Rezidence Frauenfeld
(1. 2. 2023) IVANOV & PARTNER
Rezidence Frauenfeld
Novostavba na ulici
General-Weber-Strasse ve Frauenfeldu ve Švýcarsku není obyčejnou rezidencí pro více rodin,
ale spíše symbiózou klasického bytového domu se šesti kondominii a luxusního penthousu. Majitelé využívají tři ze sedmi jednotek pro vlastní potřeby:
penthouse / podkroví, čtyř a půl pokojový byt v prvním patře a dvou a půl pokojový byt /
kancelář v přízemí. Z tohoto důvodu jsou tyto tři jednotky přímo přístupné
soukromým výtahem. Tímto způsobem je část bytového domu využívána podobně jako
rodinný dům jednou rodinou.
Z urbanistického hlediska je budova
velmi kompaktní a střídmá, ale zároveň se otevírá ven velkoplošnými okny od
podlahy ke stropu a komunikuje tak s bezprostředním městským okolím. Terasy a
lodžie jsou umístěny na všech stranách budovy, takže architektonicky jsou
všechny čtyři fasády řešeny rovnocenně.
Velká podkrovní terasa je
orientována na severozápad a nabízí široký panoramatický výhled na město. Sklon
a orientace pozemku zaručují dlouhodobě nerušený výhled. Na straně do ulice je
k dispozici menší krytá lodžie, která navazuje na velkou podkrovní terasu, čímž
vzniká celková plocha terasy 135 m2.
Středobodem penthousu je patio
umístěné uprostřed podkrovního podlaží. Toto patio o rozloze cca 40 m2 je ze
tří stran kompletně zasklené, zbývající plocha fasády je obložena
velkoformátovými porcelánovými obklady. Neprůhlednou fasádou patia pronikají
dvě perforovaná okna, která rozšiřují výhled z místností za ní. Například za
oknem v kuchyni je umístěna odpočinková zóna s posezením, takže si lze
vychutnat výhled na terasu.
Kromě větrání a osvětlení plní
terasa další funkci průchodu a spojuje podkrovní patro se střešní zahradou
kovovým točitým schodištěm.
Návrh fasády
Jedním z vrcholů tohoto projektu je
provětrávaná kovová fasáda z eloxovaného hliníku. Vzhledu fasády dominují
horizontální hliníkové profily, které byly k vnější kovové vrstvě (základnímu
plechu) připevněny pomocí klipového mechanismu.
Hliníkové profily jsou eloxované,
což nevytváří homogenní barvu, ale měnící se barevný gradient v závislosti na
světelných podmínkách / poloze slunce. Při eloxování hliníku se vrchní vrstva
hliníkové součásti přemění na odolnou vrstvu oxidu anodickou oxidací. Eloxované
hliníkové součásti jsou chráněny proti opotřebení a korozi, vykazují lepší
kluzné vlastnosti a mají ušlechtilý vzhled.
Druhou vrstvu za hliníkovými profily tvoří základní plech s tmavým povlakem. Černý nátěr opticky posiluje strukturální hloubku fasády.
Z důvodů stavební fyziky byl fasádní systém vyvinut se speciální podkonstrukcí, která umožňuje spoje bez tepelných mostů.
Důležitým aspektem architektonického návrhu byla přesnost fasády, která neumožnila viditelné kryty střešních hran ani okenní parapety nebo jiné technické nástavby a příslušenství, jako jsou výlevy, nouzové přepady, potrubí, kryty parapetů. Ať už se jedná o střešní hranu, okenní parapet nebo velkou homogenní plochu, vzhled fasády zůstává vždy stejný.
U oken, kde je důležité soukromí, jako jsou koupelny nebo okna s formáty, které se nehodí do fasádního rastru, byl základní plech perforován, ale hliníkové profily pokračují. To umožňuje průchod velkého množství přirozeného světla, ale ochrana soukromí zůstává zachována.
Široké barevné spektrum fasády budovy se uplatní při měnících se světelných podmínkách.
Penthouse
Penthouse se skládá z cca 230 m2 čisté obytné plochy, cca 170 m2 plochy terasy včetně terasy v podkrovním patře a cca 150 m2 plochy střešní zahrady včetně bazénu.
Vnitřní výtah bytu, přístupný pouze obyvatelům penthousu, stojí volně v prostoru a je obložen dřevem. Vizuálně se výtah integruje jako prodloužení vestavěného nábytku.
Otevřený půdorys se dělí na různé oblasti v závislosti na funkci místnosti a soukromí. Obytný prostor o rozloze 70 m2 je ze čtyř stran obklopen terasami a otevírá se do všech stran. Bez ohledu na polohu slunce se vždy najde plocha terasy, která je ve stínu, a ta, která je osluněná.
Aby dosáhli ještě většího komfortu a bezpečnosti a zároveň snížili spotřebu energie, rozhodli se majitelé budovy pro plně komplexní systém automatizace budovy "KNX". Tento inteligentní sběrnicový systém elektroinstalace slouží k propojení všech součástí domu a systémové techniky budovy. Funkce, jako je osvětlení, stínění, ovládání žaluzií, vytápění a větrání, multimediální a domácí spotřebiče, ale také fotovoltaický systém včetně bateriového úložiště, systém monitorování energie a nabíjecí stanice pro elektromobily, jsou propojeny jednotně, inteligentně a efektivně.
Inovativní systémy a technologie
Vzhledem k tomu, že velká část podkrovního bytu je kompletně prosklená, byla letní tepelná izolace klíčová pro vyhovující vnitřní klima. Pro majitele budovy bylo velmi důležité, aby i uprostřed léta bylo dosaženo příjemné teploty bez klimatizace. Pro splnění tohoto náročného úkolu byly zohledněny různé aspekty plánování: architektonické, stavebně fyzikální i stavebně technické. Architektonickou odpovědí bylo zapuštěné prosklení obytného prostoru. Byt s osmi fasádami (včetně terasy), které lze zcela nebo částečně otevřít, lze kompletně větrat, což také významně přispívá k ochraně před letním horkem.
Dalším inovativním systémem, který byl realizován, je takzvaný TABS. TABS jsou energeticky úsporným, inovativním systémovým řešením pro vytápění a chlazení budov všeho druhu. Hmota budovy, konkrétně beton, se při něm využívá jako akumulační a vyzařovací plocha. V systémech TABS se stavební hmota využívá jako zásobárna tepelné energie a dodává se při nízkých provozních teplotách. To má pozitivní vliv na účinnost tepelných čerpadel a snižuje vynaložené náklady na energii. Geotermální zdroje energie (zemní sondy) byly použity pro bivalentní provoz (vytápění a chlazení). Systém poskytuje v místnostech vysoký komfort po celý rok, protože výměna energie probíhá převážně přes dva tepelně aktivované povrchy (podlahu a strop).
Bazén
Argumenty pro: Exkluzivita, protože na střeše. 360° panoramatický výhled. Soukromí. Obrovské vylepšení / zvýraznění střešní zahrady.
Protiargumenty: Přibližně trojnásobek rozpočtu. Enormní úsilí při plánování.
Vzhledem k velmi vysoké složitosti se plánování bazénu vyvinulo v samostatný projekt, v rámci kterého byly prověřovány různé varianty, materiály a technická provedení. Kromě konstrukčního řešení byly největšími výzvami požadavky stavební fyziky, technické instalace, architektonické řešení přechodů a splnění všech bezpečnostních norem s ohledem na ochranu proti pádu.
Bazén (velikost čisté nádrže: délka cca 11,0 m, šířka cca 3,0 m, hloubka cca 1,5 m) je umístěn ve střešní zahradě mezi terasou a podkrovní terasou. Aby bylo dosaženo potřebné hloubky v prostoru bazénu, jsou dvě místnosti pod bazénem (kuchyň a druhý pokoj pro hosty) vysoké pouze 2,40 m, zbývající místnosti jsou vysoké necelé 3,00 m. Na výšku bazénu je nutné použít síťovou zástěnu. Přístup k bazénu je přes terasu, vertikální přístup je po točitém schodišti uprostřed terasy. Objekt bazénu je plně integrován do architektury, přičemž využití bazénu nelze zvenčí odhadnout. Tím je chráněno soukromí.
Z hlediska stavební fyziky by musel být systém zcela oddělen od budovy; bazén nesmí mít žádné styčné body s pláštěm budovy. Pro splnění těchto požadavků byla použita speciální izolace.
V moderní instalaci bazénu tohoto typu má inovativní bazénová technologie zásadní význam pro funkčnost i kvalitu vody a celkovou pohodu. Bazénová technologie je umístěna v samostatné skříni bazénové technologie na druhé straně střešní zahrady.
Spirálové schodiště
Točité schodiště umístěné uprostřed terasy dokáže mnohem víc než jen propojit dvě úrovně. Z architektonického hlediska bylo toto schodiště zamýšleno jako velkorozměrná skulptura, která by byla vystavena na terase a na kterou by bylo možné se dívat odkudkoli.
Aby architekt dosáhl tohoto sochařského charakteru, navrhl bezešvou konstrukci "z jednoho odlitku". Uprostřed schodiště neměla být žádná opora; podhled a boční fasády jsou hladké a bezešvé, aby byla zachována homogenita objemu. Realizace návrhu byla technicky velmi náročná: zábradlí ve schodišťovém oku bylo vyrobeno laserem z trubky, podhled byl teprve dodatečně namontován a svařen. Schodiště bylo kompletně vyrobeno a natřeno v kovodílně.
Celá konstrukce schodiště byla dodána na stavbu, vyzdvižena na staveniště pomocí pneumatického jeřábu a ukotvena.
Podzemní garáž
Podzemní garáž bytového domu je obvykle architektonicky zanedbaná a často jí dominují technická zařízení. V tomto projektu však bylo cílem, aby podzemní garáž působila jako prodloužení obytného prostoru. Aby toho bylo dosaženo, byly povrchy odpovídajícím způsobem upraveny: Podlaha byla pokryta syntetickou pryskyřicí a stěny byly natřeny speciální metalickou barvou.
Interiér podzemní garáže se vyznačuje především kvalitním konceptem osvětlení. V souladu s tím byla kulatá designová svítidla kombinována se zabudovanými LED pásky.
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

27. 3. 2023 17:30:55
Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný potenciál...
Bez námitek, jen doplním, že to podstatné, co brzdí povolovací řízení, není technikálie, nebo přemíra byrokracie na souvisejících úřadech, ale nekvalitní obsazení stavebních úřadů a především, a to i Klára Dostálová v době ministrování připustila a ostatně každý zasvěcený stavbař, 30% neobsazených míst na pozicích stavebních úředníků a jejich tabulkové platy, podle platových tříd. To je velmi špatné, když jejich platy určují místní municipality, které potom mají dveře pro nátlak na výhody a protekci otevřené. A to se děje a nadále dít bude a slepí politici o tom nemluví. Jsou podjatí a vůbec problému nerozumí, zejména ministr Bartoš. Budou se všichni za rok divit, že se nic nezměnilo, ale zato přibylo víc stížností na stavební úřady z mnoha důvodů.
27. 3. 2023 15:01:32
Re: Pumpa
Skvělý počin. Tleskám.
27. 3. 2023 14:54:50
Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný potenciál
Je to hrůza, co zase času a úsilí stála tato příšerně blbá, nepřehledná a nedokonalá novela Stavebního zákona. Je hrůza, že Členové platformy pro zdravý stav........(čeho)....jsou zase ti stejní úředníci, se stejně blbými názory a přístupy. Kdy už konečně bude stavební zákon krátký a jasný pro každého občana.
15. 3. 2023 16:35:54
Re: Dům u lesa a rybníka
plech v barvě dřeva? a je to dobře?
9. 3. 2023 16:55:57
Re: Interiér RD v Malešicích
Spousta bílé, šedá, černá, trochu dřeva, kov, čiré sklo - je mi z toho zima. A smutno.
9. 3. 2023 16:45:41
Re: Re: Re: Re: Praha, železniční most.
Jenže ta Jurkovičova stavba byla obnovena původní technologií a podle původních plánů. Jde tedy jednoznačně o kopii (repliku). Na rozdíl od mostu, kde chtějí novou technologii s falešnými nýty, s kolejištěm navíc, protože na dnešní provoz už prostě původní šířka a nýtovaná konstrukce nestačí. Takže dělat skutečnou kopii nemá smysl. A jsem na rozpacích, jestli je dobře dělat něco, co se jako kopie jen tváří. Myslím, že u technických památek by měl být preferován jejich účel a pokud jsou opravdu památkově hodnotné, tak by měly být přesunuty tak, jak se to udělalo s Podolským mostem do Stádlece kvůli přehradě nebo s chalupami do skanzenů, když už se v nich nedalo plnohodnotně bydlet. Ať svou krásu ukazují tam, kde mohou bez problémů sloužit. A pokud jde o to, že by nová stavba mohla vypadat úplně jinak - no a co? Hlavně, když jí to tam bude slušet jako např. věžím na kostele v Emauzích. Kdopak si dnes vzpomene, jak vypadaly dřív? I na nový most si staří zvyknou a mladí ho budu brát jako samozřejmost. A když se opravdu povede, tak ho další generace prohlásí za kulturní památku :-) .
7. 3. 2023 14:33:44
Re: Nový sportovní areál u řeky s pláží
Ovšem, taková prostředí architekti vymýšlí, aby prostředí pro život občanů zpříjemnili. U Budějovic bych bral i to, kdyby celé centrum bylo pěší zónou i 5 km dlouhou, aby auta neměla tudy tranzit. Kolik roků je celé město denně ucpáno a lidé jsou otravováni zplodinami, hrozbou kolize, hlukem a zranění? Jak dlouho se vleče dokončení obchvatu a napojení na D3? Je to bída, ty České Budějovice. Převezmou štafetu nejhoršího města ČR pro vnitřní a tranzitní dopravu po Přerovu?
7. 3. 2023 02:22:48
Re: Re: Re: Praha, železniční most.
Těžko odpovědět. Já si myslím, a je to fakt subjektivní, že v odůvodněných případech má replika svůj smysl. Když vyhořel ten Jurkovičův barák, taky ho postavili znovu - je to kýč? Most na Výtoni je most vnímanej veřejností jako krásnej (bez ohledu na jeho žalostnej stav), neznám nikoho, kdo by jej neměl rád. Takže buď moderní zcela soudobej most, úplně jinej, s tím, že se s tím starým prostě rozloučíme, nebo repliku, to je můj názor. A nemusela by to být replika doslovná, falešné nýty mě fakt urážejí. To, co bylo prezentováno jako návrh, ta oblouková reminiscence, ta na mě právě jako zcela nevkusnej kýč působí.
2. 3. 2023 15:55:58
Re: Re: Valná hromada ČKA 2023.
pokud jsem se někde něchtěně otřel o někoho ze severní Moravy, tak pouze omylem a nechtěně... kde to bylo? neuvědomuji si, že bych někoho hodnotil...
2. 3. 2023 15:02:57
Re: Valná hromada ČKA 2023
opravuji : ..poslání budovat náš životní....
2. 3. 2023 15:01:42
Re: Valná hromada ČKA 2023
Posílám za sebe zdravici valné hromadě. V Česku mám velmi mnoho vysoce erudovaných i mladých ambiciózních architektů, kteří své poslání budova náš životní prostor plně ctí. Speciálně zdravím pana Jana Kasla, velmi aktivního člena Komory, který by mohl ze své výše kvality znalostí a rozhledu i trochu občas ubrat, pokud se ohnivěji vyjadřuje k projektantům ze severní Moravy. Tady máme taky šikovné a erudované tvůrčí osobnosti, ne vidláky, pane Jane. Ostatně katedra architektury na FAST VŠB má hodně vysokou tvůrčí úroveň. Počiny mnoha posluchačů i absolventů jsou velmi úspěšné nejen v celostátních soutěžích.
2. 3. 2023 14:56:16
Re: Pórobeton Ytong je ideálním materiálem pro střechy a stropy
Rád souhlasím, YTONG je úspěšný materiál na českém (a jinde) trhu. Snad mé nadšení pro systém trochu brzdí vysoké ceny MULTIPORU, který by se více uplatnil při jiné cenové politice.
1. 3. 2023 21:16:36
Re: Re: Výstava: Lávka Holešovice – Karlín.
Jo, kdyby se tak architekti dívali na svět očima dětí a psů :-) , jaké by asi vznikaly stavby.
1. 3. 2023 21:08:59
Re: Re: Praha, železniční most.
Souhlasím s tím, že logicky navržená mostní konstrukce s opravdu hlubokým porozuměním její statice a dynamice vede vždy k návrhu krásného mostu. Ale pokud postavíme repliku, která nemá z pohledu památkářů žádnou hodnotu, a použijeme dávno překonanou technologií jen aby to vypadalo - nebude to kýč?
1. 3. 2023 10:55:31
Re: Re: Re: Re: Praha, železniční most.
Ty dva Labske mosty {v Usti a Hradci Kralove) neznam ale ten "kubisticky" most pres Vltavu mne ale vubec nevadi. Samozrejme musime si pockat na hotove dilo, ale pro mne je se na co tesit.
28. 2. 2023 17:31:21
Re: Výstava: Lávka Holešovice – Karlín
Vážení, Holka!?Super!Návrh - velká škoda, že místo bílého betonu není obyčejné průhledné zábradlí!!! I děti by viděli na řeku, také psi - a drželi by se kraje! A co na to teprve řeknou pražští sprejeři! Snad si té dlouhé bílé plochy nevšimnou. Lávka v Příboře by Praze slušela víc. Škoda.
28. 2. 2023 17:25:39
Re: Re: Re: Praha, železniční most.
Tak takto z hlavy vám můžu nahodit příklady, které mě nejvíc šokovaly z realizací: Hradecká lávka pro pěší a třeba Mariánský most v Ústí n. L. (to je echt prasárna). Návrhů by se našlo taky dost, zrovna to, co vyhrálo na té Výtoni, nebo třeba Dvorecký most (MS architekti, ten naštěstí nevyhrál, ale vítězný návrh mě taky zrovna dvakrát nenadchl - budeme si hrát ve 3. tisíciletí na návrat kubismu...).
26. 2. 2023 17:15:58
Re: Život pod zámeckou střechou-úžasná "proměna"
Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit jako majitele úžasně obnoveného zámeckého areálu a současně bych Vám doporučila pro celorepublikovou i zahraniční propagaci přihlásit de do celostátní akce Má vlast cestami proměn na www.cestamipromen.cz/prihlasit-promenu Vím, že přihláška něco stojí, protože zpracování podkladů-textu a fotek před proměnou a současný stav a překlady jsou nákladné, ale mám zato, že budete nadšeni, až přijedte na zahájení výstavy do Prahy, kláštera na Břevnově, kde letos bude zahájení v červnu. Mně se podařilo zachránit od zbourání havarijní oranžerii v Lomnici u Tišnova, také jsme ji se starostou přihlásili, a v hlasování byla druhá. Chtěla jsem za Vámi přijet osobně, ale měla jsem po sobě operace kyčlí, takže jsem to bohužele nezvládla. Letos bych ale velice ráda. Velice si vážím nápadů a píle lidí, kteří dostanou do rukou stavby v havarijním stavu a vykouzlí z nich něco pohádkového. Jako "potrhlá" oranžeristka se zejména velice těším na vaši oranžerii! Srdečně zdraví Dagmar Fetterová, emeritní pracovník NPÚ ÚOP v Brně.
24. 2. 2023 00:48:32
Re: Ministerské sliby naprázdno
Jestli Platformě dobře rozumím, tak si představují, že by o každé žádosti rozhodoval najednou celý tým lidí s jednotlivými odbornostmi, kde by každý z nich byl vázán vlastními zákony. Ale i kdyby to nějakým zázrakem šlo časově zkoordinovat, tak jak si tito jednotlivci mohou dovolit "vyvažovat zájmy" právních předpisů? Kdo jim k tomu dá právo? A kdo by byl nakonec zodpovědný za výsledek?
23. 2. 2023 07:31:33
Re: Re: Praha, železniční most.
Dva ? Tak teda ted tri ! Ja se podepisuji tez.