Rekonstrukce Prioru Zlín

Rekonstrukce Prioru Zlín

T. G. Masaryka 6, 760 01 Zlín

(2. 5. 2017) Dům byl postaven podle návrhu Františka Lydie Gahury v roce 1932.

   
 
 
 
 

Rekonstrukce Prioru Zlín

(ČTK) - Restaurátoři začali ve zlínském obchodním domě Prior sundávat reliéf složený z keramických dlaždic, jehož autorem je regionální umělec Vladislav Vaculka. Reliéf vznikl v 60. letech minulého století, nyní musí být odstraněn kvůli rekonstrukci objektu. Do obchodního domu se však poté vrátí, nyní se pro něj hledá vhodné místo, řekl ČTK architekt Jaroslav Ševčík.

Barevný reliéf, který zachycuje ženy při nakupování i rodinnou pohodu v obývacím pokoji, je podle historičky umění Vladislavy Říhové hodnotný tím, že je jedním z prvních kvalitních děl, která se v dané době ve Zlíně objevila. "Dílo vzniklo již po etapě socialistického realismu, je ovlivněné takzvaným moderním bruselským stylem," uvedla Říhová, která se zabývá českým uměním 50. až 80. let ve veřejném prostoru.

Vaculka měl ve Zlíně čtyři další realizace, reliéf v obchodním domě patří podle Říhové k nejlepším po technické stránce i z hlediska materiálu. Vaculka pracoval v Jarošově u Uherského Hradiště a používal hlínu z nedalekých Tupes, které jsou proslulé keramikou. "Měl také rád Picassa, to se objevuje na obličejích postav reliéfu," uvedla Říhová.

Podle restaurátora Miroslava Bodanského bylo nejdřív nutné katalogizovat všechny díly reliéfu. "Je to velké puzzle, díly jsou nepravidelné," uvedl Bodanský. Dlaždice se postupně sundávají od kraje ke středu reliéfu. Keramika je podle něj velmi křehká, lepidlo pod ní naopak velmi tvrdé. Sejmutí reliéfu bude trvat asi deset dní, poté se jednotlivé části budou čistit a připravovat na opětovné umístění. "Určitě jej v interiéru někde umístíme, zřejmě v prvním či druhém podlaží, kde se bude pohybovat nejvíce běžných návštěvníků," uvedl Ševčík.

Obchodní dům v centru Zlína je nyní až na jedno podlaží zavřený. Zcela se pro veřejnost uzavře na konci června, poté začne rekonstrukce. Dům byl postaven podle návrhu Františka Lydie Gahury v duchu funkcionalistické architektury v roce 1932. V 50. letech minulého století však po necitlivých zásazích změnil vzhled, rekonstrukce by mu měla vrátit původní podobu. Majitelem budovy a investorem rekonstrukce je společnost Prior. Většinovým nájemcem se stane zlínská společnost HP Tronic, přesune tam své administrativní sídlo a zřídí zde také čtyřhvězdičkový wellness hotel. HP Tronic je přední tuzemský distributor a prodejce domácích spotřebičů a elektroniky. Provozuje také síť prodejen Euronics, internetové obchody Kasa.cz a Hej.sk, do skupiny patří i společnost ETA a Resort Valachy ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Skupina má přes 1400 zaměstnanců, její loňský obrat překročil devět miliard korun. Díky novému hotelu a gastronomickým provozům vznikne asi 50 pracovních míst.

Doplněno Stavbaweb:
PRIOR Zlín - nový projekt
Vizualizace: S-projekt plus

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
49.2223798
17.6623625
Rekonstrukce Prioru Zlín

Rekonstrukce Prioru Zlín
T. G. Masaryka 6
760 01 Zlín

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz