Revitalizace návsi v Dobraticích

Revitalizace návsi v Dobraticích

(30. 9. 2021) Martin Foldyna

   
 
 
 
 

Revitalizace návsi v Dobraticích

Řada obcí neváhá investovat do revitalizace veřejných prostranství. Originální architektonický koncept se podařilo zrealizovat v Dobraticích na Frýdecko-Místecku.


Zastupitelé v Dobraticích správně pochopili, že se zvelebená náves může stát dějištěm společenského a kulturního života a místem, na který budou zdejší lidé pyšní. Se svým záměrem revitalizace prostranství před obecním úřadem a místním pohostinstvím oslovili architekta Ing. arch. Martina Foldynu. Tomu se podařilo díky zastřešujícímu tématu „vody“ centrální náměstíčko ideově propojit s navazujícími klidovými zónami a dětským hřištěm. 

Veřejné prostranství hned na první pohled upoutá nevšedním odstínem venkovní dlažby, která evokuje barvu písku. Jako střípky do mozaiky přichází jeden postřeh za druhým: pódium je inspirované kapitánským můstkem, nechybí jezírko s rybičkami, molo, mokřadní část, přitékající potůček, na hřišti zase pískoviště ve tvaru loďky, vodní hra se studní… Vše dohromady navozuje atmosféru uklidňujícího, vlídného až rodinného prostředí. 

Nutno dodat, že architektům se podařilo skloubit výtvarné řešení s praktickými benefity. „Velmi vysoké nároky jsme kladli například na výběr  dlažby pro centrální zpevněnou plochu. Ta při společenských akcích slouží jako taneční parket, v každodenním provozu se po ní jezdí na dětských odrážedlech, koloběžkách nebo  kolečkových bruslích. Z tohoto důvodu jsme preferovali velkoformátovou dlažbu. Říká se, co spára, to problém,“ vysvětluje starostka obce Dobratic RNDr. Alena Kacířová. 

Architekt navrhl odolnou velkoformátovou dlažbu ALMA o rozměrech 600x600 mm v odstínu melírově žlutá. Odstín černé a bílé byl využit na obří šachovnici, která se nachází v centrální pozici před pohostinstvím. Betonová dlažba ALMA pochází z produkce společnosti Presbeton a je určená pro zpevněné plochy s vyšším zatížením chodci, popř. automobily.  Kromě velkých rozměrů je její velkou předností ochranná povrchová technologie  Perfect Clean TOP (PCT) , která dlouhodobě zvýrazňuje barevnost a strukturu povrchu. Uvedená technologie vytváří na povrchu dlažby odolný film, který dokonale uzavírá jinak porézní strukturu betonu, a znemožňuje průnik jakýchkoliv nečistot hluboko do struktury betonu. Tento typ dlažby se díky tomu snáze čistí a udržuje. 

Dobratická náves působí celistvě a splňuje hlavní záměr, aby sloužila lidem v obci napříč generacemi. Svérázný architektonický koncept si získal srdce místních, ale ocenila jej i odborná veřejnost. Stavba se účastnila celostátní soutěže Komunální projekt roku 2018 a v této soutěži se stala absolutním vítězem.  V následujícím roce se stavba  účastnila soutěže Stavba Moravskoslezského kraje a stala se vítězem v kategorii Veřejná prostranství.

podle podkladů společnosti PRESBETON

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz