Rodinný dům s výminkem

Rodinný dům s výminkem

(29. 9. 2022) Michaela Košařová a František Košař

   
 
 
 
 

Rodinný dům s výminkem

Na pozemku stál původně statek, který byl v roce 2008 jakožto značně zchátralý objekt v podstatě kompletně zbourán. Dochovala se jen část obvodové opukové zdi hlavního objektu při západní a severní hranici pozemku a zdi hospodářských stavení při severní hranici pozemku. 


Ohradní zeď je výrazným a charakteristickým prvkem řešeného pozemku. Díky této zachovávané zdi je navržený rodinný dům měřítkově drobnější, protože je vnímán až v druhém plánu za zdí. Původní zeď nabízí i větší intimitu a soukromí pro majitele domu, což bylo přání investorů. Zadáním investorů bylo řešení solitérního rodinného domu o jedné bytové jednotce sloužící pro mladou rodinu.

Navržený dům je řešen jako zděný jednoduchý objekt, který se snaží minimalizovat zastavěnou plochu a tím naopak maximalizovat užitnou plochu zahrady.
Zato ale využívá každý metr čtvereční a nakonec i kubický a nabízí svým majitelům dispozici 5kk s možnou úpravou na 6kk.

Dům si bere za cíl nejen maximální využití, ale také kvalitní světelné podmínky během dne. Jeho velkou výhodou je právě práce se světlem, kdy horní osvětlení ve formě střešního okna a velkorysých rohových oken nabízí kvalitní oslunění obytného prostoru.

Základní objem domu je členěn do tří hmot. Střecha je navržena jako dvě pultové střechy s pásovým oknem mezi nimi. Střecha je řešena jako „těžká“ železobetonová. Objemové řešení vychází z požadavku investora na stavební program, světovou orientaci ve smyslu maximalizace oslunění a osvětlení a již zmíněnou užitnou hodnotu návrhu.

Přízemí objektu obsahuje vstupní části (závětří, zádveří), obývací plochu s kuchyňským koutem, hygienické a technické zázemí a jeden univerzální pokoj. Obytný prostor navazuje na terasu, která lze z části změnit na zimní zahradu. V podkroví (2. NP) jsou navrženy ložnice se svým hygienickým zázemím a otevřená herna
(pracovna), která se dá jednoduchým způsobem upravit na další pokoj. Poslední úrovní je půda, kde je navržen sklad a mezipatro dětského pokoje. Každý pokoj je jedinečný. Např. dětský pokoj pro dceru má dvě sedací rohová okna a šikmý strop. Pokoj pro syna má zase mezipatro, takovou „trucovnu“.
Centrem celého domu je jídelní stůl, který je umístěn pod světlík, který prochází celým domem. Nad otevřeným prostorem je umístěno střešní okno, které krásně osvětluje obě patra pod ním.

Rozsáhlý pozemek bylo možné ještě zastavět, a proto zde vznikl ještě jeden nezávislý objekt - výminek pro maminku. Objekt je umístěn tak, aby domy spolu vytvářely obytný dvůr, a také aby objem výminku odclonil hospodářský dvůr souseda. Výminek slouží jako jednotka na bydlení pro jednu až dvě osoby o dispozici 2kk. Střecha výminku je navržena jako intenzivní zelená. 

Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: Lukáš Machala

Autoři: Ing.arch. Michaela Košařová a Ing. arch. František Košař
Realizace rodinného domu: 2019
Realizace výminku: 2021
Umístění: Praha-západ

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz