RK 17

RK 17

Praha

(3. 2. 2021) BY architects

   
 
 
 
 

RK 17

Klientka nás oslovila již před koupí objektu a na první prohlídku jsme šli společně. Dům nebyl v dobré kondici, neměli jsme k němu žádné podklady a jeho pořizovací cena byla poměrně vysoká. „U ledu“ to však zůstalo snad jen dva týdny a přišla prosba nakreslit dispozici: „Markéto, jak jste říkala, že by to schodiště mohlo být jinde a ta apsida by mohla být obytná… Mohla byste mi to pro manžela prosím nakreslit?“. A tak začalo čarování – z nutnosti pouze na základě vzpomínek z prohlídky a katastrální mapy. Je až úsměvné, že se oproti původní koncepci ve finále nic nezměnilo.


Z hlediska organizace objektu bylo důležité již zmíněné vymístění schodiště z apsidy do středu domu. Apsida se stala součástí obytné plochy, v přízemí jako budoár, ve 2. NP jako prostorná koupelna, na kterou jinde nebylo místo a v posledním podlaží jako pokojík pro vnuka. Využitím apsidy pro život se dům dostal do intenzivního kontaktu se zahradou, který je podpořen také novými francouzskými okny z pokojů.

Přízemní obytná kuchyně s výstupem na dvorek je průchozí a společná, zbývající dvě podlaží disponují možností nezávislého provozu, což vyplynulo ze zpřesněných požadavků (proto dvě ramena schodiště, nikoliv jednoramenná „obíhačka“). Pod a nad přímými rameny jsou schodištěm na střídačku umístěny úložné prostory a menší koupelny/WC.
 
Veškerá technologie včetně domovního vysavače a větší zásoby potravin se nachází v suterénu. Ten se nachází pouze pod částí domu a je přístupný poklopem ze dvora. Přízemí je od sklepa a od terénu odděleno provětrávanou konstrukcí podlahy, která slouží jako perfektní hydroizolace.

Venkovní terén byl v kontaktu s výstupem z kuchyně odkopán na úroveň přízemí. Tuto úpravu vymezuje cihelná dlažba na propustném podloží a obloukové stupně obložené cihelnými bločky. Za křivkou stupňů a za segmentem zábradlí zachráněným z půdy je malý kousek divočiny zakončený fazolemi na plotě. Ten dvoreček je skutečně jak z Alenky v říši divů, a tak se k němu fazole hodí.

Kompletní obnovu vyžadovala také uliční fasáda. V archivu jsme nalezli stopu po nařízení odstranění odpadávajících štuků. Jejich podoba se nedochovala a nám zůstala na krku již také odpadávající břízolitová omítka s bordó pruhem. Figuru okenních otvorů jsme zachovali a opatřili je prvotřídními špaletovými okny. Rozloučili jsme se s luxfery nad vstupem a vložili kompaktní objekt vstupních dveří. Sokl vstupního podlaží je obložen frézovanými systémovými deskami opatřenými finálním nátěrem/omítkou.

Věnovali jsme se také stavebnímu interiéru – na podlaze u vstupu je ornamentální betonová dlažba, v obytných částech jsou dubové parkety v klasickém stromečkovém vzoru, zázemí jsou opatřena PUR stěrkou v šedém odstínu. Interiérové dveře se vyráběly na míru spolu s okny osazené historickým kováním v leštěném niklu.

Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpow – Alex Shoots Buildings

Autor: Markéta Zdebská; spolupráce Marek Žáček, Jana Horecká
Pozemek: 93 m2
Zastavěná plocha: 57 m2
Užitná plocha: 120 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

 
 
 
 
50.0864771
14.4114366
RK 17

RK 17
Praha

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 2. 2021 23:51:00. Re: RK 17. Jitka

 
 
 
 

3. 2. 2021 23:51:00. Re: RK 17. Jitka

  Milí přátelé v redakci, zkroťte si toho šotka v mapách. Tentokrát vám posadil dům na Karlův most. :-)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz