Rekonstrukce domu a řešení interiéru

Rekonstrukce domu a řešení interiéru

Praha

(9. 3. 2018) Boq architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce domu a řešení interiéru

Oslovil nás klient, který si pořídil domek v rezidenční lokalitě v Praze. Tento developerský projekt jsme znali z minulosti, svým měřítkem a střídmou architekturou se nám líbil a byli jsme rádi, že se můžeme pustit do návrhu interiéru.
Klienty trápila poněkud nešťastná orientace ke světovým stranám, kdy je většina obytných místností obrácena k severu, takže interiér byl poměrně tmavý. Dispozice byla sice funkční, ale plošně mladé rodině už nestačila. Majitelé měli původně v plánu investovat hlavně do vybavení bytu, díky kterému by působil světleji. Ale slovo dalo slovo, a společně jsme se pustili do kompletní rekonstrukce, která zahrnovala dispoziční změny, kompletní vybavení nábytkem na míru, barevné řešení fasády, výměnu oken, dále také zahradu a parkovací stání.

Koncept: Problém s nedostatkem denního světla v obytném prostoru jsme vyřešili na první pohled jednoduše – malou přístavbou o několika málo metrech čtverečních; ze strany k sousedům plná stěna, ze všech ostatních, včetně střechy je plně prosklená. Do interiéru tak konečně mohlo vstoupit jižní i západní světlo. Ačkoli byla přístavba plošně malá, o to složitější bylo prosazení a povolení záměru v dané lokalitě, která je limitovaná plošnými regulativy územního plánu.

Dispozice: Celé spodní patro jsme téměř kompletně přebudovali, podmínkou bylo pouze zachování pozice kuchyňské linky. Vstup do domu byl posunut na místo garáže, díky tomu se spodní podlaží uvolnilo. Vznikla velkorysá předsíň se vstupem do technické místnosti, samostatná toaleta. Obývací pokoj se velmi zvětšil, kolem schodiště byl vytvořen kubus, nábytková sestava, která slouží jako knihovna se skrytým vstupem do úložného prostoru pod schodištěm. V místě původního vstupu jsme navrhli velké fixní okno s lavicí.
Kuchyňská linka byla doplněna horními skříňkami, respektive policemi, které jsou částečně uzavíratelné posuvnými panely z mléčného skla.
V horním podlaží došlo také ke změně dispozice, z velké části se bouralo, takže se prostor uvolnil a prosvětlil. Majitelé tak mají k dispozici pracovnu, která je po většinu času otevřená, ale lze ji uzavřít posuvnými panely. Dále vzniklo „křídlo rodičů“, tedy ložnice s průchozí šatnou do soukromé koupelny se sprchou a toaletou. V patře jsou také dva dětské pokoje a velká koupelna s vanou.
Nad schodištěm se nachází střešní světlík, který prosvětluje vnitřní prostory domu.

Barevnost, materiály: Ve výběru materiálů převažují přírodní a světlé, teplé tóny. Dřevěná podlaha v olejovaném dubu, betonové stěrky, na míru vytvořené nábytkové kusy v bílé barvě v kombinaci se dřevem. To vše je konfrontováno se surovou, lehce industriální konstrukcí přístavby. Masivní ocelový nosník, který vynáší horní podlaží, v barvě antracitu a zadní stěna z lícového zdiva.

Zahrada: Zahradu jsme řešili společně s naší zahradní architektkou Petrou Novotnou. Od nás vzešel koncept – úzká dlouhá pobytová terasa s ocelovou konstrukcí pro baldachýnové zastínění. Zahradní architektka vytvořila krásnou zahradu, plnou okrasných i jedlých rostlin, keřů a bylinek.
Dům je doplněn venkovním skladem pro uložení zahradního nábytku a sportovních potřeb, a v budoucnu bude doplněn ocelovou konstrukcí pro kryté parkovací stání.

Zahradní architektka Petra Novotná: „K čistým tvarům moderního domu patří divočejší zahrada s jasně danými místy pro okrasné a jedlé rostliny. Pro majitele je zásadní pobyt v zahradě a to jak na trávníku, tak pod pergolou, která svým baldachýnem umožní schovat se při dešti nebo polednímu slunci pod nebesa. Rostliny jsou laděny do tlumených barev, které připomínají krajinu v Provence. Bylinkové záhonky jsou vysázeny do vyvýšených dřevěných truhlíků, aby zjednodušily pletí i sbírání.“ 

Autorská zpráva
Foto: MgA. Tomáš Dittrich

Návrh a projekt: Boq architekti s.r.o, Ing. arch. Miroslav Stach,Iing. arch. Jana Stachová
Zahrada: Ing. Petra Novotná

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz