Rekonstrukce panelového bytu

Rekonstrukce panelového bytu

Praha

(6. 10. 2021) Ateliér KMA

   
 
 
 
 

Rekonstrukce panelového bytu

Atypický panelový dům se nachází v rezidenční pražské čtvrti vystavěné mezi lety 1960 – 1972. Jeho konstrukční systém tvoří železobetonový skelet, proto bylo možné vybourat původní příčky vytvořit novou dispozici bytu.


Ze vstupní haly se vchází do obývacího pokoje, do koupelny, na WC a do ložnice. Ta je také přístupná pomocí posuvných dveří z pracovny. Obývací pokoj s kuchyní, jídelním koutem a pracovnou tvoří velkorysý západní trakt přes celou délku bytu. Návrh počítal s možností oddělení pracovny a obývacího pokoje od kuchyně a jídelního koutu dřevěnou posuvnou stěnou. Z obývacího pokoje tak může vzniknout pokoj pro hosty nebo dva nezávislé celky s kuchyní uprostřed,

Kolem instalační šachty vznikl kompaktní blok obložený dřevem s kuchyní, koupelnou, WC a nikou pro pračku. Původní stoupačky v kuchyni musely být zachovány, ovšem místo jejich zakrývání jsem se rozhodla pro opláštění nerezovým plechem.

Koncepce materiálového řešení vychází z konstrukčního systému domu. Betonové průvlaky a sloupy jsou přiznány a obroušeny na hrubý beton a opatřeny bezbarvým nátěrem. Obvodové stěny byly přeštukovány a opatřeny bílou malbou. Pouze stěna v obývacím pokoji je oškrábána a opatřena betonovou stěrkou. Původní podlahy jsou vyrovnány a na nich je položena masivní dřevěná dubová podlaha. V koupelně a na WC je dlažba imitující beton, stěny koupelny a WC jsou obloženy keramickým obkladem v designu betonu. Dveře do koupelny a na WC jsou nové včetně zárubní, staly se součástí dřevěného obkladu. Posuvné dveře do obývacího pokoje a do ložnice jsou z pískovaného skla. Dveře do ložnice jsou dřevěné, bíle lakované. Ve vstupní hale, v ložnici, obývacím pokoji a pracovně jsou vestavěné skříně vyrobené z MDF desky, lakované v polomatné bílé barvě. Obklad v kuchyni za linkou je z Lacobelu v šedé barvě stejně jako horní skříňky, vyrobené z lakované MDF desky. Kuchyň byla vyrobena z dřevěné ořechové dýhy, ošetřené bezbarvým olejovým nátěrem v ořechovém odstínu, stejně jako obklad celého bloku a dřevěné posuvné příčky. Původní okna byla již po rekonstrukci, zůstala tedy zachována.
 
Klient kladl důraz na variabilitu prostoru, proto bylo nutné do bytu zakomponovat posuvné dřevěné stěny, jimiž je možné vytvořit oddělené místnosti. Současně však byt působí jako jeden velký obytný prostor. Rozhodli jsme se odhalit původní betonové nosné prvky, sloupy a průvlaky, které jsme obrousili na hrubý beton. A na základě toho jsme celý interiér ladili do zemitých odstínů šedé, jež jsme zútulnili dřevěnými obklady a kuchyní.

Autorská zpráva
Rekonstrukce bytu získala ocenění Interiér roku 2020


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0755381
14.4378005
Rekonstrukce panelového bytu

Rekonstrukce panelového bytu
Praha

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 10. 2021 19:44:57. Re: Rekonstrukce panelového bytu. Jitka

 
 
 
 

7. 10. 2021 19:44:57. Re: Rekonstrukce panelového bytu. Jitka

  Luxusní změna. Podle vybavení to vypadá na jednoho obyvatele co rád vaří pro návštěvy :).

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz