Cíl: Proměna původně mateřské školy, poté zvláštní školy a posléze vysokoškolských učeben zpět na mateřskou školu. Vytvořit současné, pohodlné a tvůrčí prostředí pro 50 dětí.
Metoda: Železobetonový montovaný skelet T-MS 66. Elegantní jednoduchost a univerzalita psychologicky zatížená estetikou 70. let minulého století.
Objem původního domu zůstal beze změn. Upravili jsme dispozici, vyměnili plášť a k jihozápadní fasádě, směrem do zahrady jsme přidali ocelovou lodžii. V zahradě se objevily drobné stavby a úpravy pro chov domácích zvířat.
Stávající typový objekt je spolehlivě velkorysý. Přidali jsme k němu několik prvků, které mu dodávají podrobnost a umožní mu (doufáme) intimněji srůst s místem.
Předně: Rám kryté lodžie přímo navazuje na vnitřní prostory, je zároveň sluneční clonou. K němu přisazujeme dřevěnou treláž jako kostru pro budoucí jedlou popínavku. Kosočtverečný tvar treláže vychází z místních motivů reformní architektury 20. let.
Severní fasáda je sepnuta (rovněž místně užívaným) vysokým řádem lizén, ve kterém se objevuje luční motiv (autorkou je Lenka Procházková, Obrázkový ostrov).
Domky v zahradě jsou zatím pouze základně připraveny a čekají na svoji příležitost.
Autorská zpráva
Foto: Pavel Plánička
Autor: 3+1 architekti – Pavel Plánička, Bruno Panenka, Matěj
Páral
Zastavěná plocha: 787 m2
Užitná plocha: 1300 m2
Obestavěný prostor: 4400 m3
Zastavěná plocha: 787 m2
Užitná plocha: 1300 m2
Obestavěný prostor: 4400 m3
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,