Rezidence Tivodar

Rezidence Tivodar

Litomyšl - Benátky

(5. 2. 2019) atelier ABV

   
 
 
 
 

Rezidence Tivodar

Situování vily pro větší rodinu i její utváření bylo dáno především polohou a tvarem pozemku – delší stranou je obrácena k jihozápadu, kde hranici parcely tvoří břeh říčky Loučné, vjezd je ze severovýchodu. Kontext okolní zástavby představuje poměrně nesourodou sestavu starších obytných domků a přidružených stavení i novostaveb rodinných domů. Proto jsme zvolili protáhlou dispozici v severovýchodní části pozemku, rovnoběžně s přilehlou komunikací. Pro zahradní průčelí je charakteristickým prvkem křivka převisů ploché střechy nad prvním i druhým podlažím, reagující na panorama říční nivy s meandrující Loučnou.
Ze strany ulice předprostor domu vymezuje oplocení a úseky ohradní opuková zeď. Na vjezdovou bránu a branku pak navazuje garáž pro čtyři osobní auta. Její stěny jsou rovněž opukové a tvoří součást oplocení, nad nímž se z uliční strany projevují pouze lemy ploché střechy nad korunou zdi.

V rozsáhlém přízemí je umístěna převážná část místností společenské a domácí obytné zóny. Hlavní vstupní hala zpřístupňuje všechny zóny objektu - integrované garáže na západní straně, společenskou zónu na straně druhé, a především pak ústí do jádra celého domu, určeného rodině - dvoupodlažního prostoru s jídelnou a schodištěm, spojujícím obě nadzemní podlaží. Na toto jádro navazuje na jedné straně kuchyň s příslušenstvím a obytný pokoj, na straně druhé prostor bazénu a vířivky, orientovaný podél jihozápadního průčelí a obrácený do zahrady, jenž je posléze propojen přes předsíň wellness se saunou a s částí společenskou. Tato zóna obsahuje kromě šatny, hygienického zázemí, přípravny jídel, a pracovny hlavně společenskou místnost s barovým pultem a je zároveň přístupná i dalším samostatným vstupem z venku. 
Dům je s rozsáhlou zahradou propojen terasou, krytou přesahem střechy s prosvětleným otvorem v nejhlubším místě. Ve vodorovné rovině část terasy kryjí otočné lamely. Svislé lamely chrání i jihozápadní část horního podlaží budovy.
V patře se nachází soukromá část domu, dělená galerií – ložnice rodičů s šatnou a koupelnou, o severozápadní křídlo se dělí  pokoje dětí a pokoj hosta s příslušnými šatnami, dvěma koupelnami, dále je tu také místnost pro domácí práce.  Galerie je doplněna  čajovou kuchyňkou, skrytou v obložení severní stěny. V podzemním podlaží je skladové a technické zázemí.

Materiálové řešení je založeno na působení jednotící bílé omítky základní hmoty domu, kombinované v parteru s plochami opukové přizdívky na zapuštěných partiích fasád a v patře s obkladem překližkovými panely. Barva dřeva se rovněž uplatňuje na svislých lamelách a vodorovných otočných lamelách pergoly, umístěných nad východem z jídelny do zahrady a nad částmi střešní terasy, přiléhajících k ložnicím v patře. Kovové prvky jsou tmavošedé (oplechování ustoupené části atiky, okna, posuvné balkonové dveře, hliníkové horizontální žaluzie). Zábradlí terasy je skleněné.
Motivem, propojujícím interiér i exteriér, je voda - z prostoru jídelny, kde její působení znásobuje zrcadlový podhled schodišťového ramene, jakoby „vytéká" do zahrady a kolem venkovní pobytové plochy, směřuje k říčce Loučné.
Zahrada je pojata krajinářským způsobem, s několika terénními vlnami. Části určené k pobytu byly vydlážděny a jejich okolí doplňují trvalkové záhony.

Autorská zpráva
Foto: © Nikola Tláskalová, 2018, pro projekt www.lam.litomysl.cz.

Dále také Ondřej Getzel a archiv firmy Hanák

 
Autoři: Architektonický atelier ABV - Ing. arch. Petr Benda, Ing. arch. Eva Letovská; spolupráce Ing. arch. Veronika Suchánková
Projekt: Apolo CZ, s.r.o.

                                              

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz