Rodinný dům Lužianky

Rodinný dům Lužianky

Lužianky, Nitra

(2. 7. 2021) Sebastian Nagy

   
 
 
 
 

Rodinný dům Lužianky

Pozemok sa nachádza v okrajovej časti obce Lužianky u mesta Nitra, na sútoku riečky Radošinky a rieky Nitry. Ochranná hrádza riečky Radošinky je pôvodcom idey umiestnenia terasy na strechu domu kde výhľadu na vrch Zobor a jeho okolie nič nebráni. Terénne schodisko umiestnené na terase plní nielen komunikačnú funkciu ale zároveň môže slúžiť ako príjemné posedenie s pekným výhľadom.


Kompozícia štyroch objemov domu a piateho neviditeľného je zdanlivo nekompaktná, akoby zložená so samostatných rodinných domov. Landscapová architektura „ukrýva“ piatu – centrálnu časť pôdorysu pod umelo vytvorenou terénnou vlnou, obohacujúc rovinaté prostredie.  Samostatne stojace menšie objemy evokujú tradičnú drobnú vidiecku zástavbu, čo je snaha o zachovanie kontinuity s tradíciou.

Všetky časti domu pre trojčlennú rodinu sú navzájom prepojené a tvoria pôdorysný tvar písmena T. Vďaka tomuto pôdorysu a členenia dispozície bola snaha vytvoriť prelínanie exteriéru s interiérom ale taktiež aj prelínanie súkromného a spoločenského mikroprostredia. Prízemie patrí samostatnému objektu garáže, ktorá je pod umelou vlnou prepojená s obytnou časťou, kde sa nachádza rodičovská spálňa s detskou izbou a ich kúpeľňami. Do terénu sa vysúva časť so spoločenskými miestnosťami kuchyňou, jedálňou. Nadzemné podlažie tvorí multifunkčná miestnosť s východom na strešnú terasu.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Manina

Plocha pozemku: 1218 m2
Zastavěná plocha: 241,5 m2
Užitná plocha: 237,0 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

 
 
 
 
48.3457384
18.0280403
Rodinný dům Lužianky

Rodinný dům Lužianky
Lužianky, Nitra

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz