Revitalizace Mírového náměstí v Horažďovicích

Revitalizace Mírového náměstí v Horažďovicích

Mírové náměstí, 341 01 Horažďovice

(31. 10. 2016) Hotové bude do srpna 2017.

   
 
 
 
 

Revitalizace Mírového náměstí v Horažďovicích

(ČTK) - Šestitisícové Horažďovice rekonstruují celé náměstí za téměř 50 milionů korun. Má přivábit více turistů i místních do centra města v Pošumaví. Obnova sítí i revitalizace plochy, kde vznikne klidová zóna, bude hotova do konce srpna příštího roku. Dodavatel povrchové stavby bude vybrán do konce letošního roku. ČTK to řekl starosta Michael Forman.

"Těsně před dokončením je první etapa, tedy spodní stavba jako je voda a kanalizace. Komplet hotová bude do konce listopadu," uvedl. Tato etapa přišla na necelých deset milionů korun s DPH. Město už zveřejnilo zakázku na druhou etapu, tedy na povrchy, veřejné osvětlení a zeleň. Otevírat obálky bude příští týden, dodavatel bude známý do konce roku. "Ve smlouvě, která je součástí veřejné zakázky, je termín dokončení celé rekonstrukce 31. srpen 2017," řekl Forman.

Cena celé stavby se bude blížit 50 milionům Kč. Město ale předpokládá, že ji stlačí soutěž stavebních dodavatelů. "Také první etapa se díky ní o tři miliony zlevnila," uvedl Forman.

Povrch bude vydlážděný deskami a kostkami. Na náměstí nebude tráva. Výrazně více bude stromů, celkem 41. "Plocha zeleně bude neporovnatelně větší. Stromy jsou ideální k zajištění stínu, tráva ho neposkytuje," uvedl starosta. Do klidové části před kostelem a farou, kde bude kromě stromů také altán, socha a lavičky, budou vjíždět jen vozy zásobování, na dopravní části mohou parkovat auta.

Náměstí už mělo být přestavěné dříve. Rekonstrukce začala v roce 2014, ale stihla se jen Hradební ulice a asi desetina páteřního kanalizačního sběrače, vše za dva miliony korun. Město vybralo jako dodavatele, který měl stavbu provést za 38 milionů korun. Nové vedení města ale nakonec smlouvu ukončilo. Loni rozhodlo, že se musí přepracovat projekt a po architektech požadovalo více zeleně a rozdělení náměstí na klidovou a funkční zónu. Start stavby také posunuly dvě etapy archeologického průzkumu, které už jsou uzavřené.

Doplněno Stavbaweb:
Revitlizace náměstí probíhá podle návrhu autorů Martina Kožnara a Jiřího Bízy.  Jejich studie vznikla v roce 2010 a rozvinula a zdokonalila návrh, který získal cenu v soutěži Petra Parléře v roce 2006. Spoluautorem původního vítězného návrhu byl i Petr Kolář z Horažďovic.

Projekt na stránkách Martina Kožnara najdete ZDE.Informace o projektu najdete i na stránkách města Horažďovice - ZDE.Informace o nálezech archeologického průzkumu, který rekonstrukci předcházel, najdete např. ZDE.

Související články:
Horažďovice chystají rekonstrukci Mírového náměstí  6.2.2013Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

 
 
 
 
49.3209395
13.6997968
Revitalizace Mírového náměstí v Horažďovicích

Revitalizace Mírového náměstí v Horažďovicích
Mírové náměstí
341 01 Horažďovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz