Rekonstrukce polikliniky

Rekonstrukce polikliniky

Brno-Lesná

(7. 1. 2021) dk architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce polikliniky

Poliklinika byla na sídlišti Lesná vybudována ve složité politické době, pro kterou se často odmítá všechno, co je s ní spojeno. Přesto se tehdy některým autorům podařilo vytvořit kvalitní architekturu, objekt polikliniky je toho příkladem. První fází jeho rekonstrukce byla výměna fasád a zateplení obvodového pláště, kterou měla na starosti brněnská kancelář dkarchitekti. 


„Při rekonstrukci polikliniky bylo naším úkolem najít a obnovit kvality této stavby – například koncept pavilonů, fasádu a materiálové řešení interiérů. Hlavní vadou na kráse bylo nepřehledné dispoziční řešení. Rozhodli jsme se, že dispozice změníme tak, aby se pacienti mohli v budově snadno orientovat. Nepřehlednost způsobil především středový vstupní pavilon, který svou dvoutraktovou dispozicí zakrýval celou druhou část polikliniky. Systém bludiště jsme odstranili novým proskleným pavilonem společně s kruhovým zprůchodněním chodeb. Součástí pavilonu bude box s nabídkou zázemí pro všechny příchozí včetně vertikálních komunikací. Stane se ústředním centrálním bodem, odkud se začíná i končí návštěva polikliniky,“ uvádí architekt David Kudla z kanceláře dkarchitekti.

„ V rámci projektu jsme zpracovali také modernizaci obálky budovy především z tepelně technického hlediska. Původní opláštění bylo odstraněno včetně vrstev střešní konstrukce. Investor však kladl důraz na časovou souslednost stavebních prací, požadoval, aby probíhaly postupně a za provozu objektu, pouze s minimálním omezením v maximální délce 14 kalendářních dní. Zásadní byl proto harmonogram postupu výstavby, který definoval dobu výměny obvodového pláště včetně likvidace azbestových vláken z původních fasádních panelů,“ dodává.

Původní stavba
Sídliště Lesná se nachází na severním okraji Brna, vyvýšená poloha a svažování terénu směrem k jihu zajišťují krásný výhled na město. Základní ideu zahradního města autoři projektu realizovali propojením s Čertovou roklí a vytvořením parků mezi domy. Přírodní podmínky respektovali natolik, že rozvržení objektů nevycházelo z pravidelného schématu, bylo závislé na charakteru terénu – základní podélné budovy kopírují vrstevnice...

Celý článek včetně fotogalerie a technických informací najdete na webu stavitel.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

 
 
 
 
49.2255121
16.6237593
Rekonstrukce polikliniky

Rekonstrukce polikliniky
Brno-Lesná

Komentáře ke článku

 
 
 
 

9. 1. 2021 18:38:33. Re: Rekonstrukce polikliniky. Ing.Vlastimil Kocurek

 
 
 
 

9. 1. 2021 18:38:33. Re: Rekonstrukce polikliniky. Ing.Vlastimil Kocurek

  Exteriér doslova otřesný.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz