Rodinný dům na Brněnsku

Rodinný dům na Brněnsku

Brno - venkov

(21. 6. 2021) FRIS architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům na Brněnsku

Novostavba se nachází v blízkosti centra malé obce. Návrh musel splnit dílčí prostorové požadavky investora, zároveň také vyhovět hmotovým a materiálovým požadavkům CHKO Moravský kras, kde se dům nachází. Pozemek je rovinatý, avšak terén od příjezdové cesty klesá dolů, rozdíl v nejvyšším místě je kolem dvou výškových metrů.

 
Vytvořili jsme kompozici hmot, která se z části odkazuje na jisté archetypy vesnické zástavby, a zároveň splňuje požadavky CHKO. Jelikož se jedná o novostavbu 21. století, není možné se klasickému tvarosloví přizpůsobit zcela. Obě hlavní hmoty domu mají sedlovou střechu, kompozici doplňují dva pavilonky, obalené do modřínové fasády se zaoblenými rohy. Chtěli jsme tak vytvořit větší kontrast mezi klasickou a moderní, nikoliv však novátorskou architekturou. Záměrem bylo také zjemnění kompozice. Vše je doplněno velkými prosklenými plochami orientovanými do zahrady. Dům jsme navrhli tak, aby jeho tvar a rozměry umožnily použití běžných stavebních materiálů a konstrukcí. Jako střešní krytina je použita bobrovka.

Charakter interiéru je z velké části dán výrazným prostorovým působením samotné stavby. V interiéru se stejně jako v exteriéru objevují přírodní materiály: dřevo, beton, kov. Stropy z pohledového železobetonu do interiéru přináší svoji zdrcující upřímnost. Bílá barva je naopak čistým, uklidňujícím a propojujícím prvkem. Použitím kombinace těchto jednoduchých materiálů jsme vytvořili základ, který majitelům dává možnost dotvářet interiér vlastními výraznými doplňky a solitéry. Čistota, surovost a přirozenost ve své ultimátní podobě.
 
Zahrada je přesně „tak akorát“ velká pro potřeby mladé rodiny. Stylově laděná, aby doplnila současnou architekturu a zároveň nevyčnívala v prostředí moravské vesnice. Průhledy z domu a jeho uspořádání pro nás byly vodítkem ke skládání jednotlivých funkcí. Terasa na kávu, trávník, stará jabloň a malý kousek louky tvoří hlavní části zahrady. V létě tady rozkvete záhon kopretin a třapatek a téměř pohltí holčičí pokoj do bílé a růžové. Za domem je ukryto několik záhonků na pěstování, dřevník a ve stinném koutu pod lískovým keřem ohniště.

Autorská zpráva
Foto: Lukáš Chlebik

Autor: FRIS architekti – Katarzyna Jursa Pieleszová, Adam Jursa; spolupráce Atelier Partero s.r.o. (zahradní architekti), Qualibau s.r.o. (stěrky)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
49.1250138
16.4558824
Rodinný dům na Brněnsku

Rodinný dům na Brněnsku
Brno - venkov

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz