Rekonstrukce jako návrat k tradici

Rekonstrukce jako návrat k tradici

Brno

(15. 1. 2016) Pavel Jura

   
 
 
 
 

Rekonstrukce jako návrat k tradici

Rodinné domy na Kubově ulici v Brně jsou bezpochyby svědectvím doby – nikterak závažným nebo zásadním, přesto ale velmi přirozeným a přesným. Původní stavby vznikaly na přelomu 70. a 80. let, v období vrcholící normalizace. I když se jednalo v době vzniku o poměrně kvalitní architekturu, přesto se nevyhnula nánosu sedimentů, pro zahnívající dobu charakteristických -  hnědých kabřincových obkladů, dřevěných obložení každoročně „upgradovaných“ luxolem, květovaných obkladaček.  Dispoziční řešení bylo v jádru poměrně racionální, ale ke škodě výsledku mu (stejně jako společnosti minulé i současné) chyběla určitá velkorysost.
Sousední domy na Kubově ulici se postupně rekonstruují a upravují, hýří barvami brazilského karnevalu, od citronově žluté až po meruňkové odstíny. Ke vstupu lákají profilacemi křídel vstupních dveří a kazetovým dekorem garážových vrat s imitací dřeva, za plastovými rámy oken v původní velikosti se tísní dekorované závěsy.

Architektura není jen svědectvím doby, ale také investora, kterému nechyběla velkorysost a současně také přiměřenost a prozíravost. Celá akce měla výrazný „tah na branku“.  Rekonstrukce domu tak byla vedena snahou o očištění kvalitního základu dispozice od různých nánosů a balastu, pokud možno bez ohledu na současné architektonické trendy, které už zítra budou jen svědkem minulosti.
V rámci rekonstrukce byly navrženy stavební úpravy, které původní stísněné prostory otevřely a půdorysu o šířce necelých 6m dodaly na velkorysosti. Na úrovni 1. NP se vybouralo bludiště technických místností a v uvolněném prostoru byla založena podélná osa přístupu do zahrady přes garáž. Kromě toho tu vzniklo malé sociální zázemí pro pokoj hosta a zahradu.
 Na úrovni 2. NP byla zrušena lodžie do zahrady, která v původní hloubce 80 cm umožňovala pouze pohodlné odložení mopu a kyblíku. Získaných 80 cm hloubky místnosti se však zásadně projevilo v provozním řešení kuchyně a jídelny, která se otevřela širokým portálem do zahrady. V letních měsících je možné celý prostor do zahrady otevřít.
Na úrovni 3. NP byly sloučeny dvě malé a téměř nevyužitelné místnosti v uličním průčelí. Výsledný pokoj je opět doplněn širokým portálem s výhledem na město.
Podstatné úpravy byly provedeny ve schodišťové hale. Zbytná podesta na úrovni 3. NP byla vybourána a došlo tak k optickému propojení hlavních obytných podlaží domu. Na úrovni 1. NP jsme schodiště oddělili příčkou od vstupu do sklepa a nástupní rameno do 1.NP bylo provedeno v nové geometrii přímo proti vstupu.
Materiálové a barevné řešení fasád má logicky stejný koncept jako stavební úpravy. Původní typová menší okna byla nahrazena širokými HS portály v hliníkových rámech. Barevné řešení se drží konzervativního provedení v odstínech bílé a šedé, nevybočuje z „normálu“. Rozhodně nemá ambici se divokého karnevalu barev účastnit – je to zbytečné, neboť obvykle po takto bujaré karnevalové veselici nastává vystřízlivění a kocovina. Sokl stavby má bílý keramický obklad, který odkazuje k původním materiálům, avšak v kultivované, světlé matné podobě. Celkově velmi světlé řešení exteriéru je vyváženo interiérem s teakovou podlahou a ořechovým nábytkem, který je v ložnicích nahrazen klidnou kresbou kanadského javoru. Veškeré vybavení bylo navrženo bez ohledu na aktuální trendy designu, v jednoduchých formách, které budou mít i pozítří svoji stejnou hodnotu.

Autorská zpráva 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2007

 
 
 
 
49.1950602
16.6068371
Rekonstrukce jako návrat k tradici

Rekonstrukce jako návrat k tradici
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz