Revitalizace funkcionalistické vily

Revitalizace funkcionalistické vily

140 00 Praha 4-Podolí

(12. 5. 2015) Autor: Ing. arch. Radek Šíma – Atelier 6

   
 
 
 
 

Revitalizace funkcionalistické vily

Vila byla postavena podle projektu architekta Bíby v roce 1935 na hraně jihozápadního svahu v Praze-Podolí.  Jedná se o dispozičně i architektonicky kvalitní stavbu, její úpravy vycházely z požadavků majitelů na minimalizaci zásahů v prostorovém řešení interiérů i do pohledově exponovaných částí objektu.

Návrh revitalizace autor koncipoval tak, aby respektoval rozvržení okenních otvorů, původní objekt byl repasován do prvorepublikové podoby. Nově přidané části tvoří jasně odlišitelné novotvary. Tomu odpovídá i jejich materiálové řešení – sklo s výtvarně zpracovaným motivem lístků přísavníku ve dvou variantách průhlednosti – „záclona a závěs“, bílý kov, betonové stěrky, pískovcové obklady (materiál a provedení vychází z dochovaného torza schodiště), sklo textilní sun screeny (stíní jihozápadní prosklení obytného prostoru a terasy, zároveň nebrání atraktivním výhledům). Nově přidané objemy tvoří přístavba zádveří a závětří směrem do ulice a v zahradní fasádě garáž na úrovni suterénu a s ní hmotově související rozšíření obytného prostoru včetně terasy.

V původní části suterénu se nachází šatna, kterou se projde do malé haly a na schodiště, dále technické zázemí objektu, sklad, domácí práce (sem ústí shoz prádla ze všech pater) a sauna s tělocvičnou, v části dostavované garáž. Na úrovni přízemí je - vstupní hala s vestavěnou šatnou a hlavním obytným prostorem s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Dostavěno bylo zádveří, interiér je propojen s terasou na střeše garáže. V patře se nachází ložnice, v ustupující střešní části objektu, komunikující s rozlehlou terasou, je pokoj pro hosty s koupelnou, toaletou a kuchyňkou. Všechna podlaží jsou propojena výtahem. Zahradní úpravy doplňuje venkovní bazén a travertinová dlažba.

Autorská zpráva
Foto: Ing. arch. Martin Spilka


 
Autor: Atelier 6, s.r.o.
Adresa: Praha 4, Podolí
Generální projektant: BBD s.r.o.
Výtvarná díla: Mgr. A. Pavla Gregorová – Šípová

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.