Rodinný dům Praha 10

Rodinný dům Praha 10

Praha 10 - Bohdalec

(10. 3. 2020) FAM Architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům Praha 10

Novostavba se nachází v kolonii dělnických rodinných domků na pražském Bohdalci. Nahradila dělnický domek z 20. let 20. století, který byl ve špatném statickém a technickém stavu. Dům respektuje měřítko okolní zástavby a kopíruje půdorysnou stopu stávajícího objektu, zastavěnost zůstává 11,9%. Dům je solidní zděný kvádr s pultovou střechou svažující se po směru svahu zahrady. Důsledkem pultové střechy je zmenšení měřítka objektu v pohledu od severozápadu, tedy z pohledu pod kopcem Bohdalec.

Při návrhu jsme si stanovili několik zásad:
1. Respektování půdorysné stopy původního objektu jako určení limitu; zachování směru vstupu do objektu, orientace a vztahu k zahradě. Snahou bylo zachování paměti místa a navázání na urbanistickou strukturu starého Bohdalce.
2. Podobně jako stavební záměr podnikatele Melzera postavit dostupné bydlení před 90 lety je konceptem nového domu především prostorová hospodárnost a ekonomická dostupnost vynaložené investice; hospodárná dispozice podmíněná především umístěním vertikální komunikace v rámci půdorysu.
3. Koncept levitace domu v zahradě – zachování typického pražského vertikálního odstupu od zahrady. Potlačení modernistického bezbariérového konceptu spojení interiéru s exteriérem.
4. Úvaha nad měřítkem bohdaleckých domů. Strukturování hlavní hmoty objektu měřítkotvornými prvky jako jsou závětří, schodiště, komín formou současných výrazových prostředků.

Autorská zpráva
Foto: Pavel Nasadil

 

Autor: Pavel Nasadil, Jan Horký; spolupráce Marek Nábělek

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

11. 3. 2020 00:14:35. Rodinný dům Praha 10 :-(. Petr

11. 3. 2020 08:53:42. Re: Rodinný dům Praha 10. petronius

 
 
 
 

11. 3. 2020 00:14:35. Rodinný dům Praha 10 :-(. Petr

  Architekti prominou,
ale tam bych bydlet nechtěl.....

11. 3. 2020 08:53:42. Re: Rodinný dům Praha 10. petronius

  Souhlasím , také bych nechtěl zde bydlet

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz