Rock Café

Rock Café

Praha

(22. 12. 2015) Jiří Šmejkal

   
 
 
 
 

Rock Café

Kultovní klub je situován do třech podlaží bloku na Národní třídě v Praze. Zadání požadovalo nové řešení předsálí hudebního sálu na podobu Chillout Zóny, propojení a obnovení předsálí spodního podlaží s horním podlažím galerie, ale také navržení jednotící funkční koncepce klubu společně s usnadněním orientace návštěvníků.

Dosavadní boxové uspořádání limitovalo možnost pohybu v předsálí a striktně určovalo pozice míst i způsob průchodu. Velkorysý prostor tak působil menší a omezený překážkami. Nové dispoziční řešení klade důraz na snadný přístup k místům, pohyb a orientaci. Boxy byly zrušeny a dispozice otevřena. Dosáhlo se tak zvýšení kapacity a zvětšení prostoru pro pohyb. Maximální část konstrukce sedacího nábytku podél stěn byla zachována a repasována. Využit byl i původní stolový nábytek. Prostor nyní nabízí 60 míst k sezení.
O nové podobě Chillout Zóny informuje v úrovni vstupního podlaží čtyři metry dlouhý rozcestník z Cortenu. Při sestupu do sálu se otevírá první pohled do „rockové jeskyně“ s červenými objemy vstupů. Merchandise pult, složen ze tří částí ohýbaného a lakovaného plechu, slouží pro prezentaci kapel a prodeje reklamních předmětů. Podsvícené logo, frézované a ohýbané z jednoho kusu Cortenu za zády pultu, funguje jako focus point, kde se návštěvníci a kapely mohou společně fotit. Na hlavní pohledovou stěnu je promítaná projekce s aktuálním děním na sále. Díky novému zvukovému systému v předsálí si mohou při vysoké kapacitě sálu diváci vychutnat zážitek z koncertu v klidnější atmosféře. Promítací plochu lze použít také pro přednášky nebo firemní akce.

Snadno identifikovatelný parametricky navržený podhled zakrývá rozvody vzduchotechniky a elektroinstalace, zároveň měl také vytvořit jedinečnou atmosféru předsálí. Základní vzor trojúhelníku se opakuje i na původní mramorové dlažbě. Díky změně výškových úrovní získává pozorovatel i pouhým průchodem předsálí ojedinělý pocit v každém místě pohybu. I přes různorodý tvar geometrie došlo k minimálnímu snížení světlé výšky. Prostorové uspořádání panelů zároveň zlepšuje akustické podmínky předsálí.
Stropní osvětlení je doplněno lakovanými průmyslovými stínidly. Různé režimy osvětlení v kombinaci se zapuštěnými led pásy v lavicích vytvářejí atmosféru podle aktuální funkční náplně.
Kompletní geometrie byla navržena pomocí vizuálně programovacího jazyku Grasshopper pro Rhinoceros. Díky použití generativních procesů bylo možné zajistit rychlou a často opakovanou manipulaci s 3d modelem podhledu až do fáze výrobní dokumentace. Pro zjednodušení výroby se v návrhu opakuje série základních 32 trojúhelníků, které doplňují speciální atypické trojúhelníky v místech návaznosti na stavební otvory. Volba pohledových materiálů vycházela z barevnosti klubu Rock Café. Dominantní červenou jsme doplnili rezavějícím plechem, který podtrhuje rockovou atmosféru klubu. Z důvodů snížení hmotnosti, radikálnímu zjednodušení a zrychlení výroby i instalace v limitním čase je finální verze podhledu vyrobena ze sádrokartonových desek opatřených několikavrstvou formou ručně nanášené patiny. Podhled a povrch stěn tvoří 197 trojúhelníků o ploše 141m2.

Autorská zpráva
FOTO: www.klapper.cz


 

INTERIÉR KLUBU ROCK CAFÉ - CHILLOUT ZONE
Místo: Národní 20, 110 00 Praha 1
Investor: Rock Café/ www.rockcafe.cz
Autor: SCENOGRAFIE s.r.o. / Jiří Šmejkal; spolupráce Pavel Borůvka
Projekt:  2015/3
Realizace: 2015/9
Užitná plocha: 97,24 m2
Stavební práce: Michal Velebil
Patina: Zdeněk Audi, Vladimír Kuch
Zpracování Cortenu: FoxySteel

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.0755381
14.4378005
Rock Café

Rock Café
Praha

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz