Rekonstrukce domu v Opavě

Rekonstrukce domu v Opavě

Sadová ulice 44, Opava-předměstí

(27. 5. 2015) Tomáš Bindr, Petr Doležal – Atelier 38

   
 
 
 
 

Rekonstrukce domu v Opavě

Koncept řeší stavební úpravy a nástavbu administrativní budovy včetně parkování na přilehlé ploše. V 1. NP jsou navrženy pronajímatelné komerční plochy, v ostatních podlažích osm bytů. Podle územního plánu se objekt nachází ve funkční ploše PP (plocha průmyslu), kde je nepřípustné umísťovat objekty bydlení. Nový, prozatím neschválený územní plán počítá se změnou plochy na smíšenou obytnou městskou, kde by měly být objekty pro bydlení možné. 

V domě z konce 19. století bydleli majitelé továrny, po znárodnění sloužil jako správní budova podniku SELIKO. Při realizaci nebo v pozdější době došlo k přístavbě z východní strany, a tedy k narušení symetrie. Na historizující fasádě obnovujeme původní architektonické prvky a sjednocujeme ji do monochromatické světlé barvy. Nástavba, přístavba na východní straně, arkýře a vstup kontrastují s historizující fasádou a zároveň ji nechávají vyniknout. Nová okna budou v původní fasádě osazená na vnitřní líc zdiva a jsou bez členění, takže se zvýrazní plasticita původní tektoniky domu. Dispozice se přizpůsobí stávajícím nosným stěnám a monumentální schodišťové hale. V 1. NP se plánují prostory pro kanceláře a zubní ordinaci, v 2. NP čtyři byty. U dvou menších se užitná plocha rozšiřuje o arkýře. Nástavba je řešena jako čtveřice mezonetových bytů se střešními terasami.
Přestavba původního objektu proběhne zděnými technologiemi, nástavba a arkýře se realizují jako dřevostavba s dvouvrstvou stíranou omítkou v antracitovém odstínu. Okenní a dveřní otvory budou dřevěné nebo hliníkové. 
Autorská zpráva

Místo: Sadová ulice 44, Opava-předměstí
Investor: BRACKELS LIMITED s.r.o.
Autor projektu: Atelier 38 s.r.o. - Ing. arch. Tomáš Bindr, Ing. arch. Petr Doležal
Kapacity: parkování - 22 míst; 1. NP - administrativa, užitná plocha 93,25 m2, ordinace, užitná plocha 93,86 m2; 1.- 4. NP osm bytů

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Dokončení

2014

 
 
 
 
49.9459066
17.8958806
Rekonstrukce domu v Opavě

Rekonstrukce domu v Opavě
Sadová ulice 44
Opava-předměstí

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz