Revitalizace části města Žďár nad Sázavou

Revitalizace části města Žďár nad Sázavou

(9. 4. 2021) Studio MS plan 

   
 
 
 
 

Revitalizace části města Žďár nad Sázavou

Přívětivé náměstí s tržnicí a vlídnou zelení bude těžištěm regenerované a citlivě doplněné lokality obklopené chráněnou krajinnou oblastí Žďáreckých vrchů v sousedství historického centra města Žďár nad Sázavou. Víceúčelová plocha náměstí otevře příležitosti pro realizaci sociálních aktivit od farmářských trhů po uliční koncerty a výstavy pod širým nebem nebo sousedská setkání. Na náměstí naváže struktura sympatických veřejných prostorů a polyfunkční výstavba, která vedle nového bydlení nabídne pracovní příležitosti i aktivní parter s vhodnými prostory pro obchody, provozovny služeb, kavárny a restaurace.

Navržená výstavba nové čtvrti formuje jednak náměstí – nové společenské a kulturní centrum moderní části města a jednak přívětivá atria, zelené vnitrobloky, pasáže a nové ulice ústící do historického centra. Zelené vnitrobloky bytových domů doplní soukromé předzahrádky přízemních bytů, komunitní zahrady, dětská hřiště a terasy kaváren.

Porotu a vedení města o vítězství návrhu atelieru MS plan v architektonicko-urbanistické soutěži Potenciál města Žďár nad Sázavou přesvědčila také koncepce všestranného rozvoje městské části, která vychází z potřeb města i jeho obyvatel. Předčasné demolice jsou eliminovány zapojením některých stávajících budov do navrženého řešení a spolu s novou výstavbou nabídnou víceúčelové prostory vhodné pro podnikatelské inkubátory, tradiční kanceláře, coworkingové prostory, ordinace nebo školku.

Promyšlený rozvoj města vytváří nejen sympatický narativ lokality, ale pomáhá celé oblasti vyrovnat se s klimatickou změnou. Střešní krajina zelených akumulačních střech a teras není jen pěkná na pohled, ale aktivně přispívá k důslednému hospodaření s dešťovou vodou, která je následně využita pro zavlažování stromů a zeleně v nové atraktivní lokalitě. Významná je i schopnost konceptu přinést první pozitivní „hmatatelné“ výsledky v krátkém čase, aniž by to znamenalo enormní zátěž pro městský rozpočet.

Architekti ze studia MS plan v těchto dnech připravují územní studii, rozvíjí dopravní infrastrukturu a v neposlední řadě připravují i virtuální prohlídku. Obyvatelé města tak budou mít možnost projít se novou městskou částí ještě před zahájením výstavby.

Autorská zpráva

Autor: MS plan s.r.o.: Kseniya Bahdanovich, Kateřina Fišerová, Kateřina Holotová, Pavel Hřebecký, Jakub Mazur, Linda Svobodová, Milan Ševčík, Michal Šourek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz