Rekonstrukce činžovních domů

Rekonstrukce činžovních domů

Veleslavínská 43, 45, Praha Veleslavín

(10. 12. 2021) m4 architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce činžovních domů

Dva identické činžovní domy ze 40. let minulého století se před rekonstrukcí nacházely v rozdílném stavebně technickém stavu. U jednoho z nich se zachoval původní obklad přízemí a keramické lemování ostění, druhý byl různými zásahy v průběhu času značně změněn.

 
V původním návrhu neměl ani jeden z nich parter sloužící službám nebo jiné vybavenosti. V devadesátých letech minulého století byla obě průčelí necitlivě probourána, aby tu mohla vzniknout pizzerie; objekty tak byly propojeny v přízemí a v suterénu. Tento novodobý zásah vedl ke konceptu sjednocení obou domů a revitalizaci původního vzhledu na základě zachovaných a dodnes čitelných fasádních elementů.

Parter je nově obložen cihelnými pásky, otvory do fasády byly upraveny adekvátně nové funkci. Vzhledem k tomu, že větší zásahy do obvodové zdi nebyly ze statického hlediska žádoucí, bylo třeba podpořit velkorysost výloh sjednocením do větších ploch za pomocí obkladu černým plechem. Původní keramický obklad ostění oken, který již není v běžném sortimentu keramiček, se podařilo napodobit pomocí keramických schodovek řezaných na vodním paprsku.

Společné prostory respektují klasický vzhled dobových činžovních domů: na podlahách je nové terrazzo se soklovým obkladem, vstupní prostory byly obloženy keramikou s geometrickými vzory. Výsledkem je civilní vzhled blízký obecnému vnímání městského bydlení. Součástí návrhu byly také interiéry bytů, které jsou k nájmu nabízené již zařízené. Jejich vybavení je jednoduché, postavené na konceptu vložení dobových ikon. V každém bytě se nachází kus klasické nábytkářské produkce první republiky (křeslo Halabala či židle Hoffman) a reprodukce obrazů Josefa Čapka a dalších dobových umělců s motivy města a periferie. Koupelny jsou obloženy bílou obkladačkou v klasickém formátu 10 x 10 cm doplněné barevnou spárovačkou, posouvá klasický funkcionalistický vzhled.

Autorská zpráva
Foto: m4 architekti, Petr Čaník


Autoři: Milan Jirovec, Matyáš Sedlák, Miroslav Holubec, Klára Sedláková; spolupráce Jana Zdeňková, Tomáš Fejkl
Hrubá podlažní plocha: 1000 m2
Investor: Rezidence Veleslavín s.r.o,

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.0946556
14.3485589
Rekonstrukce činžovních domů

Rekonstrukce činžovních domů
Veleslavínská 43, 45
Praha Veleslavín

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz