Rodinný dům Praha 10

Rodinný dům Praha 10

Praha 10 - Bohdalec

(10. 3. 2020) FAM Architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům Praha 10

Novostavba se nachází v kolonii dělnických rodinných domků na pražském Bohdalci. Nahradila dělnický domek z 20. let 20. století, který byl ve špatném statickém a technickém stavu. Dům respektuje měřítko okolní zástavby a kopíruje půdorysnou stopu stávajícího objektu, zastavěnost zůstává 11,9%. Dům je solidní zděný kvádr s pultovou střechou svažující se po směru svahu zahrady. Důsledkem pultové střechy je zmenšení měřítka objektu v pohledu od severozápadu, tedy z pohledu pod kopcem Bohdalec.

Při návrhu jsme si stanovili několik zásad:
1. Respektování půdorysné stopy původního objektu jako určení limitu; zachování směru vstupu do objektu, orientace a vztahu k zahradě. Snahou bylo zachování paměti místa a navázání na urbanistickou strukturu starého Bohdalce.
2. Podobně jako stavební záměr podnikatele Melzera postavit dostupné bydlení před 90 lety je konceptem nového domu především prostorová hospodárnost a ekonomická dostupnost vynaložené investice; hospodárná dispozice podmíněná především umístěním vertikální komunikace v rámci půdorysu.
3. Koncept levitace domu v zahradě – zachování typického pražského vertikálního odstupu od zahrady. Potlačení modernistického bezbariérového konceptu spojení interiéru s exteriérem.
4. Úvaha nad měřítkem bohdaleckých domů. Strukturování hlavní hmoty objektu měřítkotvornými prvky jako jsou závětří, schodiště, komín formou současných výrazových prostředků.

Autorská zpráva
Foto: Pavel Nasadil

 

Autor: Pavel Nasadil, Jan Horký; spolupráce Marek Nábělek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

11. 3. 2020 00:14:35. Rodinný dům Praha 10 :-(. Petr

11. 3. 2020 08:53:42. Re: Rodinný dům Praha 10. petronius

 
 
 
 

11. 3. 2020 00:14:35. Rodinný dům Praha 10 :-(. Petr

  Architekti prominou,
ale tam bych bydlet nechtěl.....

11. 3. 2020 08:53:42. Re: Rodinný dům Praha 10. petronius

  Souhlasím , také bych nechtěl zde bydlet

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz