Rekonstrukce Zelného trhu v Brně

Rekonstrukce Zelného trhu v Brně

(20. 5. 2015) Brno po více než roční rekonstrukci slavnostně otevřelo náměstí Zelný trh.

   
  • Ideová studie ateliéru RAW

 
 
 
 

Rekonstrukce Zelného trhu v Brně

Prostranství sbylo upravoveno podle návrhu architekta Tomáše Rusína a jeho Atelieru RAW.
Projekt zpracovala firma Dopravoprojekt, zhotovitelem stavby byla firma IMOS Brno, a. s. (doplněno Stavbaweb).
(ČTK) - Brno po více než roční rekonstrukci slavnostně otevřelo náměstí Zelný trh. Za 67,7 miliónu korun se historické místo proměnilo v odpočinkovou zónu s tržištěm. Od června by se měli na náměstí vrátit trhovci, kteří na opraveném prostoru najdou přes stovku prodejních míst.

Náměstí je kompletně zrekonstruované. Oprava se dotkla i historické kašny Parnas, která pochází ze 17. století a je dominantou náměstí. Plocha celého náměstí je nově zpevněná. Součástí rekonstrukce byla také instalace tří podzemních kontejnerů na separovaný odpad, a to v ústí do Starobrněnské ulice. Na náměstí je přes 50 míst k parkování.

Rekonstrukce začala loni v březnu. Skončit měla už letos v lednu, ale práce se zdržely. „Zapříčinil to zdlouhavý archeologický průzkum, který měl v centrální lokalitě náměstí trvat 10 dnů, ale protáhl se na 112," objasnil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Průzkum odhalil nálezy z pravěku a středověku. Patří mezi ně například kruhový kamenný základ pozdně středověkého pranýře nebo pozůstatky základového zdiva renesanční kašny.

Zelný trh je od půli května průchozí pro veřejnost, trhovci by se měli vrátit v červnu. Nové vedení radnice Brno-střed složené z Žít Brno, ANO, KDU-ČSL a Strany zelených zavedlo jiná pravidla pro rozdělování míst obchodníkům, než tomu bylo za minulého vedení ČSSD a ODS. „Dříve byly na trhu k dostání potraviny nakupované ve velkoobchodech. Chtěli jsme proto podpořit zemědělce a drobné živnostníky," řekl ČTK místostarostka Brna-středu Jasna Flamiková (SZ).

Související články:Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz