Rodinný dům na Červeném kopci
(9. 12. 2020) Rosa architekt
Rodinný dům na Červeném kopci
Mladou čtvrť Červený kopec nad severočeským Trutnovem charakterizuje rozmanitá zástavba rodinných domů. Autory několika z nich jsou Martina a Michal Rosovi. Před čtyřmi lety zde vyrostl další z rodinných domů, který ve svém architektonickém výrazu nezapře své tvůrce. Architekturu domu pro mladou rodinu charakterizuje hmotově jednoduché řešení a nadčasový architektonický výraz pracující s hladkými omítanými plochami v kombinaci s velkoplošným zasklením bez dalšího členění. Velkorysé hliníkové posuvné a okenní systémy Schüco propojují interiér s navazující zahradou a obyvatelům domu zajišťují ničím nerušené výhledy do okolní krajiny.
Svažitý terén předurčil tvar domu i dispoziční řešení
Na výsledný tvar domu měly zásadní vliv omezení daná místními podmínkami i požadavky klienta. Úkolem architektonického návrhu bylo vyřešit osazení domu na poměrně úzký pozemek, který se výrazně svažuje směrem k jihu. Přáním mladého páru rovněž bylo zachovat volnou západní část pozemku pro případnou dostavbu bazénu. Vznikl tak podlouhlý dům zasazený částečně do svahu, jehož základní kvádrovou hmotu doplňuje v příčném směru pouze výrazná terasa.
Základní hmota domu, navržená na půdorysu 6,2 x 22,2 m, má s ohledem na místní regulační plán sedlovou střechu a stojí na uliční čáře. Ze západní strany k ní přiléhá tubus schodiště, který ve své jižní části přechází do zastřešení terasy. Fasády sjednocuje bílá omítka, jejíž čisté nečleněné plochy prolamují pouze okna v jednoduché kompozici. Jediný barevný akcent tvoří šedé odstíny hliníkových okenních rámů, střešní krytiny a kovového zábradlí terasy.
Funkční interiér s dostatkem slunečního světla
Do domu se vstupuje ze severu v nejvyšším bodě pozemku, kde se nachází i garáž s prostorem pro umístění sportovního vybavení a technická místnost. Na prostornou vstupní halu navazuje šatna. Do obytného prostoru o podlaží níže se sestupuje po přímém schodišti, které ve své dolní části nabízí průhled do zahrady.
Obývací pokoj, jídelnu a kuchyň navrhli architekti jako jeden společný obytný prostor, jednotlivé zóny jsou zde však jasně definovány. Na ostrovní kuchyňskou linku navazuje spíž. Další úložné prostory tvoří vysoké skříně a volně stojící americká lednice, obojí vestavěné do niky. Na kuchyň navazuje prádelna, v níž ústí praktický shoz na prádlo z horní koupelny. V tomto podlaží nalezneme rovněž pokoj pro hosty s koupelnou a samostatnou toaletou.
Hlavní obytný prostor se díky velkoplošnému zasklení s proskleným rohem opticky rozšiřuje o navazující terasu se zahradou. Vysoce tepelně izolovaný systém posuvných dveří se zdvihem Schüco ASS 70.HI přesvědčuje i excelentní zvukovou izolací a zajišťuje tichý a snadno ovladatelný přístup na terasu. Velké prosklené plochy s minimálním členěním poskytují obyvatelům domu relaxační výhledy do okolní krajiny a zajišťují dokonalé propojení interiéru s exteriérem.
Ložnicovou část domu umístěnou na úrovni vstupního podlaží tvoří ložnice rodičů, dětský pokoj, šatna a koupelna. Autoři při návrhu dispozice uvažovali i o možném budoucím rozdělení dětského pokoje na dva samostatné pokoje. Obytnou plochu tohoto podlaží doplňuje ještě terasa přístupná ze šatny a dětského pokoje. Současně tak tvoří zastřešení terasy osazené na terénu a navazující na obývací pokoj.
Vytápění domu zajišťuje plynový kondenzační kotel a termické panely. Optimální klima vnitřních prostor podporuje řízené větrání s rekuperací tepla.
Autoři návrhu: Ing. Arch. Martina Rosová, Ing. Arch. Michal Rosa, www.rosa-architekt.cz
podle podkladů společnosti Schüco
Základní informace o objektu
Kategorie
Rodinné domy
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

25. 1. 2021 20:04:57
Re: Vily a rodinné domy v Hradci Králové 1900‒1950
Autore článku, nauč se rozlišovat trpný a činný rod. Pevnost se určitě nezrušila sama a taky se sama nezačala bourat. Ona byla zrušena a byla bourána. A stejně tak je to s pozemky. Taky se neuvolnily samy od sebe, ale byly (někým) uvolněny. Je smutné, když je kažen tak krásný jazyk, jakým je čeština. Omlouvám se, že nepíši k tématu - knížka je určitě krásná. Jen doufám, že je také krásně napsaná.
25. 1. 2021 15:07:43
Re: Moderní bydlení je bydlení v klidu a tichu
A ve tmě!
25. 1. 2021 07:13:02
Re: Interiéry domu Na Košince
Co je malé, to je milé. Možná by se vešel ještě Harry Potter do "pokojíčku" pod schody ;-)
24. 1. 2021 16:22:51
Re: Re: Rodinný dům v Praze Braníku.
To ne, ten výstup nahoru je na párátko moc široký :-)
22. 1. 2021 15:41:25
Re: Zastupitelstvo Jihlavy schválilo Zásady pro spolupráci s inv...
Zásady developmentu by měly být definovány v územně plánovací dokumentaci - územním plánu, regulačním plánu, apod. Samosprávy by neměly vytvářet duplicitní schvalovací procesy paralelně se stavebními předpisy / stavebním zákonem, vzniká tím ještě více nepřehledná a zmatečná situace pro jakýkoliv záměr. Develepeři ve většině případů realizují - investují do dopravní a technické infrastruktury, kterou včetně draze nakoupených pozemků převádění na obce / města., nevidím tedy důvod, proč by měli developeři ještě platit nějaké příspěvky, pokud se samosprávy na developmentu finančně nepodílejí?
21. 1. 2021 12:00:48
Re: Žluťák v Humpolci
parádní práce. zvenku model :) jsem zvědav, jak dlouho vydrží střecha bílá :)
21. 1. 2021 11:59:25
Re: Rodinný dům v Praze Braníku
dům hamburger :)
20. 1. 2021 21:50:27
Re: Dům nad údolím Tiché Orlice
Líbí se mi, jak měkce je vytvarován terén kolem domu. Ale dost mě zarazilo umístění sedací odpočinkové soupravy zády k tak nádhernému výhledu.
20. 1. 2021 20:44:26
Re: Re: Spojovací lávky VŠCHT Praha.
Souhlasím.
20. 1. 2021 17:45:24
Re: Nábytek z recyklovaných propagačních materiálů Kongresového ...
Moc pěkné, fakt. Ale proč zůstala v utajení ona restaurátorka a expertka na materiály? Z vrozené skromnosti? Nebo na ni pánové zapomněli? Není umělkyně, tak její jméno nikoho zajímat nemusí? Nevím, jenom spekuluji, ale dobře to nevypadá...
19. 1. 2021 18:36:52
Re: Spojovací lávky VŠCHT Praha
Úchvatné dílo, technicky, staticky, výtvarně. Volba kontrastu je 100% správná. Autoři si zaslouží obdiv.
17. 1. 2021 09:58:30
Re: Praha vypíše mezinárodní urbanistickou soutěž na okolí Flore...
Soutěž zde je předčasná ( stejně pro filharmonií ). Nové koncepci musí předcházet řešení dopravních poměrů (magistrály) v celoměstských souvislostech + naléhavý je okruh Prahy. Dnešní stav je katastrofální ,nutno chápat jako provizorní. Nelze mu podřizovat budoucí zástavbu.
13. 1. 2021 12:04:15
Re: Přístavba budovy muzea skla a bižuterie
Myslím, že se to bude líbit. Díky zrcadlení okolí na fasádě vypadá objekt mnohem lépe, než vypadal v projektu. A taky už jsou dneska lidi na "nekrabicové" domy víc zvyklí.
13. 1. 2021 11:46:32
Re: Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Interiér má potenciál pro změnu. Vypadá to jako před nastěhováním. Stačilo by pověsit obrazy, přidat pár kytek a nechat děti rozházet hračky. :) Mě spíš překvapila informace, že dům dodržuje uliční čáru. Na první i poslední fotografii to vypadá, že ustupuje, ale možná jde o optický klam díky tmavé fasádě. Můj první dojem byl, že dům říká "Já tu nejsem."
13. 1. 2021 07:31:59
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
souhlasím s Ing.V.Kocourkem - že se Praha začíná zesměšňovat
12. 1. 2021 20:09:32
Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Mám stejný názor. Exteriér a vnější architektura skvělé. Interiér je věc názoru uživatelů. Mně se zdá rovněž příliš sterilní.
12. 1. 2021 18:19:04
Re: Rodinný dům v údolí Dyje
Hmota a exteriér mě baví. Ale uvnitř? Covidová jednotka? Bydlení pro roboty? Na tuhle sterilitu jsem asi moc starej, nic ve zlým.
11. 1. 2021 11:01:20
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
"Tuto odpočinkovou a vyhlídkovou funkci plní Filsakova piazzetta velmi dobře dodneška." Opravdu? Vždyť polovina "náměstí" jsou nadstavba nad garážemi. Tento návrh i přes novou budovu plochu náměstí výrazně rozšíří, pohledu na brutalistický hotel nijak nepřekáží, výškou nepřesahuje okolní zástabu, a zároveň bude fungovat jako památník českému filmu (jako dominanta náměstí režiséra Miloše Formana). Za mě opravdu unikátní návrh, který si v Praze své místo zaslouží. Doufám, že vyjde. Obecně se má mezi nájemci Pařížské ulice za to, že čím severněji adresa je, tím jde o méně zajímavý prostor. Tento redevelopment atraktivitu v rámci celé Pařížské vyrovná a bude katalyzátorem zvýšení kvality prostředí.
10. 1. 2021 11:08:51
Náměstí Miloše Formana nezastavovat.
Piazetta před hotelem Intercontinental je jednak zcela funkční rozptylový prostor pro hotelové hosty v době konání konferencí, jednak umožňuje nerušený pohled na hotel i "Učitelské domy" za ní, jak zmiňuje stanovisko Klubu za starou Prahu. Ten prostor je hotový, jak je a každá vestavba mu jen ublíží. Není to proluka k zastavění, takže souhlasím s KZSP.
9. 1. 2021 23:14:32
Re: Dům v ruině.
Proč? Mně právě to řešení oken přijde vtipné.