Revitalizace Podolského přístavu na Vltavě

Revitalizace Podolského přístavu na Vltavě

(4. 11. 2020) MS architekti

   
 
 
 
 

Revitalizace Podolského přístavu na Vltavě

MS architekti navrhli kompletní revitalizaci Podolského přístavu. Principem řešení je otevření celé linie břehů pro veřejnost. „Citlivá regenerace konečně vdechne přístavu nový život a nabídne nové možnosti. Areál poskytne sympatický veřejný prostor na břehu řeky a propojí specifický charakter přístavu s městem. Kromě rekonstruovaných a nově budovaných zařízení pro vyvazování sportovních a rekreačních lodí jsme na břehu Vltavy navrhli sportovní klubovou základnu Univerzity Karlovy, která odpovídá současným potřebám,“ říká architekt Michal Šourek.


V duchu klasických materiálů: dřeva, kovu, betonu a skla navrhli MS architekti elegantní, a přitom dynamickou novostavbu, která se díky maximálnímu využití prosklených fasád téměř vznáší nad hladinou řeky a otevírá nové výhledy na město. Moderní sportovní zázemí doplní ubytovací kapacity a restaurace s výhledem na Vyšehrad a protější vltavský břeh. Praha tak získá jedinečné místo k setkávání s atraktivním polopřírodním charakterem jen pár kroků od centra města.

Podolský přístav se začal otevírat sportovnímu i rekreačnímu využití od roku 1893. V roce 1912 zde byla postavena budova Českého yacht klubu. V roce 2008 byla jako živé a formální muzeum rozvoje vodních sportů v Čechách s funkčním zázemím výkonnostního mládežnického sportu, prohlášena národní kulturní památkou. Funkci sportovního zázemí budova dnes plní už jen s obtížemi a na hranici přijatelnosti. Další objekty, které během 20. století na území Podolského přístavu vznikly, odpovídají současným potřebám zázemí pro vodní sporty ještě méně. „Stávající plochy přístavu slouží především jako skladové plochy, místy i neřízené skládky, což se díky citlivé revitalizaci přístavu a obnovení zašlého génia loci brzy změní,“ dodává Michal Šourek. 
Autorská zpráva

Autor: Tomáš Filgas, Pavel Hřebecký, Simona Pacáková, Michal Šourek / MS architekti

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz