Rezidence Františkov

Rezidence Františkov

Na Františkově 2096/14, Slezská Ostrava

(3. 6. 2020) UYO architekti

   
 
 
 
 

Rezidence Františkov

Projekt vznikl jako odpověď na otázky, které si kladl nový developer při přebírání rozestavěného projektu bytového domu, jenž na lukrativní ostravské parcele několik let chátral v podobě podzemních garáží. Jak se změnila klientela mladých lidí vracejících se do Ostravy, jak se změnilo vnímání nadstandardního bydlení, jaký je vztah potenciálních klientů k veřejnému prostoru, jak by mělo působit bydlení na tak zajímavém místě, jakým ulice Na Františkově je?
Urbanistická koncepce vychází z původního rozvržení hmot. Skládá se z pětice tří až čtyřpodlažních objektů, spojených podzemní garáží a prostoupených veřejným prostorem se zelení. Jejich orientace reaguje na mírně svažitý terén a snaží se co nejlépe zhodnotit největší přednost pozemku, kterou je možnost krásných výhledů jak na specifické panorama Ostravy, charakteristické z jedné strany železárnami, z další chladícími věžemi a nakonec dominantou radnice, tak na vrcholy Beskyd. To vše je podtrženo „bydlením v zeleni“, jelikož jižní hranici pozemku lemuje les.
Architektonické ztvárnění vychází ze snahy uklidnit rozpačitou architektonickou koncepci okolních staveb a čistými liniemi navodit pocit výjimečnosti. Jednoduchá forma byla zvolena i pro okenní otvory a zábradlí. Členění fasády je pak kromě vysokých oken vytvořeno horizontálním vlysem rozbíjejícím velké jednolité plochy. Sokl a obklad 1. PP je vytvořen pískovcem. Barevné schéma pak vychází z kontrastu jemné pískové barvy fasády a antracitového probarvení okenních rámů, oplechování a dalších detailů stavby.
Dispoziční řešení vychází z několika zásad: prostorný výrazný vstup do domu, prosvětlený vstupní prostor do jednotlivých bytů zakončený francouzským oknem, jednoduchá čitelná dispozice, oddělení odpočinkové a společenské části bytu, obytné prostory bytu orientované do zeleně/výhledu, lodžie nabízející výhledy i dostatek soukromí.
Autorská zpráva
Foto: Václav Novák

 
Klient: Vyhlídka Františkov s.r.o
Architekt: UYO architekti s.r.o/IAK studio – Ing. arch. Jan Skoumal, Ing. arch. Adam Zezula, Ing. arch. Iva Křikavová, Ing. arch. Jakub Kolman
Projekt: INPROS F-M s.r.o.
Rozloha: 2800 m2, 64 bytových jednotek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz