Rekonstrukce Zdíkova paláce v Olomouci

Rekonstrukce Zdíkova paláce v Olomouci

Václavské náměstí, Olomouc

(3. 6. 2020) Rekonstrukce se uskuteční podle návrhu architekta Jana Šépky

   
 
 
 
 

Rekonstrukce Zdíkova paláce v Olomouci

(ČTK) - Zdíkův palác na Václavském náměstí v Olomouci čeká od července rozsáhlá rekonstrukce, která by měla v budoucnu návštěvníkům zpřístupnit i dosud uzavřená místa. Rekonstrukce jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě vyjde na 50 milionů korun a potrvá zhruba do pozdního léta 2021. ČTK to řekl Miroslav Kindl z Muzea umění. Torzo románské budovy, kterou dal ve 12. století postavit olomoucký biskup Jindřich Zdík, je součástí prohlídkového okruhu Arcidiecézního muzea.

Rekonstrukce, která je financována z rozpočtu ITI olomoucká aglomerace, se uskuteční podle návrhu architekta Jana Šépky. "Rekonstrukce přinese novou podobu návštěvnické infrastruktury Zdíkova paláce. Ta současná pochází z 80. let 20. století a byla dočasným řešením, nyní je již v nedůstojném stavu vůči výjimečné románské architektuře z poloviny 12. století. Pokusíme se to napravit za použití nejnovějších architektonických metod, přístupů a statických výpočtů," uvedl Kindl.

Návštěvníci budou moci obdivovat nejen románskou architekturu, ale i kvalitní současnou architekturu. Vznikne také nová expozice v podkroví kapitulních budov, kde se budou moci seznámit s architektonickým a chronologickým vývojem svatováclavského návrší v Olomouci, jednoho ze tří nejdůležitějších návrší, které město formovaly a dodnes formují.

Nová vestavba se vůči původní architektuře vymezí materiálem. Odborníci použijí jen materiály, které se v té době nepoužívaly, tedy sklo, beton a ocel. "Na první pohled tak bude jednoduše rozpoznatelné, co je současná a co stará historická konstrukce," doplnil Miroslav Kindl.

I přes uzavření památky při rekonstrukci o ni návštěvníci nepřijdou. Prohlédnout si ji budou moci pomocí nejmodernějších technologií, virtuální prohlídky ve 3D brýlích. Muzeum umění na projektu spolupracovalo s olomouckou firmou VR Motion. Do virtuální reality se rozhodlo muzeum přenést Zdíkův palác nejen kvůli blížící se rekonstrukci, ale i proto, že je palác každoročně od října až do dubna uzavřen. "S novou technologií do něj budou moct návštěvníci nahlédnout i například v lednu," uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal. Speciální brýle, které návštěvníka přenesou do virtuální reality, budou k dispozici přímo v muzeu od poloviny června.

Vznik románského biskupského paláce, dříve známého jako Přemyslovský palác, souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil olomoucký biskup Zdík. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. Palác byl poté několikrát přestavován.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.
muo: Románský biskupský palác
Památkový katalog NPÚ: Přemyslovský palác
Wikipedie: Zdíkův palác

Související články:
Přestavba Zdíkova paláce v Olomouci  11.9.2018

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
49.5981
17.2624
Rekonstrukce Zdíkova paláce v Olomouci

Rekonstrukce Zdíkova paláce v Olomouci
Václavské náměstí
Olomouc

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz