Rodinný dům na Červeném kopci

Rodinný dům na Červeném kopci

(9. 12. 2020) Rosa architekt

   
 
 
 
 

Rodinný dům na Červeném kopci

Mladou čtvrť Červený kopec nad severočeským Trutnovem charakterizuje rozmanitá zástavba rodinných domů. Autory několika z nich jsou Martina a Michal Rosovi. Před čtyřmi lety zde vyrostl další z rodinných domů, který ve svém architektonickém výrazu nezapře své tvůrce. Architekturu domu pro mladou rodinu charakterizuje hmotově jednoduché řešení a nadčasový architektonický výraz pracující s hladkými omítanými plochami v kombinaci s velkoplošným zasklením bez dalšího členění. Velkorysé hliníkové posuvné a okenní systémy Schüco propojují interiér s navazující zahradou a obyvatelům domu zajišťují ničím nerušené výhledy do okolní krajiny.

Svažitý terén předurčil tvar domu i dispoziční řešení
Na výsledný tvar domu měly zásadní vliv omezení daná místními podmínkami i požadavky klienta. Úkolem architektonického návrhu bylo vyřešit osazení domu na poměrně úzký pozemek, který se výrazně svažuje směrem k jihu. Přáním mladého páru rovněž bylo zachovat volnou západní část pozemku pro případnou dostavbu bazénu. Vznikl tak podlouhlý dům zasazený částečně do svahu, jehož základní kvádrovou hmotu doplňuje v příčném směru pouze výrazná terasa.

Základní hmota domu, navržená na půdorysu 6,2 x 22,2 m, má s ohledem na místní regulační plán sedlovou střechu a stojí na uliční čáře. Ze západní strany k ní přiléhá tubus schodiště, který ve své jižní části přechází do zastřešení terasy. Fasády sjednocuje bílá omítka, jejíž čisté nečleněné plochy prolamují pouze okna v jednoduché kompozici. Jediný barevný akcent tvoří šedé odstíny hliníkových okenních rámů, střešní krytiny a kovového zábradlí terasy.

Funkční interiér s dostatkem slunečního světla
Do domu se vstupuje ze severu v nejvyšším bodě pozemku, kde se nachází i garáž s prostorem pro umístění sportovního vybavení a technická místnost. Na prostornou vstupní halu navazuje šatna. Do obytného prostoru o podlaží níže se sestupuje po přímém schodišti, které ve své dolní části nabízí průhled do zahrady.

Obývací pokoj, jídelnu a kuchyň navrhli architekti jako jeden společný obytný prostor, jednotlivé zóny jsou zde však jasně definovány. Na ostrovní kuchyňskou linku navazuje spíž. Další úložné prostory tvoří vysoké skříně a volně stojící americká lednice, obojí vestavěné do niky. Na kuchyň navazuje prádelna, v níž ústí praktický shoz na prádlo z horní koupelny. V tomto podlaží nalezneme rovněž pokoj pro hosty s koupelnou a samostatnou toaletou.

Hlavní obytný prostor se díky velkoplošnému zasklení s proskleným rohem opticky rozšiřuje o navazující terasu se zahradou. Vysoce tepelně izolovaný systém posuvných dveří se zdvihem Schüco ASS 70.HI přesvědčuje i excelentní zvukovou izolací a zajišťuje tichý a snadno ovladatelný přístup na terasu. Velké prosklené plochy s minimálním členěním poskytují obyvatelům domu relaxační výhledy do okolní krajiny a zajišťují dokonalé propojení interiéru s exteriérem.

Ložnicovou část domu umístěnou na úrovni vstupního podlaží tvoří ložnice rodičů, dětský pokoj, šatna a koupelna. Autoři při návrhu dispozice uvažovali i o možném budoucím rozdělení dětského pokoje na dva samostatné pokoje. Obytnou plochu tohoto podlaží doplňuje ještě terasa přístupná ze šatny a dětského pokoje. Současně tak tvoří zastřešení terasy osazené na terénu a navazující na obývací pokoj.

Vytápění domu zajišťuje plynový kondenzační kotel a termické panely. Optimální klima vnitřních prostor podporuje řízené větrání s rekuperací tepla.

Autoři návrhu: Ing. Arch. Martina Rosová, Ing. Arch. Michal Rosa, www.rosa-architekt.cz

Použité okenní a dveřní systémy:
Okenní systémy Schüco AWS 75.SI
Vysoce tepelně izolovaný systém posuvných dveří se zdvihem Schüco ASS 70.HI
Vstupní dveře Schüco ADS 75 HD.HI
Dodavatel okenních systémů: PFT spol. s r.o. Jičín, pobočka Vrchlabí

podle podkladů společnosti Schüco
foto: Petr Košťál, www.petrkostal.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz