Rekonstrukce topírny Kořenov

Rekonstrukce topírny Kořenov

Kořenov

(1. 11. 2017) Ivan Lejčar

   
 
 
 
 

Rekonstrukce topírny Kořenov

Lokomotivní topírna v Kořenově byla postavena v roce 1903 a sloužila až do roku 1987, kdy se pod náporem sněhu zřítila střecha. Budova pak chátrala až do roku 2015, kdy se spolku místních nadšenců podařilo sehnat finanční prostředky a grant na projekt obnovy. Projekt i realizace byly pod přímým dohledem památkářů.

Cíle projektu: Záchrana památkově chráněné budovy výtopny v Kořenově. Vznik živého interaktivního železničního muzea. Uložení a zpřístupnění muzejní sbírky historických železničních vozidel.

Architektonické řešení: Ruina výtopny byla opravena na základě původních plánů, respektovali jsme historickou hodnotu budovy. Stávající kamenné zdivo jsme doplnili a zpevnili, vrata a okna byla zhotovena jako repliky původních výplní. Součástí střešní konstrukce jsou dymníky dle původních výkresů, střešní plášť připomíná původní krytinu.
Podle dnešních statických norem nebylo možné uspokojivě realizovat původní ocelovou konstrukci střechy, byla proto zvolena nová dřevěná konstrukce. Ta zejména v interiéru ostře kontrastuje s historickým prostředím. Konstrukci tvoří dřevěné lepené nosníky – hlavní nosníky podepírají ocelové sloupy ve tvaru písmene V. Dřevěné nosníky jsou vzájemně kotvené přes ocelové patky.
 Podlaha vnitřní haly je betonová, montážní kanály a koleje je možné zakrýt dřevěnými pláty. Objekt tak slouží pro remízování historických železničních vozidel a příležitostně také jako hala pro výstavy a kulturní akce. V urbanistickém detailu jsme také řešili nejbližší okolí výtopny: plochy byly očištěny od náletové zeleně, zpevněny žulovým perkem a částečně zatravněny. Objekt byl napojen na infrastrukturu (elektro, voda, koleje, silnice).

Autorská zpráva

Autoři: ALEJ architektonický ateliér – Ing. arch. Ivan Lejčar, Ing. arch. Petr Lédl, Ph.D, Ing. Tomáš Štejfa; spoluautor Vladislav Kašper

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

1. 11. 2017 15:20:25. Re: Rekonstrukce topírny Kořenov. pk-ostrava
1. 11. 2017 21:36:14. Re: Re: Rekonstrukce topírny Kořenov. Redakce

 
 
 
 

1. 11. 2017 15:20:25. Re: Rekonstrukce topírny Kořenov. pk-ostrava

  Co to je topírna ??? Když už tak .. Výtopna Kořenov.

1. 11. 2017 21:36:14. Re: Re: Rekonstrukce topírny Kořenov. Redakce

  Topírna je zařízení sloužící k přípravě parních lokomotiv k jízdě, synonymum slova výtopna (z německého Heizhaus)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz