Renzo Piano: Diogene

Renzo Piano: Diogene

(18. 7. 2013) Nábytkářská firma Vitra má pověst jedné z nejvíce architektonicky osvícených společností na světě; ve svém slavném areálu má budovy od Nicholase Grimshawa, Franka Gehryho, Alvara Sizy, Tadaa Anda, Zahy Hadid, Herzoga & de Meurona a SANAA.
Nyní Vitra oznámila spolupráci s Renzem Pianem, který překlene mezeru mezi velice vyhledávaným nábytkem Vitry a jejím kampusem na zakázku. O Diogenovi, soběstačném minimálním životním prostoru o podlahové ploše cca 2,5x3,0 m, společnost říká, že je to „nejmenší budova, ale největší produkt Vitry“.

 
 
 
 

Renzo Piano: Diogene

Nábytkářská firma Vitra má pověst jedné z nejvíce architektonicky osvícených společností na světě; ve svém slavném areálu má budovy od Nicholase Grimshawa, Franka Gehryho, Alvara Sizy, Tadaa Anda, Zahy Hadid, Herzoga & de Meurona a SANAA.
Nyní Vitra oznámila spolupráci s Renzem Pianem, který překlene mezeru mezi velice vyhledávaným nábytkem Vitry a jejím kampusem na zakázku. O Diogenovi, soběstačném minimálním životním prostoru o podlahové ploše cca 2,5x3,0 m, společnost říká, že je to „nejmenší budova, ale největší produkt Vitry“.

Architekt: Renzo Piano
Místo: Vitra Campus
Plocha: 7,5 m2
Realizace prototypu: 2013
Foto: Vitra, Renzo Piano

Návrh má svůj původ v Pianově stále se vracející fascinaci minimálním prostorem, v němž člověk může žít, která Piana provází od studentských let. Architekt se vrátil ke svému tématu, starému asi 10 let, a vyvinul prototyp pro minimální prostor, který nazval Diogene, což je odkaz na Diogena ze Sinópé, starověkého řeckého filozofa, o němž se říká, že žil v sudu.

Poté, co vyvinul svůj prototyp, pro který neměl konkrétního klienta, zveřejnil návrh v monografii „Being Renzo Piano“. Rolf Fehlbaum, předseda Vitry, návrh viděl a šťastnou náhodou se s architektem setkal v roce 2010, kdy oba byli členové poroty Pritzkerovy ceny, a tehdy se dohodli na společném vypracování projektu.

Současná podoba projektu je výsledkem jejich spolupráce. Objekt má vlastní sběr vody a energetický systém, je zcela soběstačný a obsahuje vše potřebné k jednoduchému životu, a to vše v prostoru dostatečně malém, aby se dal převážet kamionem. Je postaven ze dřeva, šikmá střecha indikuje funkci tohoto mrňavého prostoru, hliníkové opláštění a zaoblené rohy ovšem naznačují technologii, která je v základu soběstačné povahy návrhu.

Uvnitř Diogena je prostor rozdělen na část s rozkládacím gaučem a rozkládacím stolem a na část se sprchou, toaletou a kuchyňkou. Jako produkt Vitry má Diogenes být univerzální jednotkou, která by mohla sloužit pro víkendový pobyt, jako kancelář nebo i sestavou více jednotek vytvořit neformální hotel.
Tyto možnosti jsou ovšem ještě trochu vzdálené, protože současný model je v podstatě poslední fází prototypu. Nyní se nachází na trávníku naproti VitraHausu (Herzog et de Meuron), pro veřejné testování Vitra Diogena otevřela v červnu během festivalu Art Basel 2013, a toto testovací období mělo firmu informovat o proveditelnosti a vývoji návrhu.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz