Rekonstrukce domu v Třeboni

Rekonstrukce domu v Třeboni

Rožmberská ulice, Třeboň

(11. 11. 2020) Markéta Cajthamlová, Petra Pelešková

   
 
 
 
 

Rekonstrukce domu v Třeboni

Dům se nachází v historickém jádru města, jeho barokní podoba vznikla patrně po opakovaných požárech v 18. století. Kromě bydlení byl zřejmě využíván i pro řemeslnou výrobu. Z jeho dvorku je výhled na věž někdejší radnice. 

Stavba vyžadovala kompletní rekonstrukci, nacházela se ve značně zchátralém stavu a měla vodou degradované zdivo. Podlahy byly vykopány, odvětrány a srovnány do jedné nivelity. Klenbové stropy v zadní části traktu zůstaly zachovány, dřevěné povalové i trámkové stropy musely být nahrazeny. Krov z druhé poloviny 19. století (některé prvky byly zopakovány ze starších krovů) zůstal praktiky původní. Vyměněno bylo pouze několik poškozených prvků. Do prostoru půdy je vestavěna rezervní ložnice.

Současně bylo vybouráno schodiště do podkroví a na jeho místě, a částečně i na ploše chodby, vznikl „vejminek“ s rohovým oknem akcentujícím výhled na věž.
Z obývacího prostoru v zadní místnosti s valenou klenbou s pětiúhelnými lunetami se vchází na dvorek novým francouzským oknem. Okna z ložnice do ulice byla repasována. Do černé kuchyně ve středu dispozice byl instalován světlovod. Vstupní dveře jsou nahrazeny replikou ve zjednodušené podobě.

Na zadláždění chodby jsme navrhly využít staré půdovky. Pro kuchyň, komoru a koupelny byla zakázkově vyrobena dlažba s historickým vzorem. Ostatní podlahy jsou dubové. 

Dvorek se solitérním stromem a zelení v květináčích je vydlážděn odřezky z cihel. Je to další obývací pokoj domu pod širým nebem. Do jeho zadní části je vestavěna nová kůlna s dílnou. Stěna kůlny je sjednocena se severním průčelím domu fasádou z modřínových latí. Všechny nové dřevěné prvky – stropy, příčky, vnitřní dveře – jsou z běleného smrku. 

Část nábytku byla provedena na míru a kombinuje bělený smrk, dubové prkno a lakovanou MDF. Interiér si majitelka doplnila vlastním mobilním nábytkem a lampami.

Autor: Markéta Cajthamlová Architektonická projekční kancelář – Markéta Cajthamlová, Petra Pelešková
Dodavatel: Jiří Janoušek – RENOSTAV Třeboň
Zastavěná plocha: 143 m2
Užitná plocha: 203 m2

Autorská zpráva
Foto: Ester Havlová


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 11. 2020 08:03:42. Re: Rekonstrukce domu v Třeboni. Dr.Lusciniol

12. 11. 2020 08:07:16. Re: Rekonstrukce domu v Třeboni. Dr.Lusciniol

12. 11. 2020 08:10:28. Re: Rekonstrukce domu v Třeboni. Dr.Lusciniol

 
 
 
 

12. 11. 2020 08:03:42. Re: Rekonstrukce domu v Třeboni. Dr.Lusciniol

  Pani Marketa je jiz mnoho roku nejlepsi zijici ceska architektka. Kam se na ni hrabe ta "Sklenena kralovna" z Londyna. Tato prace to jenom dale potvrzuje.

12. 11. 2020 08:07:16. Re: Rekonstrukce domu v Třeboni. Dr.Lusciniol

  Pani Marketa je dle mne nejlepsi zijici ceska architektka. Kam se na ni hrabe ta "Sklenena kralovna" z Londyna. Tato prace to jenom dale potvrzuje.

12. 11. 2020 08:10:28. Re: Rekonstrukce domu v Třeboni. Dr.Lusciniol

  Nerad se opakuji, ale vypadalo to, ze na poprve to neslo skrz. Ale nakonec to prece jen slo.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz