Revitalizace objektu čp. 1751/II a Bastionu novoměstského opevnění v Horské ulici

Revitalizace objektu čp. 1751/II a Bastionu novoměstského opevnění v Horské ulici

(4. 8. 2011) V dnešní době, kdy téměř vymizely architektonické soutěže, což je alarmující fakt zejména v oblasti veřejných městských zakázek, je třeba poukázat na jeden ze zdařilých a následováníhodných příkladů realizovaný Městskou částí Praha 2. V roce 2007 vypsala Městská část veřejnou architektonickou soutěž na řešení revitalizace objektu čp. 1751/II a Bastionu novoměstského opevnění v Horské ulici. V současné době se dokončuje realizace podle vítězného projektu kanceláře MCA atelier s.r.o. Stavba je součástí širší plánované koncepce, jejímž cílem je propojení zelených částí oblasti, současné zpřístupnění doposud nevyužívaných a zanedbaných lokalit a vybudování nových veřejných venkovních prostor s odpovídajícím kulturním a užitným zázemím souvisejících objektů.

 
 
 
 

Revitalizace objektu čp. 1751/II a Bastionu novoměstského opevnění v Horské ulici

V dnešní době, kdy téměř vymizely architektonické soutěže, což je alarmující fakt zejména v oblasti veřejných městských zakázek, je třeba poukázat na jeden ze zdařilých a následováníhodných příkladů realizovaný Městskou částí Praha 2. V roce 2007 vypsala Městská část veřejnou architektonickou soutěž na řešení revitalizace objektu čp. 1751/II a Bastionu novoměstského opevnění v Horské ulici. V současné době se dokončuje realizace podle vítězného projektu kanceláře MCA atelier s.r.o. Stavba je součástí širší plánované koncepce, jejímž cílem je propojení zelených částí oblasti, současné zpřístupnění doposud nevyužívaných a zanedbaných lokalit a vybudování nových veřejných venkovních prostor s odpovídajícím kulturním a užitným zázemím souvisejících objektů.


Ojedinělé místo v nejvyšším bodě středověkého novoměstského opevnění jižní části Prahy na akropoli Bastionu U božích muk, spolu se zajímavou architekturou nového objektu, má velký potenciál využití pro kulturní účely Vinohrad a přilehlého okolí univerzitního kampusu Albertova a parku Folimanka.

V objektu bude umístěna kavárna s víceúčelovým sálem, který nabízí využití jak pro umělecké a kulturní výstavní programy, tak pro literární kavárnu, umělecké workshopy a kulturní programy pro veřejnost, či další akce. Velký potenciál je také v samotné ploše akropole bastionu, orientované pohledem na Vyšehrad, kde vzniká nový veřejný venkovní prostor, umožňující realizovat zajímavé exteriérové krátkodobé kulturní akce, výstavy a instalace.

V současné době probíhá výběrové řízení na pronájem prostor ve kterém bude velmi důležité vybrat správného nájemce areálu, který bude schopen pochopit a následně podpořit rozvoj a potenciál místa správným nastavením kulturního programu a kvality nabídky služeb. Úspěchem bude, pokud dojde ke vzájemné synergii, tak aby celkové prostředí místa, provoz kavárny a umělecké aktivity našly správnou vzájemnou podporu, kvalitativní vyváženost a došlo tak k využití potenciálu, který se jim nabízí v prostoru kvalitní současné architektury v kontextu s významnou historickou fortifikací Prahy. Kvalitní kulturní program přiláká do místa návštěvníky, kteří dokáží ocenit genia loci místa a energii Městské části vloženou do jeho revitalizace, budou se na místo pravidelně vracet a napomohou tak oživení oblasti.

Vizualizace z fáze soutěže a fotografie realizace před dokončením 2011: MCA atelier s.r.o.

Související články:
Revitalizace objektu č. p. 1751/II a bastionu novoměstského opevnění 8.1.2008
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz