Revitalizace objektu čp. 1751/II a Bastionu novoměstského opevnění v Horské ulici

Revitalizace objektu čp. 1751/II a Bastionu novoměstského opevnění v Horské ulici

(4. 8. 2011) V dnešní době, kdy téměř vymizely architektonické soutěže, což je alarmující fakt zejména v oblasti veřejných městských zakázek, je třeba poukázat na jeden ze zdařilých a následováníhodných příkladů realizovaný Městskou částí Praha 2. V roce 2007 vypsala Městská část veřejnou architektonickou soutěž na řešení revitalizace objektu čp. 1751/II a Bastionu novoměstského opevnění v Horské ulici. V současné době se dokončuje realizace podle vítězného projektu kanceláře MCA atelier s.r.o. Stavba je součástí širší plánované koncepce, jejímž cílem je propojení zelených částí oblasti, současné zpřístupnění doposud nevyužívaných a zanedbaných lokalit a vybudování nových veřejných venkovních prostor s odpovídajícím kulturním a užitným zázemím souvisejících objektů.

 
 
 
 

Revitalizace objektu čp. 1751/II a Bastionu novoměstského opevnění v Horské ulici

V dnešní době, kdy téměř vymizely architektonické soutěže, což je alarmující fakt zejména v oblasti veřejných městských zakázek, je třeba poukázat na jeden ze zdařilých a následováníhodných příkladů realizovaný Městskou částí Praha 2. V roce 2007 vypsala Městská část veřejnou architektonickou soutěž na řešení revitalizace objektu čp. 1751/II a Bastionu novoměstského opevnění v Horské ulici. V současné době se dokončuje realizace podle vítězného projektu kanceláře MCA atelier s.r.o. Stavba je součástí širší plánované koncepce, jejímž cílem je propojení zelených částí oblasti, současné zpřístupnění doposud nevyužívaných a zanedbaných lokalit a vybudování nových veřejných venkovních prostor s odpovídajícím kulturním a užitným zázemím souvisejících objektů.


Ojedinělé místo v nejvyšším bodě středověkého novoměstského opevnění jižní části Prahy na akropoli Bastionu U božích muk, spolu se zajímavou architekturou nového objektu, má velký potenciál využití pro kulturní účely Vinohrad a přilehlého okolí univerzitního kampusu Albertova a parku Folimanka.

V objektu bude umístěna kavárna s víceúčelovým sálem, který nabízí využití jak pro umělecké a kulturní výstavní programy, tak pro literární kavárnu, umělecké workshopy a kulturní programy pro veřejnost, či další akce. Velký potenciál je také v samotné ploše akropole bastionu, orientované pohledem na Vyšehrad, kde vzniká nový veřejný venkovní prostor, umožňující realizovat zajímavé exteriérové krátkodobé kulturní akce, výstavy a instalace.

V současné době probíhá výběrové řízení na pronájem prostor ve kterém bude velmi důležité vybrat správného nájemce areálu, který bude schopen pochopit a následně podpořit rozvoj a potenciál místa správným nastavením kulturního programu a kvality nabídky služeb. Úspěchem bude, pokud dojde ke vzájemné synergii, tak aby celkové prostředí místa, provoz kavárny a umělecké aktivity našly správnou vzájemnou podporu, kvalitativní vyváženost a došlo tak k využití potenciálu, který se jim nabízí v prostoru kvalitní současné architektury v kontextu s významnou historickou fortifikací Prahy. Kvalitní kulturní program přiláká do místa návštěvníky, kteří dokáží ocenit genia loci místa a energii Městské části vloženou do jeho revitalizace, budou se na místo pravidelně vracet a napomohou tak oživení oblasti.

Vizualizace z fáze soutěže a fotografie realizace před dokončením 2011: MCA atelier s.r.o.

Související články:
Revitalizace objektu č. p. 1751/II a bastionu novoměstského opevnění 8.1.2008
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz