Rekonstrukce secesní vily v Poděbradech na pasivní dům

Rekonstrukce secesní vily v Poděbradech na pasivní dům

(13. 9. 2016) Projekt je nominován v 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Stavba.

   
 
 
 
 

Rekonstrukce secesní vily v Poděbradech na pasivní dům

České stavební firmy se dokážou vyrovnat i s náročnými projekty nízkoenergetických a pasivních domů. Zdařilá rekonstrukce secesní vily v Poděbradech ukazuje, že i historicky cenný dům z roku 1907 je možné opravit do pasivního energetického standardu bez narušení cenné fasády. Projekt je nominován v 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Stavba.

Snižování energetické náročnosti historicky cenných staveb, aniž by se porušil jejich vzhled, bývá velmi obtížné. Zdařilá rekonstrukce staré secesní vily v Poděbradech prokazuje, že historický dům je možné opravit a snížit jeho energetické nároky na úroveň pasivního domu. „Dodržení principů pasivní stavby umožňuje vytvořit dům s nízkými finančními nároky na provoz a zdravým vnitřním prostředím,“ popisuje výhody takto radikální rekonstrukce domu jeho majitel Tomáš Vanický.   

Zachována zůstala fasáda i působivé vnitřní schodiště
Původně obytná městská vila z roku 1907 byla rekonstrukcí přeměněna na moderní polyfunkční dům s možností ubytování hostů, kavárnou, prostorami pro masáže a sály pro cvičení. Dům je zateplen pomocí moderních hi-tech izolací v kombinaci s tradičními stavebními materiály. „Pro vnitřní plošné zateplení jsme použili aerogelový materiál, na vnějším kontaktním zateplení byla použita jádrová omítka, která při správném svitu slunce ukazuje nerovnosti jako u starých domů,“ říká Tomáš Vanický. Zateplením domu, výměnou oken a instalací řízeného větracího systému s rekuperací tepla se u tohoto domu podařilo snížit spotřebu tepla na hodnotu, kterou nedosahuje ani 90 procent novostaveb.

Opravená secesní vila v Poděbradech je nejen příkladem kvalitní rekonstrukce starého domu do pasivního standardu, ale také ukázkou citlivých úprav a obnovení interiéru. Při opravách vnitřních dispozic byly využity přírodní a tradiční stavební materiály, jako jsou kámen, dřevo, hliněné a vápenné omítky, marocký štuk nebo betonové dlaždice terazzo. Podařilo se také restaurovat velkorysé vnitřní secesní schodiště.

Postupy rekonstrukce vily bez narušení jejího vzhledu jsou podle majitele dobře aplikovatelné také na další historické domy. „Byla by škoda historická centra měst odsoudit k vysoké spotřebě energie či znehodnocovat jejich kulturní vzhled necitlivým zateplováním fasád domů,“ uvádí Vanický. A dodává, že odborník by u jeho opraveného domu nejspíš odhalil silnější štítové zdi, veřejnost si však žádných úprav a zateplení na fasádě nevšimne.

Hlasování
Veřejnost si v hlasování do 30. 9. 2016 na webu www.energyglobe.cz může zvolit, který projekt podpořit. Vybraní hlasující obdrží hodnotné ceny v čele s roční zápůjčkou vozu ŠKODA Citigo G-TEC.
tisková zpráva, Stavbaweb

Související články:
Secesní vila pro současnou dobu 9.9.2016

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz