Rekreační objekt Ošelín

Rekreační objekt Ošelín

Ošelín, okres Stříbro

(2. 3. 2018) Modulora

   
 
 
 
 

Rekreační objekt Ošelín

Německý investor hledal na českém venkově poblíž hranic zajímavý objekt s příběhem, kde by se mohl na stáří usadit. Spolu s architektem objevují v původně německé obci Ošelín hospodářskou usedlost čp.19, která zůstala po 2.světové válce již neobydlena. Ve staveních nacházíme meziválečné noviny a další artefakty té doby, genius loci je nepopsatelný. Starý statek před více jak sedmdesáti lety usnul a zůstal opuštěný, zastavil se zde čas…

Návrh:  Respektujeme a zároveň chráníme hodnoty v území, vzrostlé staleté duby, stávající architekturu. I přesto, že jsou budovy v dezolátním stavu, představují pro nás historickou hodnotu, která musí být zachována a tradiční způsobem rekonstruována. Hlavním úkolem projektu bylo zviditelnit napětí mezi starou a novou architekturou. Kontrast formy je jasný a čitelný. Nový objekt je vložen mezi hmoty hospodářské usedlosti, stodolu a obytný dům a uzavírá pozemek z jižní strany od komunikace. Přízemní horizontální hmota se saunou vytváří krytý vstup i vjezd a zároveň propojení s patrem, kde jsou apartmány. Dva identické apartmány nad sebou o velikosti 3+kk jsou přístupné krytým venkovním schodištěm, exaktní kubická hmota kontrastuje s vesnickou zástavbou, kterou představuje archetyp – dům se sedlovou střechou. 
Novostavba objektu je první etapou výstavby, bude sloužit jako zázemí rodiny pro rekonstrukce stávajících objektů, domu s chlévem a stodoly.

Konstrukce a materiály: Vzhledem k požadavku na rychlost výstavby byla zvolena technologie montované dřevostavby s difuzně otevřenou konstrukcí z ekologických přírodních materiálů (skladby neobsahují fólie z PVC). Používáme tradiční stavební materiály (dřevo, kámen), jejich textury i barevnost, ale současným, moderním způsobem.  Snažíme se co nejvíce využít práci místních řemeslníků, materiály z místních zdrojů, a minimalizovat tak náklady na transport, energii.  Kámen, místní rulu, pro zdění opěrných zdí, získáváme přímo na pozemku, který je částečně na zvětralé skále. Kamennou dlažbu v interiéru, tepelský trachyt, volíme z jediného lomu v ČR, který se nachází 30km od stavby. Dřevo na fasádu, nehoblovaný modřín, získáváme z místní pily na Nynkově vzdálené 5 km. Dubová podlaha v obytných místnostech, průmyslová kantovka, je taktéž z regionu.

Autorská zpráva
Foto: Martin Kocych a Martin Zeman


Ocenění: Národní cena za architekturu GRAND PRIX 2014; Česká cena za architekturu 2017 – nominace mezi 42 projekty

Místo: Ošelín 19, okres Stříbro
Autor: MODULORA - Jan Alex Řezáč
Zastavěná plocha: 177 m2
Obestavěný prostor: 973 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz