Restless

Restless

(14. 11. 2017) ATELIER 38

   
 
 
 
 

Restless

Školka N.P. Galena ze sedmdesátých let minulého století- zapomenuté vzpomínky z dětství, všudypřítomné vzrostlé stromy bývalého hřbitova, zavazující velikáni architektury Leopold Bauer a Bohuslav Fuchs v sousedství....
Školku tvořil dvojpodlažní objekt 4 tříd spojený obslužným krčkem s jednopodlažními objekty varny a kotelny.
Konstrukce montovaného MSOB skeletu naplnila při přestavbě a nástavbě Le Corbusierovy teze funkcionalismu. Okouzleni tímto zjištěním, co nejvíce jsme se snažili respektovat podstatu stávajících objektů, jen mírně vymazávat a mírně přidávat. A do nekonečna korigovat proporce...
Pokles počtu narozených dětí v 90 letech minulého století a privatizace státních podniků zapříčinil zánik mnoha institucí předškolního vzdělávání.
Budovu koupil soukromý investor a začala se proměňovat v živé centrum společenského života, komunitního i celoopavského. V současné době v budově sídlí šicí dílny, sochařský ateliér s veřejným barem, kosmetika, kadeřnictví, fitness. Peče se tady pizza, v nástavbě II.NP jsou administrativní sídla.
V první fázi byla přestavěna dvoupodlažní budova, byl vybouraný propojovací krček a byly částečně řešeny zpevněné a travnaté plochy. Ve druhé fázi byla realizovaná přestavba varny, kotelny, byla provedena nástavba II. NP a dokončili se zpevněné a travnaté plochy.
V současné době se připravuje nástavba III. NP s administrativou a bytem majitelů.  I na pátou tezi - střešní terasu dojde... 


autor: Tomáš Bindr, Petr Doležal /  ATELIER 38 s.r.o.     
hlavní arch. školky: Jan Chvátal, Stavoprojekt Ostrava
místo: Náměstí sv. Hedviky, Opava
projekt: 2010 - stále
realizace: 2011 - stále
realizace školky: 1979 - 1980
foto: Roman Polášek

zastavěná plocha: 969 m2
užitná plocha kanceláře nástavba II. NP: 338 m2
obestavěný prostor kanceláře nástavba II. NP: 1491 m3
užitná plocha bytu nástavba III. NP: 143 m2
užitná plocha kanceláře nástavba III. NP: 203 m2
obestavěný prostor nástavba III. NP: 1660 m3


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz