Rekreační objekt Ošelín

Rekreační objekt Ošelín

Ošelín, okres Stříbro

(2. 3. 2018) Modulora

   
 
 
 
 

Rekreační objekt Ošelín

Německý investor hledal na českém venkově poblíž hranic zajímavý objekt s příběhem, kde by se mohl na stáří usadit. Spolu s architektem objevují v původně německé obci Ošelín hospodářskou usedlost čp.19, která zůstala po 2.světové válce již neobydlena. Ve staveních nacházíme meziválečné noviny a další artefakty té doby, genius loci je nepopsatelný. Starý statek před více jak sedmdesáti lety usnul a zůstal opuštěný, zastavil se zde čas…

Návrh:  Respektujeme a zároveň chráníme hodnoty v území, vzrostlé staleté duby, stávající architekturu. I přesto, že jsou budovy v dezolátním stavu, představují pro nás historickou hodnotu, která musí být zachována a tradiční způsobem rekonstruována. Hlavním úkolem projektu bylo zviditelnit napětí mezi starou a novou architekturou. Kontrast formy je jasný a čitelný. Nový objekt je vložen mezi hmoty hospodářské usedlosti, stodolu a obytný dům a uzavírá pozemek z jižní strany od komunikace. Přízemní horizontální hmota se saunou vytváří krytý vstup i vjezd a zároveň propojení s patrem, kde jsou apartmány. Dva identické apartmány nad sebou o velikosti 3+kk jsou přístupné krytým venkovním schodištěm, exaktní kubická hmota kontrastuje s vesnickou zástavbou, kterou představuje archetyp – dům se sedlovou střechou. 
Novostavba objektu je první etapou výstavby, bude sloužit jako zázemí rodiny pro rekonstrukce stávajících objektů, domu s chlévem a stodoly.

Konstrukce a materiály: Vzhledem k požadavku na rychlost výstavby byla zvolena technologie montované dřevostavby s difuzně otevřenou konstrukcí z ekologických přírodních materiálů (skladby neobsahují fólie z PVC). Používáme tradiční stavební materiály (dřevo, kámen), jejich textury i barevnost, ale současným, moderním způsobem.  Snažíme se co nejvíce využít práci místních řemeslníků, materiály z místních zdrojů, a minimalizovat tak náklady na transport, energii.  Kámen, místní rulu, pro zdění opěrných zdí, získáváme přímo na pozemku, který je částečně na zvětralé skále. Kamennou dlažbu v interiéru, tepelský trachyt, volíme z jediného lomu v ČR, který se nachází 30km od stavby. Dřevo na fasádu, nehoblovaný modřín, získáváme z místní pily na Nynkově vzdálené 5 km. Dubová podlaha v obytných místnostech, průmyslová kantovka, je taktéž z regionu.

Autorská zpráva
Foto: Martin Kocych a Martin Zeman


Ocenění: Národní cena za architekturu GRAND PRIX 2014; Česká cena za architekturu 2017 – nominace mezi 42 projekty

Místo: Ošelín 19, okres Stříbro
Autor: MODULORA - Jan Alex Řezáč
Zastavěná plocha: 177 m2
Obestavěný prostor: 973 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz