Rodinný dům Praha - Podolí

Rodinný dům Praha - Podolí

Praha-Podolí

(8. 11. 2017) Ateliér ProjektyDomů.cz

   
 
 
 
 

Rodinný dům Praha - Podolí

Požadavkem investora a záměrem architekta bylo vytvořit hmotově jednoduchý pasivní rodinný dům s moderním, ale zároveň nenápadným vzhledem vůči svému okolí. Umístění stavby na pozemku respektuje původní objekt. Vzhledem ke svažitosti parcely je podzemní podlaží ze dvou stran zapuštěno do terénu. Na částečně zapuštěné podzemní podlaží jsou usazena dvě patra: v prvním se nachází obytná část pro trávení společného volného času celé rodiny. Velká prosklená plocha tu vytváří propojení prostoru přes terasu až do zahrady.

Hlavní hmotu domu tvoří jednoduchý pravidelný kvádr, ze kterého vystupují dvě dominantní kostky. V prvním patře je kostka vysunuta z objemu stavby, ve druhém je kostka balkonu k domu přisazena. Obě mají půdorysně lichoběžníkový tvar, jejich vysunutím a natočením jsme docílili umístění odpočinkové zóny s výhledem na dominanty Prahy. Spodní kostka zároveň vytváří přístřešek nad vedlejším vstupem. Stejný princip lichoběžníkového přístřešku je použit i nad hlavním vstupem do domu.
Jednoduchý světlý kvádr zvýrazňují velká okna s tmavými rámy a venkovními žaluziemi. Dominantní kostky jsou obloženy titanzinkovým plechem a odlehčeny prosklenými plochami a skleněným zábradlím.

Pasivní dům byl projektován a realizován dle podmínek dotačního programu NZU a má vyplacenou dotaci v programu Výstavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností v podoblasti B2.
Jako tepelná izolace v podlaze nad suterénem slouží šedý podlahový polystyren o celkové tl. 190 mm. Jedná se o zděné provedení z vápenopískových tvárnic Zapf Daigfuss KS tl. 175 mm + EPS šedý tl. 320 mm, který je celoplošně lepený bez použití kotev. Část fasády byla doplněna o fasádní obklad. Stropy byly řešeny stropními železobetonovými trámci a betonovými vložkami. Okna Internorm byla realizována s předsazenou montáží do tepelné izolace. Nad okny jsou umístěny podomítkové exteriérové žaluzie. Střecha je plochá s atikou, zateplení je řešeno střešním polystyrénem min. tl. 500 mm + spádová vrstva.  
V objektu je umístěna rekuperační jednotka Nilan Compact – jedná se o aktivní rekuperaci v kombinaci s protiproudým tepelným výměníkem pro pasivní rekuperaci. Jednotka zajišťuje řízené větrání, dohřev přívodního vzduchu, částečné chlazení a ohřev teplé užitkové vody v zásobníku o objemu 180 litrů. Rozvody jsou vedeny v podhledech stropů a místy v konstrukci stropu. Dále je v objektu v hlavním obytném prostoru obývacího pokoje umístěna krbová vložka. Pro temperování objektu byla zvolena elektřina. Na střeše jsou umístěny FV panely

Autorská zpráva

Autor: Ing. arch. Lubomír Korčák
Dodavatel: RealizaceDomů s.r.o.
Podlahová plocha: 251,3 m2
Měrná potřeba tepla na vytápění: 15 kWh/(m2a)
Celková potřeba primární energie: 60 kWh/(ma)
Průměrný součinitel prostupu tepla Uem: 0,18 W/m2K

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

 
 
 
 
50.0575883
14.4207358
Rodinný dům Praha - Podolí

Rodinný dům Praha - Podolí
Praha-Podolí

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz