Rekonstrukce zámku Poříčí v Boršově nad Vltavou

Rekonstrukce zámku Poříčí v Boršově nad Vltavou

U Zámečku 196, 373 82 Boršov nad Vltavou

(16. 1. 2018) V zámku vznikne 12 bytů.

 
 
 
 

Rekonstrukce zámku Poříčí v Boršově nad Vltavou

(ČTK) - Stavební firma Auböck, jíž patří zchátralý zámek Poříčí v Boršově nad Vltavou, ho začne v nejbližších týdnech opravovat. Půjde o investici 15 milionů Kč, práce by měly trvat do jara 2019. V zámku vznikne 12 bytů. ČTK to dne 12. ledna 2018 řekl jednatel firmy Jan Vilánek. Část areálu patří neziskové organizaci Josefína, která tam chce vybudovat komunitní centrum. V památce žili v 19. století českobudějovičtí starostové jako podnikatel a mecenáš Adalbert Lanna nebo Eduard Claudi. Historie původní tvrze sahá do 14. století.

Zámek koupili jednatelé firmy Gerald Auböck a Jan Vilánek před rokem a půl. Znalec již dříve ocenil Poříčí na milion korun, kupní cenu majitelé nezveřejnili. V Boršově firma sídlí pět let. Na zámku plánuje 12 bytů za běžné prodejní ceny, od výměry 1+kk až po 4+kk.

"Začaly přípravné práce, vykácení, vyklizení objektu, projekt je připravený. Stavba se spustí ve dnech až týdnech. Ke koupi nás vedlo sídlo naší firmy, které je kousek odsud, je to srdcová záležitost, padla myšlenka: pojďme tuhle památku zachránit, když se ještě nachází na hraně, kdy se to ještě může podařit. Kdyby fungovala takhle dál ještě další dva roky, dostane se do stavu nezachranitelného. Naším cílem je přistupovat k tomu jako k památce, ale musí to mít nějakou ekonomiku,"
řekl Vilánek.

Zhruba třetinu zakázek firmy s 80 zaměstnanci, která bude mít za loňský rok obrat asi 480 milionů, tvoří rekonstrukce památek. Rekonstruovala českobudějovický hotel Budweis, obnovila fasády kostela v Dobré Vodě u Nových Hradů, bude se podílet na přestavbě solnice na Piaristickém náměstí v Budějovicích. Gerald Auböck vlastní jeden objekt s historickou fasádou.

V zámeckém areálu je i bývalá sladovna, ta patří neziskové organizaci, která zde plánuje komunitní centrum. "Má záměr poskytovat sociální služby a komunikuje s námi o možnosti některé z těch bytů využít," řekl Vilánek.

Obec chce zároveň za několik milionů oživit historický park, jejž má pronajatý od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. V první čtvrtině roku požádá o dotaci. Obnoví malé pódium, ostrůvek, altán, japonský mostek, odbahní rybník. Dominantou parku jsou jilm a liliovník tulipánokvětý, chráněný strom, podle některých pramenů největší v ČR.

"Chceme dát park do podoby, jako ho před rokem 1850 nechal udělat Adalbert Lanna, ve stylu anglického parku. Jsem strašně rád, že v historii zámku přichází hodina H. Od roku 1942 má zámeček konečně normálního majitele: bylo tam doléčovací zařízení pro vojáky wehrmachtu, v květnu 1945 tam české gardy zabily devět lidí, pak tam družstvo udělalo byty. Po revoluci změnil zámek třikrát majitele, vždycky se to stalo součástí úvěrového podvodu," řekl dnes ČTK starosta Jan Zeman (BEZPP).

Doplněno Stavbaweb:
Stavba je na seznamu památek v ohrožení.

Barokní zámeček s mansardovou střechou, přestavěný z původní tvrze, vznikl na přelomu 14.-15. stol. Je to trojkřídlá patrová budova kolem nepravidelného lichoběžníkového nádvoří, které nasvědčuje poněkud složitému stavebnímu vývoji. Bylo zde několik majitelů, ale kolem roku 1620 Poříčí získal Dominikánský klášter. Po jeho zrušení se v jeho vlastnictví vystřídalo několik významných Českobudějovických měšťanů. Poslední soukromý majitel, židovský statkář zemřel za 2. světové války v koncentračním táboře. Poté se zámek dostal do správy JZD, přičemž začal těžce chátrat. V 80. letech zde vznikly byty a byla zbourána hospodářská stavení. Do soukromého vlastnictví se dostal znovu po revoluci. Existovalo několik záměrů, jak zámek využít, například zrekonstruovat pro potřeby luxusních bytů, ale k ničemu takovému nedošlo. V roce 2014 se zámek dostal do insolvence a prodával se. Znalec Poříčí ocenil na milion sto tisíc korun.
K zámku přiléhá i původně anglický park s rybníčkem - dnes zpustlý. Alespoň o záchranu parku se snaží místní obec. Špatný stavebně-technický stav objektu se nadále zhoršuje, žádné kroky k jeho záchraně nebyly dosud podniknuty (leden 2016).
Profil objektu a další informace najdete v databázi prázdných domů v ČR: Zámek Poříčí
(zdroj: Facebook/prazdnedomy)

Další podrobné informace o zámku Poříčí najdete na webech www.toulkypocechach.com nebo hrady.cz: Zámek Poříčí.Větší fotogalerii s popisem (včetně fotografií z interieru a parku) najdete na stránkách www.mistopis.eu.

Stránky společnosti AUBÖCK s. r. o.

 
 
 
 
48.9274750
14.4402372
Rekonstrukce zámku Poříčí v Boršově nad Vltavou

Rekonstrukce zámku Poříčí v Boršově nad Vltavou
U Zámečku 196
373 82 Boršov nad Vltavou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz