Rekonstrukce zastupitelského úřadu ČR v Alžírské republice

Rekonstrukce zastupitelského úřadu ČR v Alžírské republice

(29. 10. 2009)

 
 
 
 

Rekonstrukce zastupitelského úřadu ČR v Alžírské republice

Fotogalerie ke článku (10)

Celá fotogalerie (10)

Místo stavby: Alžír, 03 Chemin du Zyriab
Projekt: 2001
Dokončení stavby: 2003
Objednatel: Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Autorský návrh: Atelier M1 architekti, s. r. o. — Jan Hájek, Pavel Joba, Jakub Havlas
Spolupráce: Michal Otta, Jiří Král, Ladislav Košťál, Renat Nosek, Pavel Suchý
Koordinace projektu: Milan Kvíz (Atelier P60)
Plocha pozemku: 1030m2
Zastavěná plocha: 480 m2
Obestavěný prostor: 5800m3
Investiční náklady: 107 mil. Kč
Autor fotografií: Stefan Siba

Autorská zpráva
Rekonstrukce ZÚ ČR Alžír je zásadní přestavbou. Z původní budovy, postavené okolo 1925, byly ponechány pouze obvodové stěny a vnitřní skelet. Nově je vytvořena střešní terasa včetně střešní nástavby a protažení vnitřního schodiště, mezi suterénem a přízemní halou vzniklo nové schodiště. Nově byl řešen vjezd do garáží. Vnitřní stavba je kompletně nová, provedená ve vysokém technickém a materiálovém standartu (např. klimatizace, lité teracové podlahy, dřevo — evropská třešeň, nerez, laky s vysokým leskem).
Budova je využita z poloviny pro kanceláře a reprezentační prostory zastupitelského úřadu, v druhé polovině je šest bytů zaměstnanců. V suterénu je garáž pro pět vozů. Vnější plochy okolo budovy jsou vydlážděny travertinem, nově je zřízen pavilon s venkovním grilem a vodárnou a celá řada exteriérových prvků — fontány, lavice, pergola, pilíř se státním znakem, kompletní zahradní úpravy, oplocení atd.
Urbanistické souvislosti místa
Objekt zastupitelského úřadu se nachází na východním svahu, orientovaném směrem k Ažírskému zálivu, v centrální části alžírské metropole, v rezidenční čtvrti. Okolní zástavbu tvoří dvou až třípodlažní vily koloniálního stylu na pozemcích s bohatou subtropickou vegetací. Z urbanistického pohledu se jedná o stabilizované území s převážně obytnou funkcí, dopravně obsluhované sítí místních jednoproudých komunikací.
Konstrukce
Návrh úprav je vytvořen tak, aby byly minimalizovány zásahy do nosných konstrukcí budovy. Tomu napomáhá i skeletová konstrukce rekonstruovaného objektu, která uvolňuje půdorys. K podchycení konstrukce v místech zrušení nebo vybourávání nosných částí jsou použity překlady nebo rámy z ocelových prvků. V jiných případech je použito cihelného zdiva a dobetonování nosných konstrukcí ze železobetonu. Nová ramena vnitřních schodišť do garáže a na střechu jsou železobetonová. Střešní nástavba je maximálně odlehčená, a tedy dřevěná. Konstrukce výplňové, tj. zdivo nenosné a výplňové, jsou vyzděny ze sklobetonu a z lehčených betonových tvárnic Liapor.
Nové podlahy jsou z akustických důvodů provedeny jako plovoucí. Přestropení vjezdu do garáže je provedeno železobetonovou deskou. Zahradní altán má skeletovou konstrukci s ocelovými sloupky a stropní železobetonovou monolitickou deskou. Svislé obvodové nenosné konstrukce altánu jsou vyzděny ze sklobetonových tvárnic. Vnitřní příčky jsou zhotoveny z omítaných tvárnic Liapor.
Koncepce interiéru
Vzhledem k teplému klimatu je interiér koncipován jako maximálně vzdušný a lehký, tvarově střízlivý a s důrazem na jakost materiálu a provedení. Materiály interiéru i stavebních povrchů jsou voleny ve světlých tónech — potahy a laky v odstínu slonové kosti v kombinaci s nerezí, tedy pocitově chladivé a subtilní materiály.Použití dřevěných nebo rustikálních kusů je redukováno. Některé doplňkové kusy mobiliáře jsou úmyslně voleny jako akcenty ve výrazné vínově červené nebo černé (vázy, lakované kusy nábytku, textilie).

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz