Rekonstrukce paláce v Benátkách na obchodní dům Benetton

Rekonstrukce paláce v Benátkách na obchodní dům Benetton

(22. 3. 2013) Rekonstrukci památky, paláce Fondaco dei Tedeschi, navrhlo světoznámé nizozemské studio OMA.

 
 
 
 

Rekonstrukce paláce v Benátkách na obchodní dům Benetton

Rekonstrukci památky, paláce Fondaco dei Tedeschi, navrhlo světoznámé nizozemské studio OMA.Benátky daly zelenou přestavbě historického paláce pro Benetton

(ČTK) - Po pěti letech vzájemného přetahování dala radnice severoitalských Benátek svolení k přestavbě rozlehlého historického paláce v centru města na obchodní dům módní značky Benetton. Projekt měl dlouho zaryté odpůrce, architekti ale nakonec své představy přizpůsobili památkářům a získali stavební povolení.

Benetton koupil palác Fondaco dei Tedeschi poblíž mostu Rialto před pěti lety a zaplatil za něj asi 55 milionů eur (zhruba 1,4 miliardy Kč). Jeho rekonstrukci navrhl tým pod vedením architekta Ippolita Pestelliniho Laparelliho, který pracuje pro ateliér OMA Rema Koolhaase.

Pro památkáře byl projekt dlouho nepřijatelný, nakonec ale s investorem dohodli potřebné změny. Z proskleného atria tak zmizí eskalátory a zcela jinak bude vypadat střešní terasa, kvůli níž už se nebude muset zasahovat do konstrukce střechy.

Palác má v budoucnu fungovat jako obchodní dům, ale také jako kulturní centrum. Bude se využívat například během místního filmového festivalu nebo během přehlídky benátské bienále.

"Tohle jsou Benátky. Někteří architekti, jako třeba Le Corbusier nebo Frank Lloyd Wright, tady ani přes značnou snahu nikdy nic nepostavili," citoval Laparelliho britský architektonický server bdonline.co.uk.Doplněno Stavbaweb:

program: obchodní dům (11 000 m2), veřejný prostor pro kulturní události (nádvoří, střešní terasa,prostory v interiéru)
autor: OMA
hlavní architekt: Rem Koolhaas
vedoucí týmu: Ippoliti Pestellini Laparelli
tým: Marco de Battista, Andrew Chau, Andreas Kofler, Kayoko Ota, Carlos Pena, Agustin Perez-Torres, Miriam Roure Parera


Kancelář OMA zveřejnila svůj návrh rekonstrukce a redefinice jednoho z největších benátských paláců, ikonickou stavbu Fondaco dei Tedeschi u Canal Grande.
Palác byl postaven už v roce 1228 jako centrum benátských obchodníků německé národnosti. Za Napoleona byl v roce 1806 přeměněn na celnici. Poštovní úřad zde fungoval do nedávna. Větší část budovy se nepoužívala a nyní je celý palác nepřístupný - porpvé po staletích. Nejnovější vývoj vytvoří z Fondaca prosperující moderní obchodní centrum ve formě obchodního domu s kulturním programem.

Palác Fondaco dei Tedeschi byl v minulosti dvakrát kompletně přestavěn, současnou renesanční konfiguraci získal v roce 1506 a i pak prošla budova mnoha proměnami. Pro nový účel budou odstraněny věže paláce a nádvoří bude zakryto skleněnou střechou. Konstrukce bude přestavěna, fasáda restaurována, přidána budou nová okna a uskuteční se řada dalších zásahů do stavby. Pro Fondaco je památková ochrana dějinami změn.

OMA získala zakázku od Benettonu, aby navrhla rozsáhlé architektonické modifikace a vyvinula kulturní program, který palá oživí jako veřejný prostor odshora až dolů. Terasa nabídne dosud neznámé výhledy na Canal Grande; vznikne tak, že se odstraní dvě postranní části stávající střechy, profil budovy nebude dotčen, ale otevře se nádherná možnost učinit z Fonadaco dei Tedeschi jednu z hlavních turistických destinací s vyhlídkou. Střešní plocha a nádvoří dole se promění na dějiště veřejných událostí, včetně výstav a promítání filmů. Celoroční kulturní program se zaměří na domácí obyvatele i turisty – 20 miliónů jich do Benátek každoročně, 900 000 návštěvníků přijedena benítské bienále a festivaly.

Nové Fondaco dei Tedeschi - jako sídloprestižního obchodního domu i prostor pro veřejné události - se bude snažit znovu zavést historické benátské spojení kultury a obchodu. Rodina Benettonových vždycky měla tohoto dvojího ducha, kterým sjednocuje novátorství a světovost s hlubokými benátskými kořeny.

Do Fondaca budou vytvořeny nové vchody z Campo San Bartlomeo a od Rialta, což podpoří okruhy procházek. Pro novou veřejnou trasu domem budou postaveny eskalátory, místnosti budou zpevněné s respektem k původním konstrukcím, klíčové historické místnosti na nárožích zůstanou nedotčené.
Zdi lodžií se znovu stanou plochami pro fresky, které vzniknou v soudobém kontextu.

Palác Fondaco dei Tedeschi


 


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz