Restaurace a pivovar U Tomana

Restaurace a pivovar U Tomana

Náměstí Svobody 22, Brno

(23. 4. 2019) Studio Identity Design Ltd / Ivana Linderová, Dagmar Zvoníčková

   
 
 
 
 

Restaurace a pivovar U Tomana

Projekt rekonstrukce domu číslo 22, studia a53 architekti s.r.o., na náměstí Svobody v Brně v sobě nesl dvě velké výzvy. Hlavní myšlenka investora byla vytvořit restauraci s vlastním pivovarem o ploše více než 400 m² (1PP-2NP) a přinést tak na hlavní náměstí v Brně unikátní prostor, odlišný od velkého množství nově vznikajících podniků v blízkém okolí. Druhá část zadání se týkala 5ti pater nad prostory restaurace (3NP-7NP), které měly vyplnit apartmány k dlouhodobému, či krátkodobému pronájmu, ideově propojené a stylově navazující na koncept restaurace.

Již při první prohlídce domu, v lednu roku 2017, bylo na první pohled jasné že, pod nánosy neuctivých stavebních úprav z minulých období v sobě historické prostory skrývají úžasný potenciál.


Návrh Restaurace a pivovaru U Tomana:
STUDIO IDENTITY DESIGN
Ivana Linderová&Dagmar Zvoníčková

V přízemí a prvním patře domu už od třicátých let minulého století fungovala vyhlášená Tomanova cukrárna, později kavárna Nitra. Posléze dům sloužil jako obchod s hudebninami. Nádherné cihlové klenby byly skryty pod sádrokartonové podhledy, dům ztrácel charakter, pomalu chátral a vytrácel se z paměti místních obyvatel, kteří si ho vždy spojovali s proslulým cukrářem, panem Tomanem. Společnost LERAM building s.r.o., ve spolupráci s NPÚ, se snažila zachovat a zachránit co nejvíce dobových prvků, které byly v rámci první fáze rekonstrukce důsledně opraveny, v případě nutnosti nahrazeny hodnověrnými replikami. Odkryly a zrestaurovaly se historické cihlové klenby, funkcionalistická okna ve druhém patře byla zrepasována původní technikou, očistil se mramorový obklad schodiště, opravila a podsvítila se historická vitráž v mezipatře. Dodatečné stavební úpravy byly odstraněny. Ve spolupráci s brněnským historikem p. Cibulkou jsme nahromadily informace o minulosti domu, jeho majitelích a známých osobnostech, které někdejší kavárenské prostory pravidelně navštěvovaly. Na jejich památku jsme vytvořily příběh, zhmotněný v textech a dobových fotografiích, které dnes zdobí stěny restaurace U Tomana. Schodiště s epoxidovou povrchovou úpravou, je lemováno původními mramorovými obklady, nese na stupních jména známých brněnských osobností, které v minulosti po těchto schodech chodily.

Design samotných prostor byl přizpůsoben jejich novému využití. V suterénu se nachází vlastní pivovar, kde se leží a zraje Tomanovo pivo, v přízemí je pivnice kde se toto pivo vaří a v prvním patře shlíží na náměstí restaurace.

Návrh v sobě nese odkazy na minulost prolínající se s industriálním stylem a pivní tématikou. Důležitou roli v návrhu hrálo osvětlení, velká industriální světla zavěšená ze stropu, umocňují atmosféru pivovaru, zatímco bodová světla rozmístěné po obvodu stropů dramaticky osvětlují historické klenby, očištěné a zachované v původní podobě. Povrchy stěn jsou upraveny speciální technikou imitující hrubé vápenné omítky. Industriální ráz interiéru doplňují tabule z tahokovu, zavěšené v ocelových rámech na stěnách a na baru prvním patře i výčepu v přízemí, stejně jako ocelový nábytek navržený a vyrobený na míru.

Pro vytvoření jednotného charakteru nově vzniklé značky U Tomana, byl vytvořen jednotný branding celého podniku. Logo symbolizující celý dům U Tomana – spojující pivovar s apartmány. Nechali jsme si zpracovat design podtácků s prvorepublikovými starosty Brna, které se stali vyhledávanou sběratelskou komoditou.


Apartmány & Restaurace s pivovarem ‘U Tomana’
Architekt (rekonstrukce objektu): a53 architekti
Interiéry:  Studio Identity Design Ltd / Ivana Linderová, Dagmar Zvoníčková
Hlavní dodavatel: Leram building s. r. o. 
Realizace: 12/201
www.utomana.cz

Související články:
Apartmány U Tomana  23.4.2019

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Interiéry/design

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz