Revitalizace smíchovského nádraží - Smíchov City

Revitalizace smíchovského nádraží - Smíchov City

(9. 2. 2015) (ČTK) - Smíchov Station Development, která je společným podnikem developera Sekyra Group a Českých drah, chce začít s revitalizací smíchovského nádraží na jaře 2017, kdy plánuje zahájit stavbu první etapy rozsáhlého projektu. ČTK to řekl ředitel pro development společnosti Sekyra Group Leoš Anderle, který je zároveň místopředsedou představenstva Smíchov Station Development. Investor už vybral vítěze architektonické soutěže na severní část území, jeho jméno zveřejní ve středu. Náklady na celý projekt developer odhaduje na 15 miliard korun.

 
 
 
 

Revitalizace smíchovského nádraží - Smíchov City

(ČTK) - Smíchov Station Development, která je společným podnikem developera Sekyra Group a Českých drah, chce začít s revitalizací smíchovského nádraží na jaře 2017, kdy plánuje zahájit stavbu první etapy rozsáhlého projektu. ČTK to řekl ředitel pro development společnosti Sekyra Group Leoš Anderle, který je zároveň místopředsedou představenstva Smíchov Station Development. Investor už vybral vítěze architektonické soutěže na severní část území, jeho jméno zveřejní ve středu. Náklady na celý projekt developer odhaduje na 15 miliard korun.

Projekt Smíchov City chce na místě smíchovského nákladového železničního nádraží vytvořit nové centrum celého Smíchova. Na ploše kolem 210.000 metrů čtverečních chce Sekyra Group ve spolupráci s Českými drahami postavit kancelářské, obchodní a rezidenční budovy, které bude rozdělovat široký zelený bulvár. Součástí projektu má být i několik veřejných náměstí, základní škola s mateřskou školou či moderní nákupní centrum.
V rámci projektu se počítá i s přesunem terminálu Na Knížecí blíže smíchovskému nádraží, čímž vznikne nový dopravní uzel propojující železniční a autobusové nádraží se stanicí metra a tramvajovou zastávkou. Minulý rok v květnu dosáhl investor po sedmi a půl letech změny územního plánu, která rozsáhlou výstavbu v lokalitě umožňuje.
"V průběhu letošního března bychom chtěli vytvořit funkční tým architektů, který by konkrétně zpracoval některou část projektu. Územní rozhodnutí bychom rádi získali v první polovině příštího roku, poté bychom zahájili prodej bytů a komerčních ploch. Zahájení stavby nyní očekáváme na jaře 2017," řekl ČTK Anderle. Připustil však, že tyto termíny platí pouze v případě, že všechna řízení budou postupovat plynule a nebudou muset řešit složitá odvolávání.

Tisková zpráva
Rýsuje se podoba nové smíchovské čtvrti

Kuba & Pilař architekti Kuba & Pilař architekti
Kuba & Pilař architekti

Oblast smíchovského nádraží se radikálně změní. Mrtvá zóna s prázdnými budovami a nefunkčním kolejištěm ustoupí v horizontu několika let moderní městské čtvrti. Výsledky vyzvané architektonické soutěže, kterou připravil investor Smíchov Station Development, a.s., ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, přinášejí lepší představu o podobě první etapy výstavby.

Podrobnosti projektu s názvem Smíchov City jsou známy již dlouho. Na ploše 21 hektarů vyrostou kancelářské, obchodní a rezidenční budovy.

Urbanistický koncept nové čtvrti vznik v ateliéru A69-architekti, opírá se o principy tradičního města, které je založeno na kvalitním veřejném prostoru ulic, parků a náměstí vymezených městskými bloky, je živé, bezpečné a zdravě multifunkční, tak jak to známe nejen z původního Smíchova, ale také z Vinohrad, Žižkova či Dejvic. Chce propojit práci, bydlení, nakupování, školu a odpočinek do jednoho místa, a tím nabídnout prostor, který se stane příjemným domovem.

Projekt řadu let brzdila stavební uzávěra. Teprve v polovině loňského roku ukončili čekání na potřebná povolení pražští zastupitelé, když schválili změnu územního plánu potřebnou pro zahájení výstavby.

Stavět se začne v severní části
„Dynamická proměna místa, kde nikdo nechce být, v místo, kde lidé chtějí žít, se musí opřít o skvělou občanskou vybavenost i kvalitní koncepci a architektonické řešení. Pro novou smíchovskou čtvrť bude charakteristické spojení rušného centra s klidem okolní zeleně. Tomu by se měla podřídit tvář celého projektu, která vzejde ze soutěže,“ přibližuje plány developer Luděk Sekyra.

Stavět by se mělo začít v roce 2017. První fáze výstavby se bude týkat severní části území, kde se nová čtvrť napojí na starší zástavbu Smíchova. Na řešení plochy o 35 tisících metrech čverečních byla na konci září 2014 vypsána architektonická soutěž. Zúčastnilo se jí sedm domácích a pět zahraničních soutěžních týmů, a dnes má SMÍCHOV CITY – SEVER vítěze.

Kuba & Pilař architekti Kuba & Pilař architekti Kuba & Pilař architekti
Kuba & Pilař architekti
Kuba & Pilař architekti
Uspěly bloky oddělených domů
Z dvanácti účastníků se porota shodla na ocenění kanceláře Kuba & Pilař architekti, která navrhla jednotlivé domovní bloky na principu oddělených domů, jež budou stát na společném suterénu hromadných garáží. Pro větší architektonickou různorodost vítězný tým doporučil, aby se na výsledném projektu podíleli také další autoři.

"Nové  rezidenční a administrativní budovy by měly především dotvářet stávající městskou strukturu. Právě participace více architektů napomůže nejlépe se přiblížit schématu tradičního členění původní smíchovské zástavby,“ komentuje kvalitu vítězného návrhu předseda poroty architekt Boris Redčenkov, který také zastupuje kancelář A69 architekti, jež připravila urbanistickou regulaci celého území Smíchov City.

Podle Redčenkova budou bloky domů plně respektovat plánovaný pěší městský bulvár mezi Andělem a dopravním terminálem na Smíchovském nádražím, nebudou převyšovat okolní zástavbu a bytové plochy budou na úkor ploch pro administrativu maximalizovány.

Architektonickou soutěž na severní část nové čtvrti uvítalo také vedení městské části Praha 5: „Pro občany je rozvoj Prahy 5 jedním z důležitých témat. Obyvatele trápí zejména nevyužívané oblasti s prázdnými a vybydlenými budovami, které kazí celkový dojem z naší městské části. Proto jsme uvítali vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Renomovaní architekti se zaměřili na ulice v blízkosti smíchovského nádraží. Jsem přesvědčen, že realizace vítězného návrhu oživí tuto lokalitu. S návrhy jednotlivých projektů se budou moci občané brzy seznámit na výstavě umístěné přímo na naší radnici ,“ uvedl starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09).Haascookzemmrich STUDIO
Haascookzemmrich STUDIO
Haascookzemmrich STUDIO Haascookzemmrich STUDIO
Haascookzemmrich STUDIO

Mezi studia, která se na tvorbě nové čtvrti mají podílet, porota zařadila pět dalších architektonických týmů. Figurují mezi nimi Haascookzemmrich STUDIO 2050, Projektil architekti, D3A, Lábus – AA – Architektonický atelier a Chalupa architekti + A.L.T. Architekti.

Vyzvanou neanonymní architektonickou soutěž SMÍCHOV CITY – SEVER vyhlásil Smíchov Station Development, a.s. ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
členové poroty:
Závislí:
Ing. Leoš Anderle, místopředseda představenstva SSD, a.s.
Ing. arch. Boris Redčenkov, A69 architekti
Ing. akad. arch. Jan Šépka, vedoucí Kanceláře projektů a soutěží IPR Praha
Nezávislí:
Ing. arch. Petr Hlaváček, Headhand architekti
Ing. arch. Aleš Burian, Burian-Křivinka architekti
Ing. arch. Michal Fišer, Třiarchitekti
Ing. arch. Tomáš Novotný, Kava

tisková zpráva

Chalupa architekti
Chalupa architekti Chalupa architekti
Chalupa architekti
Lábus — AA — Architektonický ateliér
Lábus – AA – Architektonický ateliér

D3A
D3A

Projektil architekti Projektil architekti
Projektil architekti Projektil architekti
Projektil architekti

Kuba & Pilař architekti
Kuba & Pilař architekti Kuba & Pilař architekti
Kuba & Pilař architekti Kuba & Pilař architekti
Kuba & Pilař architekti

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz