Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu

Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu

(3. 5. 2023) PAPUNDEKL ARCHITEKTI

    
 
 
 

Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu

Malý byt v proseckém paneláku z konce 60. let minulého století doposud nebyl výrazněji upravován. Byt je vymezen z východní strany lodžií přes celou šířku dispozice, západní obvodovou stěnou s pásovými okny a dvěma příčnými nosnými železobetonovými stěnami.

Architekti navrhli odstranit všechny původní lehké montované příčky. Namísto několika malých pokojů a chodeb tak vzniká jeden spojitý prostor, sjednocený betonovou podlahou, prosvětlený z obou stran pásem oken. Do tohoto prostoru autoři vkládají tři minimalistické boxy s různým využitím. Tuto koncepci popisuje investor, výtvarník Jan Bárta, takto: „Pojetí bytu jako jediného prostoru se třemi výraznými objekty poskytovalo dostatek volného a prosvětleného místa. V jednom boxu s prosklenou stěnou do pracovny byl v návrhu umístěn sprchový kout s umyvadlem, toaletou a automatickou pračkou. Je v něm také z vnější strany prostor pro mikrovlnnou troubu, lednici a nádobí spolu s policemi pro další kuchyňské potřeby. Druhý box s průhledem z laminátu slouží jako předěl mezi denní částí prostoru a místem pro spaní. V boxu jsou další úložné prostory a místo k uložení šatstva. Dominantou bytu zůstává kuchyňský pult se sloupem, jenž prochází přímo pracovní deskou.“ 

Všechny tyto hlavní prvky jsou po celém svém obvodu opláštěny deskami z recyklovaného materiálu Packwall. Barevné desky jsou použitelné i na provozně náročnější části nábytku jako jsou otevíravé či výsuvné části kuchyňského ostrova nebo šatní skříně.
Jan Bárta dodává: „Hosty, kterých jsem ve svém bytě uvítal už celou řadu, udivuje materiál sestavený z desek vyrobených z odpadového materiálu. Zpracování vnímají jako příjemně kontrastující a oživující prostor tónovaný do světle šedé.”

Jan Bárta shrnuje své dojmy z bytu s odstupem takto:
Třípokojový byt jsem získal po rodičích. Jeho padesátileté obývání bez velkých úprav si nevyhnutelně žádalo rekonstrukci. S tou jsem sice nespěchal, ale kromě toho, že náklady na přestavbu v poslední době rostly stále výrazněji, se možnost účastnit se přestavby panelákového bytu zalíbila mému synovi, který je architektem. Pravda, několika mým známým, vrstevníkům především, se návrh na přestavbu zdál odvážný, ale mně se zdálo, že když už se přestavuje, mělo by se mé bydlení stát opravdu moderním a příjemným místem k pobývání. V návrhu bylo pamatováno na mou zálibu ve vaření. S dostatkem prostoru návrh počítal také pro moje výtvarné aktivity. 

V bytě žiji od října, a ač už ani svým věkem nepatřím mezi přívržence avantgardy, cítím se zde opravdu jako doma. Za obrovskou výhodu považuji umístění bytu v sedmém, tedy nejvyšším patře domu. S okny prosklenou téměř celou stěnou sousedící s lodžií vytvářejí pocit svobody a volnosti. Nejčastěji využívám místo za sporákem a s ohledem na práci s potravinami oceňuji rovněž velmi jednoduchou možnost úklidu podlahy z litého betonu.  

Autorská zpráva

Foto: Alex Shoots Buildings

Architekti: PAPUNDEKL ARCHITEKTI
Autorský tým: Jan Bárta, Šimon Bierhanzl, Marek Fischer, Kristýna Geržová
Investor: Soukromý
Místo: Praha - Prosek
Projekt: 2021
Realizace: 2022
Užitná plocha: 57 m2 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

5. 5. 2023 11:38:19. Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu. Karel Klátil

18. 5. 2023 19:21:24. Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu. Larry Fox

 
 
 
 

5. 5. 2023 11:38:19. Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu. Karel Klátil

  Vypadá to úžasně!
Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu?
Moc děkuji a těším se
Karel Klátil
777979743
karel.klatil@flexibau.cz

8. 5. 2023 18:56:36. Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu. Jitka

  Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel?
Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.

18. 5. 2023 19:21:24. Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu. Larry Fox

  Zkoušeli jste získat úvěr od bank bez úspěchu? Potřebujete nutně peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete peníze na expanzi nebo založení vlastního podnikání? Získejte půjčku od jedné z předních britských úvěrových společností. Můžete se přihlásit přes whatsapp: +14092051142 nebo e-mail: larryfox2017@hotmail.com

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a