Renovace rodinné vily v německém Bergisch Gladbachu

Renovace rodinné vily v německém Bergisch Gladbachu

(3. 4. 2019) Holistický přístup architektky: Nejprve zvolila povrchy profilů oken Schüco, k nim vybrala barvy a materiály pro celou vilu

   
 
 
 
 

Renovace rodinné vily v německém Bergisch Gladbachu

Neobvyklý přístup přivedl architektku a klientku v jedné osobě Eriku Werresovou k holistickému pojetí renovace rodinné vily v německém Bergisch Gladbachu. Začala pečlivým výběrem povrchu profilů typově rozmanitých oken ze systému Schüco a na jejich základě pak rozpracovala barevné i materiálové návrhy pro téměř všechny viditelné povrchy v objektu i v jeho bezprostředním okolí. Výsledkem je mimořádně ucelená a elegantní estetika.

Architektka Erika Werresová se na první pohled zamilovala nejen do lokality a pozemku v Severním Porýní-Vestfálsku, ale také do samotného objektu, který se na něm nacházel. Půdorys, materiál budovy, výška pokojů i rozdělení prostoru se zdály ideální pro potřeby její pětičlenné rodiny, a proto se rozhodla pro renovaci namísto novostavby. I když pojem „renovace“ úplně nevystihuje rozsah prací, které bylo nakonec třeba provést. Spíše to byla kompletní rekonstrukce: Architektka přidala a zvětšila okenní plochy a zároveň osadila celý obvodový plášť kompozitním, tepelně izolačním systémem; kompletně vyměnila rozvody elektřiny, vytápění i vzduchotechniky; přestavěla střechu a také ve všech třech podlažích domu upravila rozdělení prostor tak, aby vyhovovaly požadavkům jeho obyvatel. Zvýšené náklady spojené s úpravou stávajícího objektu se však vyplatily.

Na třech podlažích o celkové ploše 240 m² vznikl moderní, funkční a prosluněný obytný prostor, který si s novostavbou rozhodně nezadá. To vše ještě umocňuje osobité kouzlo budovy – při renovaci se podařilo zachovat tradiční styl, který je pro tuto oblast typický a díky kterému je objekt pod částečnou památkovou ochranou.

Hliníkové profilové systémy Schüco Více světla, lepší výhledy, výborná tepelná izolace

Řešení fasády i interiéru těží z práce se světlem, výhledy a také z různorodosti použitých materiálů. Při respektování původního architektonického stylu budovy došlo k přidání a významnému rozšíření prosklených otvorů tak, aby měly veškeré obytné i užitné prostory dostatek denního světla a umožňovaly řadu různých výhledů do zahrady i okolní krajiny. Veškerá okna i posuvné dveře vynikají tou nejkvalitnější konstrukcí – hliníkové profilové systémy Schüco se vyznačují výbornými tepelněizolačními vlastnostmi a navíc jsou osazeny trojitým izolačním sklem.

Jako architektka již Erika Werres při své práci na velkých komerčních projektech poznala širokou škálu provedení a technických možností, které nabízejí okenní, dveřní a fasádní systémy od společnosti Schüco. Její projekt proto zahrnoval systémová řešení, která přesně splňovala její požadavky, například úzká, vertikálně orientovaná dvoukřídlá okna, neotvíravé prosklené plochy v kombinaci s dvoukřídlými okny a také neotvíravé prosklené stěny v kombinaci s velkoformátovými posuvně-zdvižnými systémy Schüco. Po stranách vchodových dveří bylo navíc možné integrovat neotvíravé prosklené plochy v rámci zvolené systémové řady, konkrétně model Schüco ADS 75 SI.

Barva profilů jako určující a opakující se motiv

Během plánování projektu věnovala Erika Werresová zvláštní pozornost barvám, texturám a materiálům. Inspirací pro základní barevné schéma se stal zvolený práškový nátěr okenních profilů Schüco – metalická povrchová úprava s jemnou texturou v šedohnědém odstínu „Tiger greybrown“. Ta byla použita na rámové profily všech konstrukcí a také na některé krycí profily vyrobené na míru.

V interiéru i exteriéru architektka využila barevné a materiálové spektrum, které umocňuje jednoduchou eleganci stavebních materiálů – někde prostřednictvím jemných nuancí, jinde zase pomocí kontrastů. Variace na černobílé spektrum zaujmou již zvenku, kde na světlé silikátové omítce vynikají metalické šedohnědé okenní profily a obložení, zatímco matně černé engobované střešní tašky zase kontrastují se světlými betonovými deskami obklopenými rýnským štěrkopískem. Okenní špalety vzniklé po instalaci kompozitního, tepelně izolačního systému na fasádě jsou osazeny zapuštěným exteriérovým stíněním a ochranou proti oslnění. Barvě profilů navíc odpovídá i barva žaluzií.

Interiéru vévodí kombinace bílých zdí, stropů a užitných ploch s podlahami s cementově šedými kameninovými dlaždicemi, šedavými parapety z jurského vápence a (v mokrých prostorech) se skleněnými mozaikovými kachličkami v teple šedém odstínu s perleťovým efektem. Toto barevné schéma oživuje přírodní dřevo v podobě kašmírově šedé dubové podlahy na schodištích a také v horních podlažích. Při takové úrovni péče a pozornosti věnované výběru materiálů a barev není žádným překvapením, že tato promyšlená hra barev pokračuje i na čalounění nábytku a v dalších dekoračních prvcích.

Systémové možnosti a komfortní řešení

Okenní systémy vytvářejí kontrast mezi vertikálně členěnými dvoukřídlými okny, které se opakují na všech podlažích, a čistou horizontální linií prosklených ploch, které v přízemí otevírají výhled do zahrady na výšku celého patra. Dvoje snadno ovladatelné posuvné dveře se zdvihem (Schüco ASS 70), každé o rozměrech 4 metry na šířku a 2,34 metru na výšku, vedou z obytného prostoru ven na terasy. Mezi nimi se nachází 6 metrů široká neotvíravá prosklená stěna, která odstraňuje vizuální hranici mezi obytným prostorem a zahradou. Všechna otvíravá okna jsou osazena kompletně skrytým kováním Schüco AvanTec SimplySmart a jejich elegantní a zároveň funkční zaklapávací kliky mají blokovací tlačítko. Další speciální prvek se nachází na vstupních dveřích ve formě biometrické kontroly vstupu Schüco Fingerprint s čtečkou otisků prstů – její pohodlné ovládání a bezpečnost ocení všichni členové domácnosti.

Všechny okenní i dveřní systémy vyrobila a instalovala společnost Metallbau Udo Eichwald & Co. GmbH, Sankt Augustin. Partnerská společnost pak zajistila práškový nátěr profilů a krycích lišt v charakteristickém odstínu „Tiger greybrown“.

Renovace rodinného domu, Bergisch Gladbach
Architekt: Erika Werres, Bergisch Gladbach (projekt, schválení a plánování realizace; vedení stavby)
Výroba/instalace okenních a dveřních systémů: Metallbau Udo Eichwald & Co. GmbH, Sankt Augustin
Dokončení: 2016

Výrobky Schüco použité v objektu
Schüco AWS 75.SI – dvoukřídlá okna
Schüco AWS 75.SI – otvíravě-sklopná okna
Schüco AWS 75.SI – kombinace neotvíravých prosklených ploch a oken
Schüco ASS 70 – posuvné dveře se zdvihem
Schüco ADS 75.SI – vchodové dveře v kombinaci s neotvíravými prosklenými prvky
Schüco biometrická kontrola vstupu s čtečkou otisků prstů
Schüco AvanTec SimplySmart – systém skrytého kování, kliky uzamykatelné nebo s tlačítkem

Speciální prvky: Trojitá izolační skla s tepelněizolační povrchovou úpravou a bezpečnostním sklem; jemný metalický práškový nátěr všech rámových konstrukcí v odstínu „Tiger greybrown“ (interiér/exteriér).
Pro více informací navštivte www.schueco.cz

podle podkladů společnosti Schüco


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz