Revitalizace Cvernovky

Revitalizace Cvernovky

(7. 12. 2016) Chybik+Kristof Architects & Urban Designers 

   
 
 
 
 

Revitalizace Cvernovky

Chybik+Kristof Architects & Urban designers získali mimoriadnu cenu za podporu historické pamiatky Cvernovky
Cvernovka 2.0, příběh unikátního industriálního bloku pokračuje…“ stálo na začátku prezentace oceněného návrhu nové podoby bratislavského brownfieldu od československého architektonického ateliéru Chybik+Kristof Architects. Spojuje nové využití čtvrti se silným odkazem na minulost, ze které čerpá inspiraci. 
Návrh není příkladem v Bratislavě obvyklého vyhlazení brownfieldu a jeho náhrady za developerskou architekturu, ale zachováním důležitých aspektů jeho identity. Citlivý přístup k revitalizaci jednoho z nehodnotnějších a nejstarších industriálních areálů v Bratislavě byl stěžejním tématem, kterým se architekti v projektu zabývali. Jejich záměrem bylo revitalizovat celý blok a zároveň přinést téměř 100 000 m2 nových ploch bytů, kanceláří, kulturních prostor, školky, restaurací i kaváren. Na tomto místě by tedy mohla vzniknout nová čtvrť.

„Náš návrh si stojí za tím, aby se Cvernovka neodstranila z mapy města a nezůstala po ní pouze přádelna jako jediná zachovaná národní památka. Koncept vychází z principů, které zachovají identitu superbloku, jeho unikátnost, velkorysost a pestrost. Inspirovali jsme se i dalšími industriálními areály, kde se propojují komíny a haly s menšími domy, dvory a jejich skrytými zákoutími a uličkami,“
říká Michal Krištof.

Kostrou řešení revitalizace Cvernovky je zachování hlavních identifikačních fragmentů brownfieldu, kterými byly dominanty areálu: přádelna, silocentrála, chladírenské věže, barvírna a komín. Podle návrhu každý z těchto objektů podstoupí rekonstrukci nebo reinterpretaci. Přádelna bude sloužit jako kancelářský objekt a stejně jako silocentrála by se její přízemí mělo využít pro koncerty a výstavy. V místech, kde stávaly chladírenské věže, vzniknou nové, zelení prorostlé „eko-věže“, které budou chladit okolní veřejný prostor. Chybějící objekt barvírny návrh vrací spolu s přilehlou uličkou na její původní stopu v nové podobě haly, v níž budou školka, jesle, klub dětí, restaurace, kavárny nebo tržnice. Na místě komína vznikne jediná výšková stavba v podobě bytového domu, připomínajícího komín.
Zachování původních prvků by mělo být předpokladem dalšího vrstvení a pestrosti funkcí, prostorů a objektů. „Na čtyřapůlhektarové zóně by mohly stát bytové domy, kanceláře a veřejné prostory včetně náměstí, uliček a dvorů s jedinečnou atmosférou. Měly by sloužit nejen obyvatelům areálu – vznikne tu příjemné místo k procházce do práce nebo do školky, večer za koncertem nebo vernisáží nebo jen na kávu či večeři a v zimě za vánočními trhy s kluzištěm,“ dodává Ondřej Chybík.

Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu Cvernovky pozvala slovensko-finská developerská společnost YIT Slovakia, a. s. dvanáct studií, mezi která se v září 2016 zařadili také Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Soutěže se nakonec zúčastnilo deset z nich.
Tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:

Cvernovka 2.0, súťažný návrh - Návrh štúdia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers
Vítězný návrh na Cvernovku ateliéru Compass
Další informace a návrhy najdete ZDE.

Wikipedie: Cvernovka( Bratislava)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

 
 
 
 
48.1458865
17.125827
Revitalizace Cvernovky

Revitalizace Cvernovky

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz