Rodinný dům Habrovice

Rodinný dům Habrovice

(13. 8. 2015) 3+1 architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům Habrovice

Místo: Uliční typ původně zemědělské obce.
Síla a jistota založení, sousedství velkorysých hospodářských dvorů i zemědělství jsou tytam. Blízké přírodní koupaliště, nedávno ještě hojně užívané, nyní za účasti lokálních úřadů neprůhledně zprivatizované a devastované, je přiléhavým vnějším obrazem současného vnitřního. Nejistota, přešlapování na místě. Co teď?

Pozemek: Ačkoliv uvnitř obce, má stavebníkův pozemek výrazně specifickou atmosféru. Překročením hrany pozemku vstupujeme do země za zrcadlem, mdlý charakter okolí se náhle proměňuje. Jsou tu dva mohutné stromy na ose v čele zahrady, blízká měkká a otevřená krajina a vzdálené horizonty.

Dům: Návrhem jsme se pokusili vnést do otevřené plochy pozemku podrobnější hierarchii, logickou uvnitř i vně. Na úzký vjezd umístěný v nepříznivé poloze stoupající levotočivé zatáčky přilehlé obecní komunikace navazuje dlážděná plocha a dřevěný přístřešek - směrem do ulice otevřené parkovací stání a směrem do zahrady dřevník a sklad/kůlna. Mezi kůlnou a domem je malý kamenný dvorek. Dá se tu krom jiného docela příjemně sedět na zápraží v letním podvečerním slunci.
Samotný dům je svým výrazem směrem k ulici a obci konzervativní – považujeme to za nutné vyvážení fantazie seriálových novostaveb a rekonstrukcí v bezprostředním okolí. Východním směrem se dům stává nízkým pavilonem prolínajícím prosklenou stěnou a krytou terasou se zahradou.
Za domem je založen malý ovocný sad.

Autorská zpráva
Foto: Pavel Plánička


Plocha pozemku: 1 502 m2
Zastavěná plocha: 113 m2
Užitná plocha: 196 m2
Obestavěný prostor: 700 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.