Revitalizace sídliště Máj v Českých Budějovicích

Revitalizace sídliště Máj v Českých Budějovicích

(23. 3. 2015) (ČTK) - Postupná obnova největšího českobudějovického sídliště Máj, kde žije 18.000 lidí, se chýlí ke konci. Jeho regenerace trvala šest let a stála 281 milionů korun, z toho 179 milionů šlo z evropských dotačních titulů. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Petr Holický (ANO). V šesti úsecích byla rozšířena a revitalizována zeleň, přibyla dětská hřiště a mobiliář, upraveny byly komunikace, vznikly nové cyklostezky a více je i parkovacích míst. Autorem projektu regenerace je studio 4DS (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Revitalizace sídliště Máj v Českých Budějovicích

(ČTK) - Postupná obnova největšího českobudějovického sídliště Máj, kde žije 18.000 lidí, se chýlí ke konci. Jeho regenerace trvala šest let a stála 281 milionů korun, z toho 179 milionů šlo z evropských dotačních titulů. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Petr Holický (ANO). V šesti úsecích byla rozšířena a revitalizována zeleň, přibyla dětská hřiště a mobiliář, upraveny byly komunikace, vznikly nové cyklostezky a více je i parkovacích míst. Autorem projektu regenerace je studio 4DS (doplněno Stavbaweb).


"Nyní finišují práce v lokalitě, kterou navržený projekt povýšil na zelené centrum Máje, kde se nepočítá s výstavbou žádných budov. V prostoru mezi Českou poštou v ulici Antonína Barcala a supermarketem Penny vznikne přátelské místo pro setkávání a posezení, což přirozeně posílí společenský život lidí,"
uvedl náměstek.

Dokončuje se přilehlý park s uměle navrženým kopcem kolem restaurace Verneovka. Projekt zahrnuje nové chodníky, cyklostezku, veřejné osvětlení, úpravu parkoviště a velké univerzální hřiště s lezeckou stěnou, zavěšenými pružinovými houpačkami, klouzačkami a dalšími atrakcemi pro děti.

Odpočinkovou zónu doplní uměle vytvořený potůček, visutá lávka a zeleň. Území bude dominovat zvlněná zatravněná plocha s okrasnými stromy, jejímž středem povede chodník navazující na zastávku MHD v ulici Antonína Barcala. Práce by měly být hotovy na jaře.

Sídliště Máj, které předloni neblaze proslulo protiromskými demonstracemi, vzniklo na levém břehu Vltavy v 80. letech na okraji bývalých Čtyř Dvorů na ploše bývalého vojenského cvičiště. I dnes se rozšiřuje, zejména na jih a na západ, ovšem nové části už netvoří klasické paneláky, ale menší stavby. Část sídlistě byla původně postavena pro zaměstnance Jaderné elektrárny Temelín a dalších místních podniků. Část obyvatel sem byla přesunuta z vnitřního města. Ve dvou ulicích žije zhruba 300 Romů, v jedné z nich tvoří až 70 procent obyvatel.

Lidé, kteří nepatří k romské menšině, se snaží odstěhovat, ale byty jsou téměř neprodejné. Naopak Romové se prý na Máj stěhují rádi i z bytů v centru města. Dopravní obslužnost i občanská vybavenost na sídlišti je na dobré úrovni, v dosahu jsou obchody, zdravotní péče, školky i školy.

Revitalizace veřejných prostranství je financována v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) Máj a Levý břeh Vltavy. Část z Integrovaného operačního programu (IOP) a část z Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o regeneraci panelového sídliště Máj v Českých Budějovicích najdete ZDE.
Projekt na stránkách autorů - studi a4DS - najdete ZDE.
Oficiální stránky projektu
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz