Rodinný dům Pustá Polom

Rodinný dům Pustá Polom

(18. 11. 2016) Hlavní charakteristikou domu je použití jednotné krytiny (břidlice) na střeše a obvodových stěnách.

   
 
 
 
 

Rodinný dům Pustá Polom

Autorská zpráva
Rodinný dům je navržen jako jednopodlažní, s šikmou valbovou střechou mírného sklonu. Kompaktní hmota domu působí jako mnohostěnný krystal. Výrazným principem jsou „vykousnuté“ šikmé terasy, které umocňují vazbu mezi domem a exteriérem. Dům prostřednictvím prosklených ploch komunikuje se všemi světovými stranami.
Hlavní charakteristikou domu je použití jednotné krytiny (břidlice) na střeše a obvodových stěnách. Tento přírodní materiál je v dokonalém souladu s lapidární hmotou domu. Kryté terasy jsou materiálově odlišeny, použito je dřevěné obložení. Variantu odclonění, případně úplné překrytí teras umožňují venkovní skládací panely v dřevěném provedení.
V kontrastu s šedou hmotou domu je interiér pojat ve světlém odstínu. Výrazným momentem je přiznání šikmých podhledů v obývací části, určité znaky krystalu jsou tedy patrné i z interiéru.
www.atelier38.cz

Projekt rodinného domu v Pusté Polomi se zúčastnil již 10. ročníku soutěžní přehlídky BRICK AWARD 2016 Cihla v 21. století „Cihlový dům s pálenou střešní krytinou“.
Účelem soutěžní přehlídky, vyhlášené v listopadu 2015 společnostmi Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., a TONDACH, s. r. o., je prezentovat dokončené stavby a rekonstrukce staveb využívající v konstrukci převážně cihly nebo cihlové systémy a pálenou střešní krytinu a nejlepší z přihlášených staveb a rekonstrukcí ocenit.
Soutěžní přehlídka se konala pod záštitou ministra průmyslu a obchodu ČR, partnerem soutěže je Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků. Mediálními partnery jsou vydavatelství Business Media CZ, Jaga Media a Vega. Letošního ročníku se zúčastnilo 28 realizovaných staveb a rekonstrukcí, uděleno bylo celkem 10 ocenění.
Vydavatelství Jaga Media ocenilo dům v obci Pustá Polom autorů Tomáše Bindra a Lucie Mohylové z Ateliéru 38, který svoji cihlovou podstatu ukrývá pod břidlicovým kabátem. Dům je odpovědí na otázku jak stavět ve smíšené oblasti – na venkově, kde však nemá stávající zástavba jednotný charakter. Dům „výměnek“ na prostředí navazuje nikoli formální podobou, ale optickým propojením s rodinným domem, na jehož pozemku stojí, a s kostelem – dominantou obce. Přesto ale pohled upoutá spíše zpracováním než okázalostí a pompou. Architektonicky se jedná o velmi čistě řešený prostor, stavba má kompaktní tvar, který odpovídá moderním zásadám nízkoenergetické výstavby. V téměř čtvercovém půdorysu lze nalézt vše potřebné – kompletní zázemí pro dvoučlennou domácnost, včetně integrované garáže i odpočinkových zón, realizovaných formou „zálivů“. Stavba dokonale odpovídá představě o moderním rodinném domě pro třetí tisíciletí.

Dům je vyzděný z cihelných tvarovek Porotherm 30 v kombinaci s ocelovými sloupy. Konstrukce střechy je provedena z lepených dřevěných vazníků. Střešní krytina a obklad stěn jsou břidlicové. Terasy a obklady nik jsou dubové. Topení je teplovodní podlahové, zdrojem je kondenzační plynový kotel.

Cihly Porotherm 30 
jsou určené pro omítané jednovrstvé vnitřní i vnější nosné zdivo tloušťky 300 mm. Lze je též použít pro vnitřní nosnou část vrstveného zdiva v kombinaci s tepelným izolantem a případně s dalším cihelnými materiály tvořícími vnější ochrannou část zdiva.

Výhody

– osvědčený formát cihel
– ideální spojení na pero a drážku
– jednoduché a rychlé zdění
– vysoká pevnost zdiva v tlaku
– minimální spotřeba malty
– ideální podklad pod omítku
– nízký odpor proti difuzi vodních par
– hygienicky nezávadné
– rozměry v modulovém systému
– snadné navrhování a stavění v kompletním systému POROTHERM


Rodinný dům Pustá Polom
Architekt: Atelier 38
Zděná konstrukce Porotherm 30
Zastavěná plocha: 162,70 m2
Obestavěný prostor: 680,20 m2
Celková tepelná ztráta objektu: 8,5 kW
Foto: Archív Wienerberger


Publikováno v časopise Stavba č. 3/2016, str. 54-55

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

  Výrobci/dodavatelé

Plachého 388/28

370 01 České Budějovice

Telefon +420 383 826 111

info@wienerberger.cz

http://www.wienerberger.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 11. 2016 15:09:54. Re: Rodinný dům Pustá Polom. Jiří Kalvach

19. 11. 2016 15:53:06. Re: Rodinný dům Pustá Polom. Jitka

 
 
 
 

18. 11. 2016 15:09:54. Re: Rodinný dům Pustá Polom. Jiří Kalvach

  Břidlice je sice krásný materiál, ale koncept se mezi rodinnou zástavbu moc nehodí, evokuje svojí zdánlivou ponurostí trochu i hřbitovní stavby. Strohý dojem umocní i sám tvar, ještě že to není krabice, to jest dnešní stodolový trend. Udivuje mne , že takto chce někdo bydlet.

19. 11. 2016 15:53:06. Re: Rodinný dům Pustá Polom. Jitka

  Všimli jste si, jak byl krásný výhled do zahrad znehodnocený tou zubatou řadou tújí? Místo volného výhledu ta potřeba ukázat, že tady je to moje. Hlavně ať na mě nikdo nevidí. Anonymita sídlišť přenesená do dříve sousedského spolužití. Proč?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz