Rodinný dům Mšeno

Rodinný dům Mšeno

Mšeno, Jablonec nad Nisou

(1. 9. 2015)  Ján Stempel, Jan Jakub Tesař

   
 
 
 
 

Rodinný dům Mšeno

Krásný výhled, přitom nedaleko centra města v klidné residenční čtvrti; na první pohled ideální pozemek, a přesto prázdný. I přes nízkou cenu případné zájemce odrazoval prudký spád parcely, která neumožňovala stavbu běžného domu. Vyhlédl si ji člověk, který má rád výzvy, a vložil do nás veškerou důvěru. I přes naše utvrzení nečekal, že nakonec bude mít dům bez kompromisů. Klient, majitel stavební firmy, byl sám sobě stavitelem. Naši práci poznal při jedné z našich společných realizací, a tak se z typického trojúhelníku klient-stavitel-architekt stal úžasný dialog klient-architekt.

Jednoduchý objem stavby vynáší dvoje čtyřnoží na ocelovém roštu do volného prostoru. Se svahem je rošt propojený v místě vstupu. Tyto tři pevné body udrží dřevostavbu o komfortní dispozici pro typickou rodinu. Na první pohled efektní řešení skrývá spoustu efektivních výhod. Dům se nachází v Jizerských horách, kde by sníh (zejména jeho tání) při zapuštění stavbydo svahu přinášel komplikace. Poměrně jednoduché zakládání a úspora hydroizolací ušetřily spoustu financí na zbytek stavby.
I přání jednopodlažního domu, kterého se klient při koupi pozemku vnitřně vzdal, bylo splněno. Na jedné úrovni je dispozice s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní, třemi ložnicemi, pracovnou, technickým zázemím, koupelnou se saunou a samostatným WC. To vše bezbariérově přístupné z cesty u domu.
Přetažení střechy chrání velké prosklené plochy v létě před přehřátím, a přitom v zimě pustí do domu spoustu slunce. Z každé ložnice je výstup na terasu s výhledem do zahrady, na město a úpatí hor. Koruny stromů a terasa dokonale nahradily přímý vstup na zahradu, která v našem případě připomíná černou sjezdovku. Chcete-li si však dům prohlédnout z těch nejatraktivnější pohledů, musíte tuto sjezdovku seběhnoutpo vlastních nohou nebo sjet na lyžích. 

Autorská zpráva
Foto: FOTES


 Místo: Jablonec nad Nisou – Mšeno
Architekt:  Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař / www.stempel-tesar.com
Dodavatel Stavební firma Hájek s.r.o.
Projekt a výstavba:  2011-2013
Pozemek:  818 m2
Zastavěná plocha:  178 m2
Užitná plocha: 113 m2 + 41 m2 terasa
Celkový objem: 735 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

 
 
 
 
50.7328083
15.1738472
Rodinný dům Mšeno

Rodinný dům Mšeno
Mšeno, Jablonec nad Nisou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz