, bývalá konírna ve dvoře vnitrobloku má dvě nadzemní podlaží. Uliční fasáda je orientována na sever, dvorní na jih. V domě se nachází 11 bytových jednotek a obchod, v bývalé konírně tři ateliéry.


Původní dokumentace je datována z roku 1909, stavba byla dokončena roku 1911. Dům patří do městské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice a zároveň se nachází v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace.

Podstatou stavebních úprav byla kultivace vnitřních prostorů, přizpůsobení půdorysů bytů současným nárokům na bydlení a zlepšení technických vlastností vybraných konstrukcí. V domě došlo k nejvýraznějšímu zásahu v 6. a 7. NP, kde vznikla dvojice bytů díky půdní vestavbě. Fasáda do ulice Orelská byla renovována, okna nahrazena replikami původních špaletových oken. Všechna okna z bytů do dvora jsou francouzská, mají nové přisazené ocelové balkony.

Největších změn doznala konírna, kde jsme navrhli nové dispozice bytů a také zcela novou kompozici otvorových výplní. Francouzská okna v obou podlažích nyní korespondují s dvorní fasádou hlavního objektu.

Plocha dvora byla původně asfaltová s betonovými panely. Tyto povrchy jsme odstranili a vytvořili předzahrádky ateliérů, oddělené habrovým porostem.

Ing. arch. Štěpán Mančík
Foto: PM architekti s.r.o., archiv PSN


Investor: Pražská správa nemovitostí, spol. s r.o.
Zastavěná plocha domu a bývalé konírny: 339,8 m2
Užitná plocha domu a konírny: 1118,3 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 10. 2020 15:08:00. Re: Rekonstrukce bytového domu Orelská. Jiří Rozkovec

 
 
 
 

26. 10. 2020 15:08:00. Re: Rekonstrukce bytového domu Orelská. Jiří Rozkovec

  Prosím o upřesnění, zda v konírně byly vytvořeny bytové nebo nebytové prostory. V prvním a posledním odstavci jsou zmiňovány ateliéry, v předposledním byty.
Dál by mě zajímalo, čím je tvořena tenká mezibytová příčka mezi ložnicemi bytů v typickém podlaží a jaké má akustické parametry. Děkuji.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz