Rekonstrukce severního křídla jezuitské koleje

Rekonstrukce severního křídla jezuitské koleje

Kutná Hora

(27. 2. 2018) Atelier M1 architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce severního křídla jezuitské koleje

Staré a nové obrazy
Rekonstrukce části stavby ve stylu monumentální barokní architektur. Severní křídlo slouží, stejně jako zbytek budovy bývalé jezuitské koleje pro potřeby krajské galerie. Jezuitská kolej byla nejdříve sídlem mužského mnišského řádu. Jezuité byli učiteli: vychovali osvícence, kteří své učitele zničili. Budova se tak po josefínských reformách stala kasárnami. Až dnes mohou do tohoto prostoru vstoupit i ženy.
Na první pohled budova působila chladně. Pod nánosy krycích výmaleb i v rytmizaci a geometrii jsme však nalezli vřelost, která se stala předmětem práce. Budova je monumentální nejen řádovostí, ale i rozměry. Stavěla se tak dlouho, že se během výstavby změnil stavební sloh. Orsi během prvních let výstavby zemřel. Stavba započala severním křídlem v raném baroku a skončila křídlem středním ve stylu baroka vrcholného, ač stále podle Orsiho konceptu. Autory vnesených malovaných momentek byli klasicistní, neobarokní a socialističtí anonymové. Na povrchy architektury se navrstvily jemné výjevy tvořené zvolna mizející polychromií, fragmenty původních geometrií a časem zerodované malované figury. V předkládané práci odhalujeme staré a zároveň vytváříme své vlastní obrazy a prostory s vědomím historického konceptu v kontinuální linii.

Autorská zpráva
Rekonstrukce byla zařazena mezi nominované stavby České ceny za architekturu 2017

Autor: Atelier M1 architekti – Jakub Havlas, Jan Hájek, Pavel Joba

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

 
 
 
 
49.9524314
15.2686536
Rekonstrukce severního křídla jezuitské koleje

Rekonstrukce severního křídla jezuitské koleje
Kutná Hora

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz